Reportáže v regionech
Běšiny
Vrch Bartoloměj nad obcí Běšiny na Klatovsku nepatří k žádným obrům. Dosahuje pouze do výšky 700 metrů nad mořem. Jméno dostal podle gotického kostela, který na něm vyrostl už někdy na konci 14. století. Jeho patronem je totiž svatý Bartoloměj, jeden ze 12 Ježíšových učedníků. Prohlédneme si zbytky svatostánku, který vyrostl za panování Karla IV. A sloužit přestal po reformách Josefa II. Vybavení z něj bylo přesunuto do nového farního kostela přímo v obci. Někteří z návštěvníků tvrdí, že místo vyzařuje pozitivní energii a vždy si tam spolehlivě dobijí baterky. Vydáme se i do zajímavé lokality o kus dál. Na vrch zvaný Boudovka. Ten sloužil za minulého režimu armádě, což dodnes připomíná třeba betonová cesta. Dnes tu můžeme obdivovat zdejší přírodu.


Běšiny
Sklářská expozice
Do časů, kdy šumavské sklárny dobývaly svět, se přeneseme v Sušici. Jan Gábor, který dlouhá léta pracoval v annínské huti, tam vybudoval unikátní expozici. Můžete si v ní prohlédnout skvosty vytvořené dávnými mistry. Máte ale taky příležitost sledovat výrobu skla na peci, další zušlechťování v brusírně, kuličské stroje, rytecký stroj, hranařské stroje, pískování skla, zlacení, malování, puntkování diamantem a jiné podobné techniky, které se používaly po staletí. Zdejší mistry inspirovaly například slavné páteříky. Skleněné korálky, které šumavské hutě produkovaly v nejrůznějších barvách ve velkém. Navlékaly se na střívko a dělaly se z nich růžence k modlení. Dnes se vyrábějí podobným způsobem, ale především pro potěšení.


Sklářská expozice
Hrádek u Sušice
Hrádek u Sušice najdeme v Pošumaví pod vrchem Svatobor. Jeho dominantou je zámeček, který si prohlédneme. Původní středověké sídlo nahradilo v 16. století moderní vybudované v duchu renesance. Jak šla léta, dostavovalo se, přistavovalo a upravovalo, až vznikla vlastně taková učebnice architektury v praxi. Jednotlivé architektonické slohy jsou tu na sebe velmi citlivě navázaný, takže dohromady tvoří sourodý celek. V areálu stojí za návštěvu kaple svaté Valburgy. Kromě bohoslužeb se v těchto prostorách konají i koncerty nebo výstavy. Od parku pak vede jedna ze čtyř vycházkových tras na úbočí Svatoboru. Těšit se můžete taky na pramen, kterému lidi připisovali doslova zázračnou moc. Zavítáme rovněž k tvrzi v Kašovicích, kde se zrodil příběh o princezně se zlatou hvězdou na čele.


Hrádek u Sušice
Panna Marie Klatovská
Do Klatov se vypravíme nikoliv kvůli mumiím v místních katakombách, ale za tajemným obrazem Panny Marie Klatovské. Má prý na svědomí celou řadu zázraků, třeba uzdravení nemocných, který u něj prosili o pomoc. Vydáme se do kostela, který zdobí a zjistíme, proč se říkalo, že potí krev. Zeptáme se taky, jak a kdy se sem dostal a co vedlo k tomu, že ho zázračným uznali i představitelé církve. Zároveň si prohlédneme další výzdobu svatostánku a zajdeme i do krypty pod ním. Nezapomeneme ani na významné klatovské rodáky. Jedním z nich byl třeba Václav Matěj Kramerius. Město ale ve světě proslavili i Jaroslav Vrchlický nebo Jiří Stanislav Guth-Jarkovský. A vydáme se taky na Klatovskou hůrku, jejíž vrchol zdobí rozhledna. Z ní se pokocháme krásami okolní krajiny.


Panna Marie Klatovská
Kolinec
Kolinec na západě Čech rozhodně nepatří k nejznámějším městečkům u nás. A přitom se tu v lomech těží žula tak kvalitní, že obklady z ní zdobí budovu Vídeňské státní opery, stanice pražského metra, a dokonce i sídlo Evropského parlamentu. Na své si přijdou taky turisté. Hlavně díky romantickým úpravám krajiny, o které se v 19. století zasloužili majitelé panství Taaffové. Park kolem zámečku patříval k jejich chloubám. Tvůrci jeho současné podoby se snažili přiblížit té původní. Kmen jedné staré lípy použili řezbáři třeba na mohutného medvěda a nad studánkou Filipinkou bdí její dřevěná jmenovkyně. Ke studánce se váže taky jedna zajímavá pověst. Prozradíme vám ji.

