Reportáže v regionech
Skitouringové trasy
Na Šumavě si na své přijdou nejen milovníci sjezdovek nebo bílé stopy, ale také skialpinisté. Mají tu k dispozici hned sedm skitouringových tras v celkové délce bezmála padesáti kilometrů. Čeká je krásná příroda a také řada zajímavých zastávek. Jednou z nich je pomníček ilustrátora Adolfa Kašpara, který náhle zemřel v roce 1934 cestou na Čertovo jezero. Nemineme samozřejmě ani jezero samotné, které je druhým největším ledovcovým na Šumavě a druhým nejhlubším na české straně. Svou fyzičku otestujeme při stoupání na Špičák a svou odvahu zase při sjíždění prudké sjezdovky. Zastavíme se také u Matušovy chaty na Pancíři. A pro všechny, kteří by se chtěli něco dozvědět o skialpiningu, přidáme pár užitečných informací.


Skitouringové trasy
Na běžkách kolem Kozákova
S lyžemi nemusíme vyrážet jen do Krkonoš nebo na Šumavu. Při přízni počasí si sjezdovky i běžky užijeme i v Českém ráji, tentokrát konkrétně kolem tamní nejvyšší hory Kozákov. Z vrcholu bývalé sopky se z rozhledny z devadesátých let minulého století potěšíme pohledem na Jizerské hory i Krkonoše a vyrazíme. Cestou nás čeká spousta zajímavých zastávek. V muzeu Josefa Votrubce nás oslní polodrahokamy z okolní krajiny, například jaspisy, acháty nebo heliotropy. Nemineme ani Prackovskou sopku nebo typická stavení, zčásti roubená a zčásti zděná. Náš výlet zakončíme na Malé Skále, kde nás přivítá hrad Vranov neboli Pantheon z konce 15. století. Býval mimochodem považován za nejkomplikovanější skalní hrad v Čechách.


Na běžkách kolem Kozákova
Muzeum Šumavy
Na jedné straně Kašperské Hory a také hrad Kašperk, na druhé pak chladné kvildské pláně. To všechno najdeme v sousedství Huťské hory. Vypíná se sice do nadmořské výšky bezmála dvanácti set metrů, ale pozvolně stoupající svahy vůbec nepřipomínají, jak vysoko se vydáváte. Karel IV. tu před mnoha staletími nechal vybudovat zlatou stezku vedoucí do Pasova a ve stejné době nedaleko již zmíněný hrad Kašperk. Později tu pak vyrostly také sklárny. Nejstarší v téhle oblasti založenou byla ta vedle usedlosti Vogelsang, kde se pracovalo už před rokem 1584. Sklářské pece sice už dávno vyhasly, ale samotnou usedlost si prohlédnout můžeme. Vypráví se, že za třicetileté války se Vogelsang marně pokoušeli dobýt Švédové. Dnes v něm funguje galerie moderního umění.


Huťská hora
Nová Hůrka
Při našem toulání po Šumavě tentokrát zavítáme k Nové Hůrce. V téhle pohraniční oblasti kdysi žili králováci, kteří ji střežili. Podléhali přímo králi a mohli si užívat řady výsad. Zastavíme se také u ledovcového jezera Laka. Se svou rozlohou 2,5 ha patří k nejmenším na Šumavě. A navštívíme Ferdinandovo údolí. U Debrnického potoka, který jím protéká, můžeme obdivovat typicky alpské rostliny. Nezapomeneme také na slavnou historii sklářství v celé oblasti. Tu připomíná mimo jiné historický objekt sklářské huti v Nové Hůrce. A kdysi prý byl jejím dokladem i velký skleněný zvon ve zvoničce kostela u Ferdinandova údolí.


Nová Hůrka
Sudslavický okruh
Šumava i na rozhraní podzimu a zimy nabízí spoustu přírodních krás. My vás tentokrát zavedeme na tříkilometrový Sudslavický okruh nedaleko Vimperka. Nabídne nám patnáct zastavení se zajímavými informacemi. Většina trasy této naučné stezky vede přírodní rezervací Opolenec. Prohlédneme si známou Sudslavickou lípu, která tu stála zřejmě už před šesti stovkami let. U mladičkého stromu podle pověsti kázal sám Mistr Jan Hus. Pak se také podíváme k Sudslavické jeskyni, která je významným paleontologickým nalezištěm čtvrtohorních zvířat. Rozsáhlé archeologické práce tu probíhaly na konci 19. století.

