Reportáže v regionech
Železná Ruda
Pak se podíváme do Železné Rudy. Původně osada vznikla počátkem 16. století na obchodní stezce spojující bavorské Řezno s českou Prahou. Založil ji Přemysl Otakar II. a jak už z názvu vyplývá, osada, později město proslulo samozřejmě těžbou vzácného železného kovu. Své stopy tady zanechali i někteří z předních českých literátů, např. Karel Klostermann. Nenápadné město má však i zajímavou architekturu – i tu vám nabídneme v předposledním zastavení.


Železná Ruda
Klenová
Asi nejznámější postavou, která je spojována s místem, kam vás zavedeme v dalším putování, je Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Vypravíme se totiž do Pošumaví, 13 kilometrů od Klatov – do Klenové. Možná právě tady se totiž český šlechtic, válečník, diplomat, spisovatel a hudební skladatel narodil. Ta úvaha není od věci, protože hradní sídlo Přibíka z Klenového vlastnil v tu dobu jeho otec a využíval ji jako rodinné sídlo. Rozsáhlý historický areál byl v posledních letech zrekonstruován a vy budete mít možnost podívat se, jak to tam vypadá dnes.


Klenová
Muzeum motocyklů a automobilů
Před dvěma lety vybudoval už třetí muzeum motocyklů a automobilů pan Zdeněk Bálek. Našli byste ho v Železné Rudě a unikátní kousky starých značek Praga, Orion nebo Adria či snad kousky Laurin a Klement přímo vyzývají k tomu, abyste si našli chvilku na podívání se. Nadšený „opravovatel“ a shromažďovatel veteránů na kolech nám přiblíží piplavou a namáhavou práci, která začíná už třeba shromažďováním technické dokumentace. A že je o tyto unikátní výstavní kousky zájem! O tom svědčí i to, že o některé stroje musel pan Bálek svádět boj.


Muzeum automobilů v Železné rudě
Micuko
Tak trochu česko-japonské bude naše další povídání. Zavedeme vás totiž do míst, kde ještě před pár lety vedla téměř neprůstupná hráz socializmu a místo navštívila před koncem 19. století i Japonka Micuko. Stala se tak první ženou z císařství vycházejícího slunce. Se svým manželem měla sedm dětí a právě na poběžovickém panstvím prožila kus svého života. Osudy a strastiplné cesty této ženy vám přiblížíme ve třetím zatoulání.


Poběžovice
Tupadelské skály
Možná nejen horolezce potěší naše poslední reportáž. Ta totiž bude o buližníkových Tupadelských skalách nedaleko Klatov. Buližník sám o sobě je jedna z nejtvrdších hornin a právě on tady vytvořil skalní útvary pojmenované Kočičí hlava nebo Pupek. A vypravíme se i malé obce Chudenice, o níž se prameny zmiňují už ve 12. století. Místo je spojeno s libretem Rusalky – řekneme vám proč.

