Reportáže v regionech
Návštěva Strašína
Dnes skončíme ve Strašíně, obci na úpatí Javorníku nedaleko Sušice. Jen o vzniku názvu obce se tradují legendy. Na skalnatém výběžku už ve 13. století postavili kostel Nanebevzetí Panny Marie, najdete tady taky vápencovou jeskyni s chodbami dlouhými až dvě stě metrů. Do podoby kostela významně zasáhl Půta Švihovský – sudí Království českého a majitel hradu Rabí. Kolem svých sídel budoval moderní opevnění – a část z něj zůstalo i ve Strašíně. A sama jeskyně – zprávy o ní pocházejí z roku 1853 a prý ji „má na svědomí“ vápeník Marek, který v jeskyně lámal a pálil vápenec.


Návštěva Strašína
Čerchov
Symbol Chodska – Čerchov. Pohoří, které se k tomuto kraji váže odnepaměti – a náš další cíl. Málokdo třeba ví, že je o třicet metrů vyšší než liberecký Ještěd a že lákal už průkopníky českého turismu. Projdeme se i po Hanově cestě a řeč bude tak trochu nečekaně i oslici Soně. Jakou roli sehrála na začátku století? A za co jí můžou být místní vděční. A kdo byl Jiří Stadion? Otázky, na které dostanete odpovědi ve čtvrtém zatoulání.


Čerchov
Zámek Zelená Hora
Dalším naším cílem se stal západočeský Nepomuk. Dominantou města, které své začátky datuje až od 12. století, je barokní kostel Jana Nepomuckého. Od roku 1250 zde byl z rozhodnutí Přemysla Otakara I. zřízen soud. Do naší historie ale město vstoupilo hlavně díky zámku Zelená Hora; nejprve jako místo, kde se našel Rukopis zelenohorský, později pak díky Černým baronům.


Zámek Zelená Hora
Liga lesní moudrosti
Pak se vypravíme do šeltrů. A pokud nevíte, co to je, pak vám prozradíme, že průvodce nám bude dělat Aleš Sedláček – Tokaheya jako Ligy lesní moudrosti, nepomůže. Takže popořádku. Jen kousek od Mariánských Lázní jsme se potkali s tamějšími woodcraftery, tedy těmi, které oslovilo učení přírodovědce a spisovatele Ernesta Setona. Šeltry jsou totiž týpí, která obývají právě woodcrafteři. Museli nejdřív zapracovat na okolní krajině a jejích pozemcích, které musely přivést do stavu obyvatelnosti nebo aspoň takového, aby tady mohli scházet.


Tábořiště Ligy lesní moudrosti
Muzeum těžby borové smoly
A Toulavá kamera vás pak pozve zas do muzea. Možná jediného svého druhu na světě. V Lomanech na Plzeňsku totiž mají muzeum věnované těžbě borové smoly. Výpravu začneme v hájovně z roku 1672. Ta prošla různými peripetiemi, až ji před pěti lety koupila jako ruinu Jana Čiháková, která v ní prožila dětství. Při její rekonstrukci narazila stovky skleněných kelímků, do kterých se kdysi sbírala smola. A už to jelo! A co všechno se s takovou pryskyřicí dělalo? Proč byla i předmětem sabotáží? Odpovědi hledejte v třetí reportáži.

