Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Letadla

Letadla Pokud patříte mezi milovníky historických strojů dobývajících oblohu, pak si na své přijdete při naší návštěvě v Mladé Boleslavi. Parta nadšenců tu totiž vyrábí repliky starých letadel. Všechno začal před třemi desítkami let Vladimír Handlík. Vyrobil si repliku vzdušného korábu z roku 1913. Později se spolu s kamarády pustil do repliky prvního našeho aeroplánu konstruktéra Metoděje Vlacha. A do jejich sbírky postupně přibývaly další kousky. Jenže pánům se zdálo málo nechat je odpočívat v hangáru. A tak se rozhodli pořádat letecké dny. Ten, který se uskuteční letos, bude v pořadí už desátým. Představí se na něm samé vzácné stroje, kupříkladu anglický Pub, francouzský Neuport nebo německý Pfalz z období první světové války a taky pár pokladů éry meziválečné.

MapaLetadla
videoLetadla
...
video video

Letadla

Muzeum motocyklů Jawa

Muzeum motocyklů Jawa Patříte-li mezi milovníky motocyklů a ještě k tomu mezi české patrioty, pak vaše srdce bezpochyby zaplesá při návštěvě malého muzea motocyklů značky Jawa v Rabakově nedaleko Mladé Boleslavi. U jeho zrodu stáli otec a syn Miclíkové, kteří se pustili do sbírání starých strojů. Díky jejich nadšení si nejen můžeme prohlédnout unikátní stroje, ale taky se dozvíme hodně zajímavých informací o historii značky. Pokud netušíte, jak vznikla, prozradíme, že ze dvou jmen. Podrobnosti si ale necháme na společnou prohlídku muzea. Dozvíme se v něm i to, čím si Jawy vysloužily svůj obrovský úspěch nejen doma, ale i v zahraničí. A možná vás překvapí, že motory téhle značky poháněly i jiné stroje než jen motocykly.

MapaMuzeum motocyklů Jawa
videoMuzeum motocyklů Jawa
...
video video

Muzeum motocyklů Jawa

Železniční modelář

Železniční modelář Pokud patříte mezi milovníky železnice a zejména parních mašin, pak byste si neměli nechat ujít výlet do Podhrádí nedaleko Bakova nad Jizerou. Právě tam totiž navštívíme železničního modeláře Jana Bartoně. Koleje a vláčky si zamiloval už jako malý kluk, dokonce už tehdy začal stavět první modely. A láska k tomuhle koníčku mu vydržela dodnes. Přehlédnout rozhodně nemůžete jeho model parní lokomotivy, které se říkalo Šlechtična. Po kolejích jezdila dlouhé roky, sloužila pro nákladní i osobní dopravu a vystrnadily ji až její dieselové nástupkyně. Krasavice, kterou vytvořil pan Bartoň, dokonce jezdí po kolejích, které pro ni její stavitel vybudoval. A pokud vás tohle parní zastavení nadchne, určitě vás potěší zpráva, že brzy budete mít šanci obdivovat nový model z dílny Jana Bartoně, lokomotivu zvanou Kafemlejnek.

MapaŽelezniční modelář
videoŽelezniční modelář
...
video video

Železniční modelář

Zámek Mnichovo Hradiště

Zámek Mnichovo Hradiště Zámek v Mnichově Hradišti máme všichni spojený především s pány z Valdštejna, kteří na něm bývali doma. Z tohoto rodu samozřejmě proslul nejvíc vojevůdce Albrecht, ale vliv rodu byl velký i dlouho po jeho smrti. Nejspíš i díky tomu se právě tady v roce 1833 sešli tři významní panovníci – ruský car Mikuláš, rakouský císař František I. a pruský korunní princ Bedřich Vilém. Potřebovali v klidu probrat tehdejší situaci v Evropě a dohodnout se, jak dál. Kousek od Prahy se domluvili na potlačení demokratizačních procesů na starém kontinentě a tahle dohoda jim vydržela až do roku 1848. Na zámku strávili tři týdny a kromě státnických jednáni si samozřejmě také užívali zábavy. K ní patřila i představení v novém klasicistním divadle, která pro ně odehráli herci Stavovského divadla. Divadlo se dochovalo dodnes a my si ho prohlédneme, stejně jako některé další prostory.

MapaZámek Mnichovo Hradiště
videoZámek v Mnichově Hradišti
...
video video

Zámek v Mnichově Hradišti

Baba a Dědek

Baba a Dědek Znáte vrcholy Baba a Dědek tyčící se v krajině nedaleko Mladé Boleslavi? O jejich vzniku se vypráví zajímavá legenda. Jednou prý babka kořenářka zatoužila po bylinkách z Krakonošovy zahrádky. Tak vzala dědka a vyrazili. Jenže Krakonoš je načapal a oni začali utíkat. Vládce hor je za trest proměnil v černé kameny a bylinky z jejich košíku se rozsypaly po kraji. Od té doby prý kolem Baby a Dědka rostou vzácné kvítky. Nejspíš i díky nim byla krajina vyhlášena v roce 1950 přírodní rezervací, ale předtím se tu taky těžil čedič. Těžba sice pozměnila původní podobu obou vrcholů vzniklých sopečnou činností v době třetihor, ale zase poodhalila jejich zajímavou strukturu a místo je tak lákadlem nejen pro turisty a botaniky, ale i pro geology.

MapaBaba a Dědek
videoBaba a Dědek
...
video video

Baba a Dědek

Další stránky:1 2 3 4 5 »