Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Sklárna Annín

Sklárna Annín Jednou z nejdéle nepřetržitě fungujících skláren u nás je ta v Anníně. Letos slaví už své 220. narozeniny, založena totiž byla v roce 1796. Její budovy jsou dnes kulturní památkou. Stejně jako nedaleká kaple, kterou si coby místo posledního odpočinku nechali v roce 1886 vybudovat jedni z majitelů hutě Schmidové. Je běžně nepřístupná, ale my si ji společně prohlédneme. Nelze přehlédnout její výzdobu, která je připomínkou profese zakladatelů. Obdivovat budeme ale především umělecká díla annínských mistrů. Produkce byla velmi pestrá, rodila se tu kupříkladu alabastrové či růžové sklo. A taky takzvané selské stříbro. Bude nás samozřejmě zajímat, co si pod trochu tajemnými názvy máme představit. Staré kousky do expozice dokumentující jednotlivá období shánějí místní po celém světě.

MapaSklárna Annín
videoSklárna Annín
...
video video

Sklárna Annín

Zaniklé vesnice kolem Křemelné

Zaniklé vesnice kolem Křemelné Po odsunu německých obyvatel Šumavy osiřela po druhé světové válce spousta chalup. Zhruba v polovině minulého století v kraji zaniklo kolem stovky vesnic. My si připomeneme ty, které ležely kolem řeky Křemelné. Průvodce nám budou dělat historická alba, tedy knihy nebo fotoalba, díky nimž se dozvíme, jak to na jednotlivých místech vypadalo. Jen památník vojákům padlým v první světové válce například najdeme tam, kde býval Velký Bor. Další naší zastávkou budou bývalé Stodůlky. Zdejší královácká rychta mívala druhou největší rozlohu u nás, hned po Praze. Na další zastávce nás přivítá obnovená kaplička. Ta původní vyrostla jako vzpomínka na zdejší občany, kteří podlehli španělské chřipce. A cestou nás čekají ještě dvě znovuzrozené kapličky.

MapaZaniklé vesnice kolem Křemelné
videoZaniklé vesnice kolem Křemelné
...
video video

Zaniklé vesnice kolem Křemelné

Kleť

Kleť Jihočeskou horu Kleť zná snad každý z nás. Historické prameny ji poprvé zmiňují ve 13. století a někdy v 17. se objevilo její současné jméno. Společně se vydáme na vrchol, ke kterému se zájemci můžou dostat pěšky, na kole, ale taky lanovkou. Zastavíme se u rozhledny, která je nejstarší kamennou u nás. Vyrostla už v prvnín polovině 19. století. Její stavitelé využili toho, jak krásný výhled do všech světových stran Kleť nabízí. Zapomenout nesmíme ani na turistickou chatu, kterou tu vybudovali zhruba sto let po rozhledně. A na observatoř, která se pyšní titulem nejvýše položená v České republice. Mimochodem chlubit se může ještě tím, že právě z ní byla objevena celá řada nových planetek. A nabídneme vám rovněž výlet do časů před naším letopočtem, kdy nedaleko od Kletě vzniklo keltské oppidum.

MapaKleť
videoKleť
...
video video

Kleť

Šumavou na běžkách

Šumavou na běžkách Bílou stopou tentokrát budeme putovat krajinou Šumavou podél bavorské hranice. Připomeneme si její dávnou historii těchto míst, zejména pohnuté časy po válce, kdy tu po odsunu sudetských Němců osiřela spousta kdysi rušných obcí. Část oblasti pak zabral vojenský výcvikový prostor Dobrá Voda a většina vesniček, které dřív stávaly na jeho území, zanikla úplně. Náš výlet odstartujeme v největší obci u nás, v Prášilech. Ty jsou taky na celé trase bodem s nejnižší nadmořskou výškou. Zastavíme se na místě, kterému se říká Zlatý stoleček, a dozvíme se, že u velkého balvanu skrytého pod sněhovou peřinou se tu kdysi potkávali pašeráci z Čech a Bavorska a vzájemně si vyměňovali zboží. A pak vyrazíme k jezeru Laka a dopřejeme si výhled na vrcholky Alp.

MapaŠumavou na běžkách
videoŠumavou na běžkách
...
video video

Šumavou na běžkách

Fauna Šumavy

Fauna Šumavy Pokud patříte k milovníkům Šumavy, určitě neodmítnete pozvání na výlet za jejími krásami, ale hlavně za zvířaty, pro které se stala domovem. V lesích občas zaslechnete sovu, tajemné šustění dává tušit, že se někde nedaleko možná toulá jelen. Ale vidět zdejší obyvatele ze zvířecí zvíře se ve volné přírodě až tak často nepodaří. Proto se pracovníci národního parku rozhodli vybudovat několik pozorovatelen, kde tuhle šanci zájemci dostanou. A zavítat mohou i do zařízení, kde si některé z nich mohou prohlédnout pořádně zblízka. My vás zavedeme například do sovince v Borových Ladách, kde se dozvíme spoustu zajímavostí o životě sov. A nahlédneme taky do rybího království, kde nás čeká malý potěr i odrostlé kousky a navíc raci.

MapaFauna Šumavy
videoFauna Šumavy
...
video video

Fauna Šumavy

Další stránky:« 6 7 8 9 10 »