Reportáže v regionech
Galerie veteránů
Motokrosové stroje, ale i další motocykly české výroby nás čekají v nově otevřené Galerii veteránů otce a syna Bártových. Navštívíme ji v Chlumčanech na Plzeňsku. Starší z nadšených sběratelů kdysi jezdil motokros a mladší zdědil lásku kparťákům s dvěma koly a motorem po něm. Pustili se společně do shánění reprezentantů vyhlášených i méně známých značek tuzemské výroby. V jejich sbírce mohou návštěvníci obdivovat Jawy, Čezety i Pragovky. Dvacet let oba sháněli v Česku i po Evropě různé poklady, z nichž nejstarší spatřily světlo světa už před druhou světovou válkou. Jeden z prvních motocyklů JAWA je například složen z dílů, které tehdy výrobce dovezl z Anglie. Na čestném místě expozice se pak vyjímá úplně první motokrosový speciál vyrobený u nás, právě na něm brázdil terén starší z provozovatelů Galerie veteránů.
Galerie veteránů
Přeštický kostel
Přeštice na Klatovsku se pyšní neobvykle velkým kostelem. Jeho stavbu vedl samotný Kilián Ignác Dientzenhofer, i když ji nestihl dokončit. My vám vysvětlíme, jak malé městečko k tak velkému chrámu přišlo. Začátek příběhu najdeme na konci 17. století, kdy jeden dobřanský malíř pro přeštickou sběratelku Alžbětu Hofmistrovou namaloval malý obrázek. V roce 1700 se k němu jedna žena modlila a začaly se dít zvláštní věci. Obrázek se potil, slzel. Zanedlouho se stejného zážitku dočkala jeho majitelka, a tak putoval obrázek k prozkoumání k arcibiskupské komisi. Modlitby k madonce navíc pomáhaly uzdravovat. Lidé sepisovali své zkušenosti a potvrzovali zázračnost obrázku. Církev se nejprve zdráhala, ale nakonec uznala obrázek za zázračný a pro poutníky v Přešticích vyrostl velký kostel.
Přeštický kostel
Spálené Poříčí
Spálené Poříčí se pyšní řadou pamětihodností. Tou největší je renesanční zámek. Centrum města, kde se společně s barokní farou nachází, bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací a v roce 2003 získalo celé město právě za obnovu zámku a několika dalších staveb titul Historické město roku. K cenným objektům patří také barokní špejchar, který vyrostl zřejmě ke konci první třetiny 18. století. Nedávno prodělal rekonstrukci a bylo v něm zřízeno muzeum. V přízemí se návštěvníci dozvědí všechno podstatné o historii objektu a najdou tam také expozici zemědělské techniky. O patro výš je čeká nevšední naučná stezka. Hezky pod střechou se projdou brdskou krajinou a dozví se o ní to nejdůležitější. A v patře nejvyšším se pak díky výstavě obrázků Jiřího Wintera Neprakty pobaví.
Zámek Spálené Poříčí
Vrčeňský mlýn
Nedaleko Nepomuku, v obci Vrčeň vybudovali před stovkami let cisterciáčtí mniši z blízkého kláštera pilu. Časem k ní přistavěli i mlýn, ve kterém se před čtyřmi stoletími usadili předci dnešního majitele Jaroslava Barocha. Ti tu mleli mouku až do druhé světové války, kdy jejich práci zastavili Němci. Na samém počátku dvacátého století se rodina pustila do velké přestavby mlýna. Vodní kola nahradila Francisova turbína, která poháněla transmisi. Rekonstrukce byla velmi nákladná a také moderní. Pan Baroch se sice nikdy, navzdory rodinné tradici, mlynářem nestal, ale přesto nám při prohlídce ukáže, jak to všechno ve mlýně fungovalo a co všechno předcházelo tomu, než si zákazníci mohli odvézt mouku.
Vrčeňský mlýn
Zámek Žinkovy
Zámek Žinkovy zatím není veřejnosti běžně přístupný. Otevřen bude v rámci Dnů evropského dědictví a my vám ukážeme, na co se při návštěvě můžete těšit. Do přestavby investoval na konci 19. století Karel Wesselý celý milion korun a pozval si na ni vídeňské architekty. Východní část zámku reprezentuje novogotický styl, další část pak pro změnu novorenesanční. Prohlédneme si unikátní schodiště, které se neopírá o žádný nosný sloup, lidová boží muka a také bývalou zámeckou kapli. Pokud vám budou prostory zámku nebo parku připadat trochu povědomé, tak proto, že se tu občas usadili i filmaři. Právě v parku se dokonce natáčely některé záběry do pohádky Pyšná princezna.