Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Arniková farmářská stezka

Arniková farmářská stezkaJe libo arnikovou, orchidejovou, hořcovou nebo smilkovou? Nevíte, o čem je řeč? O čtyřech nových farmářských stezkách vedoucích po krkonošských loukách. Pro návštěvníky hor je připravila Správa KRNAP spolu s DAPHNE - Institutem aplikované ekologie. My se vydáme po arnikové, která vede z Velké Úpy na Portášky. Louky tady začaly vznikat už v 16. století, kdy do našich největších hor přišli osadníci z alpských zemí na pozvání zdejší vrchnosti. Byli to odborníci do dolů, hutí a na lesní hospodaření. Přivedli si s sebou svá zvířata-kozy, koně, krávy, ale taky rostliny. Připomeneme si, jak tu začínali hospodařit a jak tu hospodaří jejich následovníci dnes.

MapaArniková farmářská stezka
videoArniková farmářská stezka
...
video video

Arniková farmářská stezka

Ledopád

LedopádPaní Zima letos v přírodě vydatně kouzlila. Dopřála nám vydatnou sněhovou peřinu, ale díky mrazům byly k vidění taky unikátní ledopády. My se společně vydáme za jediným ryze přírodním v Krkonoších, který najdeme v Labském dole. Není to jen průzračná ledová podívaná, obdivovat tu můžeme i hru barev. Od zelené přes modrou až po žlutohnědou. Celý ledopád je vysoký dvacet metrů a tvoří ho několik stěn. Zajímavostí ale v Labském dole najdeme víc. Provede nás jím nejstarší krkonošská česky značená turistická stezka, kterou nechal v roce 1876 vybudovat hrabě Jan Harrach. Vede ze Špindlerova Mlýna až k Labské boudě. A mimo jiné kolem Pančavského vodopádu, který je se svými bezmála sto padesáti metry nejvyšším u nás.

MapaLedopád
videoLedopád
...
video video

Ledopád

Výpravy krkonošskou přírodou

Výpravy krkonošskou přírodouK oblíbeným turistickým cílům patří v létě i zimě naše největší hory. My vás, byť jen obrazně, seznámíme s jedním z průkopníků a nadšených propagátorů výprav krkonošskou přírodou. Jan Buchar jí provázel zájemce už na konci 19. století. Kupříkladu cestou, které se říká přes tři kopce. Dnes nese jeho jméno a my absolvujeme alespoň její část. Jedenáctikilometrový úsek vedoucí z jilemnického náměstí na Žalý. Na co se můžete při téhle túře těšit? Narazíme kupříkladu na rodný domek lyžaře Bohumila Hanče v Hrabačově. A nemineme ani školu v Dolních Štěpanicích. V ní byl totiž Jan Buchar dlouhé roky řídícím učitelem. A zastavíme se taky u kapličky u Horních Štěpanic, u níž se prý stal kdysi zázrak.

MapaVýpravy krkonošskou přírodou
videoVýpravy krkonošskou přírodou
...
video video

Výpravy krkonošskou přírodou

Sněžka

SněžkaNa samém počátku jara si dopřejeme taky výlet na naši nejvyšší horu. Víte, že první objekt na ní vyrostl už v roce 1685? Byla to kaple sv. Vavřince, která se pak na počátku 19. století proměnila v hospodu a útulek. O něco později nahoře vyrostly první boudy. Zásoby k vrcholu vynášeli horští nosiči s krosnou na zádech. Cesta jim v zimě trvala klidně i šest hodin. Až v polovině minulého věku byla vybudována lanovka. Její provoz byl naplánován na 17 let, ale vydržela vozit turisty podstatně déle. Teprve v roce 2013 se rozjela nová, která je samozřejmě o dost rychlejší. Zatímco cesta tou starou trvala bezmála půl hodiny, její nástupkyně ji zvládne za 15 minut. Zajímat nás bude i to, kolik zájemců za krásnými výhledy do kraje míří.

MapaSněžka
videoSněžka
...
video video

Sněžka

Temný Důl

Temný DůlV Krkonoších se budeme toulat Temným Dolem. Najdeme ho v údolí řeky Úpy, kam sluníčko dosáhne poměrně zřídka. A odtud taky zřejmě pramení jeho název. Tahle část obce Horní Maršov je v historických pramenech poprvé zmiňována v roce 1720, ale lidé tu žili už dřív. Pro milovníky túr je ideálním výchozím bodem k výšlapům na Černou Horu nebo na Rýchory, my se ale vydáme směrem ke Světlé hoře. Desetikilometrový okruh nás povede podél Vavřineckého potoka, kde budeme obdivovat i poměrně neznámé dvanáctistupňové vodopády. Pak se zastavíme u neobvyklého hrádku pojmenovaného Aichelburg. Je to vlastně dřevěný domek s kamennou věží, který navíc zdejším pánům nesloužil, ale byl vybudován jako vzpomínka na jednoho z nich.

MapaTemný Důl
videoTemný Důl
...
video video

Temný Důl

Další stránky:1 2 3 4 5 »