Reportáže v regionech
Žehnání koní
Chudenín se nacházel v nejvýchodnějším výběžku chodského panství. V letech 1579 až 1621 tak patřil Domažlicím, které sem lákaly přistěhovalce ze sousedního Bavorska a ti zakládali nové vísky. Po 2. sv. válce byli Němci odsunuti, území uzavřelo hraniční pásmo a na opuštěných osadách hlodal zub času. Po změně režimu začala krajina znovu ožívat a obnovena byla i vyhlášená Jízda sv. Linharta, jejíž historie sahá do 15. století. O jakou slávu se jedná, vám prozradíme.


Žehnání koní
Stříbro
K založení Stříbra velkou měrou přispěl objev rudných žil v této oblasti a jejich následná těžba. Podle některých pramenů je zdejší revír dokonce nejstarším v českých zemích. Pokud byste ale čekali, že se tu ve velkém dolovalo stříbro, musíme vás vyvést z omylu. Zdejší ložiska byla plná rud olověných. Ty se ale při rozbití lesknou, mělo se zprvu zato, že se jedná o stříbro. Na pozůstatky těžby tady dodnes narazíte. Důvodů k návštěvě tohoto západočeského města je ale víc, zajímavostí v něm najdete hned několik.


Stříbro
Letiny
Obec Letiny leží v zalesněné krajině pod památnou horou Bzí, na níž táborský kněz Václav Koranda vyhlásil v roce 1419 na shromáždění lidu Husitský manifest. Kdysi v ní fungovaly lázně vyhlášené i za hranicemi naší země. Pacienty v nich kurýrovaly koupele a také čistý pošumavský vzduch. Tato slavná éra už je bohužel minulostí, přesto i dnes stojí za to vesničku neminout. Pyšní se několika památkami, o které pečují nadšenci ze spolku sv. Prokopa a provedou nás jimi.


Letiny
Naučná stezka kolem hradu Přimda
Přesně před dvaceti lety byla otevřená taky naučná stezka kolem západočeské Přimdy. Zavede turisty i k hradu, který je nejstarším kamenným u nás. Dostal stejné jméno jako zmíněné město i kopec, na kterém stojí. Trasa stezky musela být už dvakrát upravena. Nejprve zde úřadovali bobři, kvůli kterým se část cesty podmáčela a přestala být bezpečná. O pár roků později způsobila problémy vichřice a následně kůrovec. Dnes turistům slouží zhruba 4 kilometry dlouhý okruh s 10 zastaveními.


Naučná stezka kolem hradu Přimda
Zámek Bor
V Boru, na křižovatce obchodních cest spojující Tachov s Domažlicemi a země české s Německem vyrostla ve 13. století vodní pevnost. V 16. století byla přestavěna na zámek. Několikrát byl poničen a v minulém věku chátral. Jeho zkázu se podařilo odvrátit za minutu dvanáct. V roce 1997 ho do svého vlastnictví získalo město a pustilo se do záchrany. Do místní historie se zapsal zlatým písmem rok 2003, kdy se podařilo zpřístupnit veřejnosti první část této památky, konkrétně vyhlídkovou věž. I do ní vás teď zavedeme.

