Reportáže v regionech
Statek u Merlina
Helena Cynková s manželem chovali koníky, pejsky, velblouda a dvě malé lamy už v Praze. V roce 2009 se pak přestěhovali na statek do středočeské obce Chyňava. A hned začali budovat výběhy pro další přírůstky. V současnosti byste v nich napočítali víc než sedmdesát dospělých zvířat a k tomu řadu mláďátek. Nechybí ani spousta drůbeže nebo živočichů obývajících terária. Helena chová taky papoušky, mimo jiné ty největší na světě. Druh ara ararauna zastupuje roční sameček Max, těšit se můžete i na aru zelenokřídlou. Všichni zdejší obyvatelé mají svá jména. A nejen to, lidí se nebojí, jsou na ně zvyklí a na zavolání si přiběhnou pro nějakou dobrotu. Nejrychlejší prý obvykle bývá kozel Ferda.
Statek u Merlina
Památné stromy
Z Prahy na Karlštejn se vypravíme po cyklostezce. Naším cílem nebude legendární hrad, ale památné stromy, kterých cestou potkáme hned několik. Prvním zastavením bude stoletý habr. Pak se v Černošicích z trasy trochu odchýlíme a pošlapeme ke Karlštejnu. U něj nás čeká takzvaný Havraní dub. Traduje se, že na něm kdysi odpočíval havran, který zajišťoval spojení mezi Prahou a Karlštejnem. Prý tu taky vyhlížel panovnický průvod a na hradě pak zvěstoval, že se blíží. A v jeho stínu měl zase s oblibou odpočívat císař Karel IV. Ale jestli tu v té době dub stával, se už asi nedozvíme. Kvůli velké dutině nejdou letokruhy spočítat. Zastavime se ještě například v Dobřichovicích u zámku.
Památné stromy
Muzeum železnice
Osudem Radima Říhy se stala železnice. Miloval ji už jako malý kluk. S rodiči bydlel u trati a denně sledoval projíždějící vlaky. Sbíral mašinky, a navíc si je i sám stavěl. Pak na dráze dokonce pracoval. A dnes nabízí výlet do oblíbeného světa dalším nadšencům. V muzeu železniční a silniční historické techniky, které vybudoval v prostorách bývalého lokomotivního depa ve Zdicích. Setkat se tu můžete kupříkladu s Karkulkou nebo Papouškem. Znalci nejspíš vědí, že takhle poeticky se říkalo některým lokomotivám. Podobných pokladů je tu ale k vidění mnohem víc. Silniční dopravu tu zase reprezentují Wartburg z produkce bývalé NDR nebo stará mladoboleslavská Škodovka. Těšit se ale můžete i na autojeřáby nebo hasičskou techniku.
Muzeum železnice
Procházka Českým krasem
Od předvánočního shonu si odpočineme při procházce Českým krasem. Naši výpravu odstartujeme ve Svatém Janu pod Skalou a připomeneme si hned na úvod nejen to, čím je celá oblast unikátní, ale i fakt, že jí vede nejstarší značená turistická cesta u nás. Bývá nazývána cestou Vojty Náprstka. Budeme obdivovat krásy zdejší přírody a zastavíme se u vodopádů na Bubovickém potoce. Jejich hledání nám neusnadní hukot proudící vody, ale i tak stojí za to se k nim vydat. Jde o kaskádu tvořenou jezírky a terasami, na nichž najdeme vysrážený vápenec. Ten sem voda přinesla z nitra krasu. V něm najdeme stovky jeskyní, většinou menších. Mnohé nebudou zřejmě nikdy zpřístupněny veřejnosti, takže si zachovají svou původní podobu a taky dávku tajemnosti.
Procházka Českým krasem
Kraj Oty Pavla
Po Berounce už jsme společně nedávno pluli a tentokrát budeme pokračovat. Čeká nás nejkrásnější úsek řeky, místa, která bývají někdy nazývána krajem Oty Pavla. Takže nemůžeme na známého spisovatele nevzpomínat. Vydáme se ke Kouřimecké rybárně, která si zahrála ve filmu Smrt krásných srnců. A taky kus dál po proudu, tam, kde Ota zažil jako malý kluk spoustu krásných chvil i dobrodružství. V bývalém domku převozníka Karla Proška je dnes památník novináře a spisovatele. Zajímavých míst ale v téhle oblasti najdeme víc. Některá jsou spojená pro změnu se jménem slavného paleontologa Joachima Barranda a při troše štěstí tu i dnes můžete najít nějakého trilobita.