Reportáže v regionech
Šumava
V posledním zastavení vás zavedeme na severozápadní Šumavu, do obce Hamry. Své jméno dostala po hamru, v němž se jako v prvním zpracovávala železná ruda. Odsud pak vystoupáme na vrch Ostrý, na němž prý ve středověku stával hrádek – tedy jakési obydlí pro strážní posádku. Naše poslední kroky vedou k Úhlavskému luhu – tříkilometrové stezce plné olší, javorů, jílů nebo buků.


Šumava
Meditační zahrada
Pan Luboš Hruška se z politického vězení vrátil v 60. letech a už tehdy si pohrával s myšlenkou postavit památník obětem komunismu. Představoval si ho jako park, ale protože o zahradní architektuře nic nevěděl, nebyl si jist, zda má vůbec začít. Myšlenka ho však neopustila a jeho třicetiletou snahu a práci můžete ohodnotit i vy. I díky sponzorským darům se mu podařilo vytvořit jedinečný meditační park – najdete ho v Plzni v Doudlevcích.


Meditační zahrada
Stříbro
Patrony havířů jsou svatý Prokop a svatá Barbora. Snad nás budou ochraňovat na tříkilometrové naučné stezce podél řeky Mže. A protože se pohybujeme po Stříbrsku, které samo se jmenuje podle nerostu, jenž se zde těžil, je jasné, že řeč bude hlavně o hornictví.


Stříbro
Kosí potok
Víte, kde najdete Kosí potok? Pokud ne, pak se vydejte v dalším toulání s námi. Chvilku jsme ho sice museli hledat, protože za Konstantinovými Lázněmi se ztratí v údolí, v němž se jako by zastavil čas. Potok kdysi sloužil jako vodní zdroj množství vodních děl. Geolog Jiří Hlávka nás pak uvede do děje: řekne nám, čím se do historie tohoto kraje zapsal Oswald Hanika a nebo čím se zde proslavil rod Šliků z Plané. Postupně pak doputujeme až ke Slavkovskému lesu.


Kosí potok
Šumava
Andrea Toušlová nás pak zavede – kam jinam než na Šumavu. Tentokrát si vybrala jako cíl svého toulání s kamerou Modravu – dřevařskou obec, kterou si oblíbil i spisovatel Klostermann. Podíváme se na soutok tří tamních potoků – jeho výsledkem je pak divoká řeka Vydra. Na té vznikl kanál, díky nemuž se šumavské dřevo dostalo i do Prahy. V reportáži se dozvíte, proč se mu říká Vchynicko-tetovský.

