Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Židovské muzeum

Projdeme se i ve stopách Šimona Adlera a zamíříme do osady Dobrá Voda u Hartmanic. Hlavní hrdina i jeho žena se stali obětí osvětimského holokaustu, ale jejich dva synové vybudovali na jejich památku muzeum. Umístili ho v jejich rodném domě. Muzeem nás provede Helena Butulová. Právě ona zavzpomíná na pohnutý a tragický osud téhle rodiny. Muzeum se pyšní i dokumenty 110 zaniklých židovských obcí a soupisem památek, včetně synagog a hřbitovů. A ukážeme vám i židovský kalendář.

MapaŽidovské muzeum
videoŽidovské muzeum
...
video video

Židovské muzeum

Muzeum rádií

Muzeum rádií Jedním z nápadů, jak by se mohlo říkat televizi, byl třebas rozvid. A nechtějte vědět, jak byla úřední komis zavalena nápady pro označení rádia, rozhlasu. Mluvovln, rozvln. Kdo si na ně dneska vzpomene! Máme svoji televizní bedýnku a rádio. To bylo ale první, magická hrací skříňka přišla až po rozhlasu. Ten kdysi tvořil vzácný, jedinečný kus „nábytku“. Pan Antonín Brodňanský je prvně začal podomácky opravovat – a skončilo to muzeem radiopřijímačů v Hořicích na Šumavě.

MapaMuzeum rádií
videoMuzeum rádií
...
video video

Muzeum rádií

Hornické muzeum

Zavítáme i na Šumavu. Osada Hory Matky Boží u Sušice se totiž vepsala do dějin jako místo stříbronosné, a to už v 16. století. Najít stříbrnou žílu bylo cílem stovek havířů. Král Ludvík Jagellonský povýšil osadu na královské horní město s právem těžby. Vzniklo tady asi na třicet důlních šachet a celou tuhle zašlou hornickou slávu dnes připomíná hornické muzeum nejen tamním, ale i návštěvníkům. Proč ale havíři museli odejít? I to se dozvíte.

MapaHornické muzeum
videoHornické muzeum
...
video video

Hornické muzeum

Bobři na Šumavě

Bobři na Šumavě Bobře, bobře, v povodí Kateřinského a Farského potoka asi je ti dobře. Jak jinak bychom si vysvětlili bobří hráze a hrady, které tu tihle činorodí tvorové vystavěli! Bobři na Šumavu dorazili ze sousedního Bavorska a české dřevo mu zjevně dělá dobře. Pan Ladislav Vogeltanz tyhle býložravce fotí a ví, jak nesnadné to je.

MapaBobři na Šumavě
videoBobři na Šumavě
...
video video

Bobři na Šumavě

Šumava

Šumava Toulání zakončíme na Šumavě na oblíbeném turistickém místě, kterému se jinak než Třístoličník neřekne. Vrch dostal zvláštní název podle tří významných skal. Podle legendy to byly jakési stolce panovníků tří zemí: bavorských, rakouských a českých. Podíváme se i do dřevařské osady, která v dobách dřívějších byla z mapy vymazána. Založil ji kníže Schwarzenberg a říkalo se jí Krásná hora. Dnes už ji připomínají jen ruiny.

MapaŠumava
videoŠumava
...
video video

Šumava

Další stránky:« 13 14 15 16 17 »