Reportáže v regionech
Toulky Šumavou
Naše toulky Šumavou tentokrát odstartujeme poměrně netradičně. Zkontrolujeme si čas u nejmladšího orloje v zemi. Od loňského podzimu ukazuje hodiny v Hojsově Stráži, vísce ležící na svahu hory Můstek. Vybudoval ho Zdeněk Landa ve své pražské dílně a pak doma na půdě ze součástek z odložených šicích strojů a bicyklů, které objevil ve sběrných surovinách. Jen řetězy na táhla koupil nové. Prozradí nám, co všechno jeho stroj ukazuje a jaká neobvyklá řešení pro něj vymyslel. Pak se vydáme do okolní krajiny. Například na vyhlídku nad nejhlubším šumavským údolím, odkud je vidět až k největšímu jezeru hor na západních hranicích. A připomeneme si rovněž časy, kdy značná část oblasti byla přístupná v podstatě jen vojákům.


Toulky Šumavou
Elektromobilem po Šumavě
Výpravu na Šumavu si s námi tentokrát užijí i ti, kteří zrovna nepatří k milovníkům dlouhých horských túr. Vyrazíme totiž elektromobilem. Nepobouříme tudíž ani ochránce přírody. A zvládneme toho prozkoumat poměrně hodně. Nejprve nás čeká Král Šumavy. Tedy přesněji vzpomínka na známý film, který se v těchto končinách kdysi natáčel. Zastavíme se třeba v místech, kde se ve snímku Jiřina Švorcová topila a zjistíme, jak tu tehdy v parném suchém létě vzniklo klasické šumavské rašeliniště. Pak se potěšíme modrou krásou kosatcové louky u Skelné a ještě stihneme zajet do Železné Rudy. Tam nás čeká nová expozice na téma Člověk, příroda a obnovitelné zdroje energie a poté třeba nahlédnutí do světa bobrů, jelenů, laní a dokonce i losů.


Elektromobilem po Šumavě
Vlakem po Šumavě
Milovníky toulek po železnici určitě potěšíme výletem na Šumavu. Navíc jim nabídneme možnost dostat se i do míst, kam už koleje nevedou. Hned z několika nádraží tam vyrážejí autobusy, v nichž si vystačíme s jízdenkou na vlak. Dovezou nás do hor a pak můžeme pokračovat až k hranici s bavorskými sousedy. Naším cílem totiž bude hora Sedmiskalí, německy nazývaná Sieben Steinkopf. Proslula nádhernými výhledy do daleka a my si je rozhodně nenecháme ujít. Z vrcholu se potěšíme krásou Šumavy, dohlédneme do míst, kde stávala osada Knížecí Pláně, ale taky k Boubínu, na německé straně zase spolehlivě poznáme Luzný. Zájemci o starou lidovou architekturu by neměli minout vesničku Finsterau, kde vyrostl skanzen připomínající tu šumavskou.


Vlakem po Šumavě
Knížecí stolec a okolí
Projdeme se i místy, která byla dřív coby Vojenský výcvikový prostor Boletice veřejnosti nepřístupná. Naším cílem bude kopec Knížecí stolec. Dozvíme se, jak ke svému zvláštnímu pojmenování přišel, a užijeme si krásných výhledů do kraje z věže, která nedávno vyrostla na jeho vrcholu. Zastavíme se ještě u uhlíkovské myslivny, která prý bývala jednou z nejkrásnějších staveb svého druhu v celých schwarzenberských revírech. Vyrostla na počátku 20. století. A taky u malého potůčku, který nese stejné jméno. Zavzpomínáme na řádění orkánu Kyrill 18. ledna 2007 i na to, jak se místní popasovali s jeho následky. A nesmíme zapomenout dodat, že i dnes tu ve všedních dnech cvičí vojáci, takže turisti se na Knížecí stolec můžou vydat jen o víkendech.


Knížecí stolec a okolí
Šumavský Everest
Milovníkům hor nabídneme výstup na Everest. A určitě jim nebude vadit, že půjde „jen“ o šumavský. Pokud marně přemýšlíte, kde byste ho hledali, prozradíme vám hned, že se jeho zdoláním rozumí absolvování cesty k přívozu v Horní Plané, na Knížecí stolec, Moldaublick, Plechý, Smrčinu, Třístoličník, k lovecké chatě v úbočí Špičáku a na Olšinu. Jde vlastně o to, že do vrcholového pasu si každý adept nasbírá svých 8 razítek. Nutno dodat, že to obnáší nachodit nemálo kilometrů často v náročném terénu, takže nejde o nic snadného. Odměnou je všem odvážlivcům ale kupříkladu zastavení u jednoho z nejstarších a nejvýše položených chovných rybníků u nás, založeného v roce 1370. Nebo procházka místy, která byla donedávna přístupná jen vojákům.