Reportáže v regionech
Horažďovice
A na brzdu našeho toulavého kamerového vozu dnes šlápneme v Horažďovicích. V desátém století začaly psát svou historii nejdřív jako významné hradiště, městem prošly dějiny i zajímaví lidé a rody od Přemysla Otakara II. po Šternberky. Horažďovice mají i svůj zámek, v tom zámku prý poklad. Nikdo ho však zatím neviděl ani nenašel a tak prý tím největším viditelným pokladem může být pro někoho tamní pivovar.


Horažďovice
Vědecká knihovna v Plzni
Vzácné knihy, jedinečné tisky, skvostná tiskařská díla stará i několik staletí. První naše tiskárna byla v Plzni, a právě proto nebo snad díky tomu, se může Studijní vědecká knihovna Plzeňského kraje pochlubit skvosty, jež držely v rukách místní už v patnáctém století. Jde většinou o knihy náboženské nebo cestopisy.


Studijní a vědecká knihovna
Klatovy
Město dvou názvů: město karafiátů a brána Šumavy. Město Vrchlického, Dobrovského, Krameriuse i Křižíka. Ti všichni jsou s tímto západočeským sídlem tak či onak spjati. Zastavíme se v Klatovech. Ty vznikly na obchodní stezce mezi Bavorskem a Starým Plzencem a o jejich zřízení rozhodl už Přemysl Otakar II. My se spolu s vámi projdeme i místní radnicí a kostelem.


Klatovy
Klub železničních modelářů
Pak nohám dáme odpočinout. Svezeme se totiž po železnici. Ale opatrně! Mašinky, koleje i všechno ostatní jsou totiž miniaturní. Parta modelářů z Plzně vlastní totiž unikátní modelové kolejiště v zemi. Unikátní proto, že je nejmenší. A co třeba umí takový minivysavač v minivláčku a jak o takový model pečovat – i o tom si budeme se „železničáři“ povídat.


Klub železničních modelářů
Zámeček a víska Diana
Vlastně hned o třech Dianách bude naše první reportáž ze západních Čech, od Rozvadova. Bohyně lovu Diana, lovecký zámeček Diana a víska Diana. To všechno patří k sobě a my vám ukážeme i řekneme, jak se právě o rodinný zámeček rodu Kolowratů dnes starají jeho přímí potomci. A podíváme se i po okolí – turistika tu má zelenou.

