Reportáže v regionech
Šerlich v Orlických horách
Pod vrchem Šerlich v Orlických horách vyrostla v 17. století stejnojmenná horská osada. V historických pramenech bychom se mohli dočíst, že o dvě stovky let tu stávalo deset chalup. Hlavním zdrojem obživy jejich obyvatel bylo dřevorubectví, tkalcovství, pastevectví a taky pašeráctví cukerínu, petroleje a textilu. O kus výš nad osadou v roce 1925 vyrostla Masarykova chata, jedno z nejnavštěvovanějších míst hor. O její vybudování se zasloužil Klub českých turistů a u zahájení stavby byl přítomen i spisovatel Alois Jirásek. Z chaty se můžete vypravit na výlet k národní přírodní rezervaci Bukačka, která bývá nazývána Botanickou zahradou Orlických hor. A coby kamenem dohodil to máte i k polským sousedům. Naším cílem bude místo, kde pramení Divoká Orlice.


Šerlich v Orlických horách
Na kole Orlickými horami
Jarní počasí přeje milovníkům cykloturistiky. A my je pozveme na společný výlet do Orlických hor a jejich podhůří. Putovat budeme okolím obce Liberk, kde si můžeme prohlédnout i několik vzpomínek na staré časy a typickou lidovou architekturu. Pak si při jízdě po horském hřebeni dopřejeme výhledy do kraje a zastavíme se i v dalších obcích. Jednou z nich je Rampuše. Není vám její název povědomý? Pokud vám připomněl vládce a ochránce Orlických hor, pak jste hádali správně. Právě odsud pocházela taky Rampepurda. Že nevíte, kdo to byl? Pak vyndejte z knihovny román Karla Poláčky Bylo nás pět a rázem si vzpomenete. A vydáme se i do údolí Liberského potoka, které už ovládlo jaro a poselo ho jarními kvítky – sasankami, bledulemi i řadou méně známých.


Na kole Orlickými horami
Buková hora
V Českém středohoří se tentokrát nebudeme do kraje rozhlížet z jeho nejvyšší a taky nejznámější hory Milešovky, ale z méně známé Bukové hory. Jméno dostala nejspíš podle stromů, které tu rostly. Vrchol najdete v nadmořské výšce 683 metrů, ale o víc než dvě stě metrů blíž k obloze to má vysílací věž, která na něm vyrostla a je nejvyšší betonovou stavbou u nás. Vydáme se společně taky k Humboldtově vyhlídce, místu, které dostalo jméno podle slavného německého přírodovědce Alexandra von Humboldta. Ten si České středohoří zamiloval, rád se sem vracel a v roce 1837 vystoupal právě i na Bukovou horu. Příznivce horolezeckého sportu pak potěšíme zastávkou v Ptačích stěnách nebo taky Ptačích kamenech. Skalní město se nachází vysoko nad údolím, kterým protéká Labe.


Buková hora
Podhůří Orlických hor
Počasí lyžování moc nepřeje, a tak si, místo výletu do hor, dopřejeme pořádnou túru podhůřím. Konkrétně podhůřím Orlických hor. Odstartujeme v Sedloňově, obci, která se zapsala do historie pořádáním prvního lyžařského závodu v oblasti. Nás ale bude zajímat barokní kostel, který je dominantou obce. Pak se přesuneme do nedaleké obce Sněžné. Tam se potěšíme pohledem na několik původních roubenek. Jednou z nich je i největší roubené stavení Orlických hor, které vyrostlo už v 16. století zásluhou rodu Vaněčků. Zastavíme se taky u zříceniny hradu Frymburk. Provede nás tam nejmladší kastelán u nás, je mu teprve patnáct let. Dozvíme se od něj třeba to, čím je unikátní hradní věž. A na závěr si dopřejeme výhled do kraje z rozhledny nad obcí Sendraž.


Podhůřím Orlických hor
Kamenec
Kamenec v Orlických horách patří k těm méně známým místům. Bývala to dřevařská vesnička, ve které do druhé světové války žila zhruba stovka německých obyvatel. Po jejich odsunu začaly chalupy chátrat a život sem vrátil až dětský tábor, který funguje od roku 1955 a postupně se proměnil v turistickou základnu. Porozhlédneme se trochu i po okolí. Nedaleko obce stávala Anenská sklářská huť. Skleněné střípky nacházejí děti z tábora v řece Zdobnici dodnes. Ještě o kus dál pak najdeme zbytky staré vápenné pece. A za prohlídku stojí i malé skalní městečko Devět skal.

