Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Toulky Šumavou

Toulky Šumavou Naše toulky Šumavou tentokrát odstartujeme poměrně netradičně. Zkontrolujeme si čas u nejmladšího orloje v zemi. Od loňského podzimu ukazuje hodiny v Hojsově Stráži, vísce ležící na svahu hory Můstek. Vybudoval ho Zdeněk Landa ve své pražské dílně a pak doma na půdě ze součástek z odložených šicích strojů a bicyklů, které objevil ve sběrných surovinách. Jen řetězy na táhla koupil nové. Prozradí nám, co všechno jeho stroj ukazuje a jaká neobvyklá řešení pro něj vymyslel. Pak se vydáme do okolní krajiny. Například na vyhlídku nad nejhlubším šumavským údolím, odkud je vidět až k největšímu jezeru hor na západních hranicích. A připomeneme si rovněž časy, kdy značná část oblasti byla přístupná v podstatě jen vojákům.

MapaToulky Šumavou
videoToulky Šumavou
...
video video

Toulky Šumavou

Elektromobilem po Šumavě

Elektromobilem po Šumavě Výpravu na Šumavu si s námi tentokrát užijí i ti, kteří zrovna nepatří k milovníkům dlouhých horských túr. Vyrazíme totiž elektromobilem. Nepobouříme tudíž ani ochránce přírody. A zvládneme toho prozkoumat poměrně hodně. Nejprve nás čeká Král Šumavy. Tedy přesněji vzpomínka na známý film, který se v těchto končinách kdysi natáčel. Zastavíme se třeba v místech, kde se ve snímku Jiřina Švorcová topila a zjistíme, jak tu tehdy v parném suchém létě vzniklo klasické šumavské rašeliniště. Pak se potěšíme modrou krásou kosatcové louky u Skelné a ještě stihneme zajet do Železné Rudy. Tam nás čeká nová expozice na téma Člověk, příroda a obnovitelné zdroje energie a poté třeba nahlédnutí do světa bobrů, jelenů, laní a dokonce i losů.

MapaElektromobilem po Šumavě
videoElektromobilem po Šumavě
...
video video

Elektromobilem po Šumavě

Vlakem po Šumavě

Vlakem po Šumavě Milovníky toulek po železnici určitě potěšíme výletem na Šumavu. Navíc jim nabídneme možnost dostat se i do míst, kam už koleje nevedou. Hned z několika nádraží tam vyrážejí autobusy, v nichž si vystačíme s jízdenkou na vlak. Dovezou nás do hor a pak můžeme pokračovat až k hranici s bavorskými sousedy. Naším cílem totiž bude hora Sedmiskalí, německy nazývaná Sieben Steinkopf. Proslula nádhernými výhledy do daleka a my si je rozhodně nenecháme ujít. Z vrcholu se potěšíme krásou Šumavy, dohlédneme do míst, kde stávala osada Knížecí Pláně, ale taky k Boubínu, na německé straně zase spolehlivě poznáme Luzný. Zájemci o starou lidovou architekturu by neměli minout vesničku Finsterau, kde vyrostl skanzen připomínající tu šumavskou.

MapaVlakem po Šumavě
videoVlakem po Šumavě
...
video video

Vlakem po Šumavě

Knížecí stolec a okolí

Knížecí stolec a okolí Projdeme se i místy, která byla dřív coby Vojenský výcvikový prostor Boletice veřejnosti nepřístupná. Naším cílem bude kopec Knížecí stolec. Dozvíme se, jak ke svému zvláštnímu pojmenování přišel, a užijeme si krásných výhledů do kraje z věže, která nedávno vyrostla na jeho vrcholu. Zastavíme se ještě u uhlíkovské myslivny, která prý bývala jednou z nejkrásnějších staveb svého druhu v celých schwarzenberských revírech. Vyrostla na počátku 20. století. A taky u malého potůčku, který nese stejné jméno. Zavzpomínáme na řádění orkánu Kyrill 18. ledna 2007 i na to, jak se místní popasovali s jeho následky. A nesmíme zapomenout dodat, že i dnes tu ve všedních dnech cvičí vojáci, takže turisti se na Knížecí stolec můžou vydat jen o víkendech.

MapaKnížecí stolec a okolí
videoKnížecí stolec a okolí
...
video video

Knížecí stolec a okolí

Šumavský Everest

Šumavský Everest Milovníkům hor nabídneme výstup na Everest. A určitě jim nebude vadit, že půjde „jen“ o šumavský. Pokud marně přemýšlíte, kde byste ho hledali, prozradíme vám hned, že se jeho zdoláním rozumí absolvování cesty k přívozu v Horní Plané, na Knížecí stolec, Moldaublick, Plechý, Smrčinu, Třístoličník, k lovecké chatě v úbočí Špičáku a na Olšinu. Jde vlastně o to, že do vrcholového pasu si každý adept nasbírá svých 8 razítek. Nutno dodat, že to obnáší nachodit nemálo kilometrů často v náročném terénu, takže nejde o nic snadného. Odměnou je všem odvážlivcům ale kupříkladu zastavení u jednoho z nejstarších a nejvýše položených chovných rybníků u nás, založeného v roce 1370. Nebo procházka místy, která byla donedávna přístupná jen vojákům.

MapaŠumavský Everest
videoŠumavský Everest
...
video video

Šumavský Everest

Další stránky:« 5 6 7 8 9 »