Reportáže v regionech
Vogelsang
Na Šumavě zanikly desítky obcí a vsí, ale zdá se, že se sem přece jen začíná v poslední době život pozvolna vracet. Vogelsang – kdysi slavná sklářská vesnice ví své. Osiřela v sedmdesátých letech. Ptačí zpěv, jak zní její překlad, také jako by utichl. Pak se sem dostali manželé Halbhuberovi a ti se rozhodli vdechnout mrtvému místu nový život. Westernový styl života zdá se zabral – a jak se jim to povedlo, to posoudíte sami.


Vogelsang
Úterý
Obec Úterý – toť cíl naší první reportáže. Místo s prapodivným jménem na rozhraní Plzeňska a Karlovarského kraje. A pak také poklady ve sklepení Reitenbergerova domu. O tom všem bude řeč. Možná netušíte, že právě v Úterý se narodil opat tepelského kláštera Kašpar Prokop Reitenberger a vyvěrá tady vyhlášená zázračná úterská kyselka.


Úterý
Hromnické jezírko
Na chemiky si budeme hrát v severním Plzeňsku – v Hromnici se půjdeme podívat k červenému jezírku. Život v něm nenajdete, zato vitriolovou břidlici ano. Tu začali využívat už cisterciáčtí mniši. Červené je proto, že se ve vodě hromadí zředěná kyselina sírová, a věřte, že je ji zde i trochu cítit. Kousek od jezírka projdeme kolem sousoší svatých z roku 1814, kteří měli chránit důl, v němž se břidlice těžila. Dnes prý má jezírko vodu téměř zázračnou a lidé s lahvemi sem často chodí pro „mrtvou“ vodu.


Hromnické jezírko
Prášily
Po silnici do Prášil se vydáme pak na místa, kde od 17. století začala vznikat nová obydlí. S rozvojem sklářství se právě tady začaly budovat hutě na výrobu skla a dokonce tu vznikala i raritní technologie pro získávání papíru. Jejím základem byly staré hadry. Dnes v obci narazíte i na obytný dům Keltů, takže se můžete podívat i na to, jak naši předci žili, a dokonce právě v Prášilech narazíte na botanickou zahradu – výš položenou v Česku nenajdete.


Prášily
Bobři na Šumavě
Bobře, bobře, v povodí Kateřinského a Farského potoka asi je ti dobře. Jak jinak bychom si vysvětlili bobří hráze a hrady, které tu tihle činorodí tvorové vystavěli! Bobři na Šumavu dorazili ze sousedního Bavorska a české dřevo mu zjevně dělá dobře. Pan Ladislav Vogeltanz tyhle býložravce fotí a ví, jak nesnadné to je.

