Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Rýchory

Rýchory Za čerstvým horským vzduchem a výhledy z vrcholků se vypravíme do Krkonoš. Projdeme se po Žacléřském hřbetu až na nejvyšší místo Rýchor. Cestou se porozhlédneme směrem k Broumovské vrchovině, zastavíme se u Rýchorské boudy a přidáme pár zajímavostí. Představíme si i výchozí místo naší cesty, městečko Žacléř. Zmiňováno je už ve 14. století v souvislosti s hradem, který střežil obchodní stezku vedoucí do Polska. Zemskou branou po ní tehdy procházeli kupci i vojáci. A rodnou vlast po ní opustil také Jan Amos Komenský. Právě po něm je pojmenována naučná stezka vedoucí kolem města.

MapaRýchory
videoRýchory
...
video video

Rýchory

Údolí Bílého Labe

Údolí Bílého Labe V Krkonoších vás tentokrát provedeme údolím Bílého Labe. Na turistické cestě, která byla zprovozněna už v roce 1891, nás čekají mnohé přírodní krásy. Vyrazíme od Špindlerovy boudy, kde kdysi vedla kupecká stezka a překračovaly se tu hranice s Polskem. Z vyhlídky se pak k našim sousedům podíváme, třeba na jezero Velký stav. Zavítáme také do míst, kterým se říká ostrov Arktidy uprostřed Evropy. Najdete tam rostliny, které byste pohromadě sotva kde jinde zahlédli. A dojdeme samozřejmě až k rašeliništím kolem Luční boudy, kde Bílé Labe pramení.

MapaÚdolí Bílého Labe
videoKrkonoše údolím Bílého Labe
...
video video

Krkonoše údolím Bílého Labe

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn Nedávné přívaly sněhu potěšily zejména milovníky lyžování a dalších zimních sportů. A udělaly také radost všem v horských střediscích. K těm nejznámějším patří docela určitě krkonošský Špindlerův Mlýn. Pokud budeme pátrat v historii, zjistíme, že jeho počátky jsou spojeny s osadou Svatý Petr, která je zmiňována už v 16. století. A souvisí s ní i vznik názvu města. Svého času býval Špindlerův Mlýn i městem lázeňským. Teď je ale rájem lyžařů, takže se samozřejmě porozhlédneme i po místech, která lákají příznivce sjezdovek. Ale také po těch, která jsou určena hlavně milovníkům bíle stopy.

MapaŠpindlerův Mlýn
videoTuristické informační centrum
...
video video

Turistické informační centrum

Pohádková stezka

Pohádková stezka Šumava – pohádkové místo, pohádkově krásná příroda. Prostě vše jako z pohádky. A tak není divu, že právě v šumavské Železné Rudě se za pohádkou vypravíme i my.

Rodina Strnadova spolu s městským úřadem a Lesy České republiky totiž připravila „naučnou“ pohádkovou stezku. Stezka začíná u železnorudského zámečku, vede okolo kostelíka, přes les a končí posledním – desátým zastavením u horského hotelu Grádl.

Připravte se na půlhodinový špacír světem skřítků a pověstí, na kterém nám doprovod budou dělat Tuláček, vodníci Fialové, Šišoun a skřítek Pivnička a nebo Mecháč – komik, šprýmař žijící v nejvyšších korunách šumavských smrků, jedlí či borovic.

Děti se se skřítky můžou pak potkat v hotelu Grádl. Na počest původního majitele a sládka tady otevřeli pivovarské muzeum i pravou strašidláckou knajpu.

MapaPohádková stezka
videoPohádková stezka
...
video video

Pohádková stezka

Stezka Berghaus

Stezka Berghaus Pak si budeme povídat o historii hornictví, protože si projdeme stezku Berghaus v Černém Dole v Krkonoších. Jde o první stezku, která se věnuje „horničení“ v našich nejvyšších českých horách.

Stezka v Černém Dole připomíná bohatou hornickou tradici v Krkonoších. Během zhruba hodinové procházky po asi kilometrovém okruhu si můžete prohlídnout pozůstatky po hornické činnosti v okolí Černého Dolu. Informační tabule vám připomenou dávno zaniklé doly, vysvětlí některé způsoby středověké těžby, prostřednictvím plánků a fotografií nahlédnete také do podzemí a seznámíte se i s geologií Krkonoš.

Uvidíte mimo jiné i propadlinu po 80 metrů hluboké zavalené uranové šachtě, hornický náhon, skalní vrásy a ústí středověkého dolu. Na deseti informačních tabulích jsou ukázky zpracování rud, geologické profily, mapy důlních děl a fotografie z podzemí.

Zastavíme se u paní Ivy Zaplatílkové z Infocentra v Černém Dole, naší průvodkyní, a dozvíme se leccos zajímavého. Třeba to, že k vidění jsou tady hornické vozy, a hodně nám pomůžou zorientovat se dobře a přehledně udělané informační tabule s popisy.

Ještě než se ale stezkou projdeme, zavedeme vás na kopec, odkud je přenádherný výhled na celý Černý Důl – drahocenné kovy tady podle písemných dokladů těžili horníci už ve 14. století.

MapaStezka Berghaus
videoStezka Berghaus
...
video video

Stezka Berghaus

Další stránky:« 5 6 7 8 9