Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Obří kraslice

Obří kraslice Kraslice nutně nemusí vznikat jen po vyfouknutí vajec. Panu Antonínu Hájkovi v Uherském Hradišti slouží jako materiál dřevo. Nejraději prý má třešňové, javorové nebo ořechové. V jeho dílně si prohlédneme i dvě světové rekordmanky – kraslice, které nemají obdoby. Ta první vznikla v roce 2000 a měří přes sedmdesát centimetrů. O světové prvenství mezi velikány ji připravil sám pan Hájek o několik let později. To vyrobil kraslici velkou víc než metr, vážící šedesát jedna kilogramů. Obě ozdobil tradiční metodou – vyleváním cínem. A nutno podotknout, že na každou z nich potřeboval cínu deset kilogramů. Ukáže nám, jak takovéhle zdobení i samotná výroba probíhá a prozradí i to, že metrová kraslice bude brzy umístěna do muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

MapaObří kraslice
videoDřevěné kraslice
...
video video

Dřevěné kraslice

Svíčky z Drslavic

Svíčky z Drslavic Bez svíčky na svátečním stole by Vánoce pro mnohé z nás nebyly úplné. Dnes si můžeme vybírat z mnoha provedení. Zavedeme vás do výrobny pana Libora Bujáčka do Drslavic blízko Uherského Brodu. Když pan Bujáček před dvěma desítkami let začal tvořit svíčky, kterými obdarovával své blízké, nejspíš netušil, že jednou se tahle výroba stane jeho profesí. Může za to prý nejspíš babička, která dostala tu úplně první a vnukovi ji pochválila. K ukázkám tvarování i zdobení svíček přidáme také pár zajímavých informací. Třeba tu, že zdrojem světla byly už v dobách před Kristem. Už tehdy prý také navozovaly příjemnou atmosféru.

MapaSvíčky z Drslavic
videoVánoční svíčky
...
video video

Vánoční svíčky

Včelí stezka

Včelí stezka Naučných stezek jsme si už představili celou řadu, ale včelí je mezi nimi docela unikátem. Včelaři z Uherskohradišťska se rozhodli přiblížit návštěvníkům včelí i včelařský život a také význam včel pro náš život. Dozvíme se například, které včely tu kdysi žily, jak je to s kouřem, který je včelařům pomáhá uklidňovat i to, jak se včelám daří trefit zpátky do úlu. A povídat si budeme i práci včelařů.

MapaVčelí stezka
videoVčelí stezka
...
video video

Včelí stezka

Muzeum pálenic

Muzeum pálenic Muzeum pálenic ve Vlčnově je jedním z nejmladších u nás. Připomíná dvě podoby výroby pálenek u nás. Tu oficiální, která se děje ve schválených pálenicích nebo palírnách, ale především tu nepovolenou provozovanou „na černo“. V muzeu se můžete seznámit s řadou podomácku vyrobených destilačních přístrojů a také se spoustou dalších pomůcek, bez kterých by se pálenka z jakéhokoliv ovoce sotva mohla narodit. Kdybyste pečlivě počítali, zjistili byste, že exponátů je v muzeu na sedm set.

MapaMuzeum pálenic
videoMuzeum pálenic Vlčnov
...
video video

Muzeum pálenic Vlčnov

Památník Velké Moravy

Památník Velké Moravy Ve Starém Městě u Uherského Hradiště si prohlédneme Památník Velké Moravy. Jak už jeho název napovídá, vypravíme se do časů první říše západních Slovanů na našem území. V místech dnešního památníků stával kdysi Veligrad, jedno z hlavních center Velké Moravy. Při prohlídce cenných archeologických nálezů se dozvíme, jak naši dávní předci žili, jakým činnostem se věnovali, co všechno uměli vyrábět. Jádro celé expozice tvoří základy kostela z 9. století a také pohřebiště, kde bylo objeveno přes dva tisíce hrobů.

MapaPamátník Velké Moravy
videoPamátník Velké Moravy
...
video video

Památník Velké Moravy

Další stránky:« 4 5 6 7 8