Reportáže v regionech
Včelí stezka
Naučných stezek jsme si už představili celou řadu, ale včelí je mezi nimi docela unikátem. Včelaři z Uherskohradišťska se rozhodli přiblížit návštěvníkům včelí i včelařský život a také význam včel pro náš život. Dozvíme se například, které včely tu kdysi žily, jak je to s kouřem, který je včelařům pomáhá uklidňovat i to, jak se včelám daří trefit zpátky do úlu. A povídat si budeme i práci včelařů.


Včelí stezka
Muzeum pálenic
Muzeum pálenic ve Vlčnově je jedním z nejmladších u nás. Připomíná dvě podoby výroby pálenek u nás. Tu oficiální, která se děje ve schválených pálenicích nebo palírnách, ale především tu nepovolenou provozovanou „na černo“. V muzeu se můžete seznámit s řadou podomácku vyrobených destilačních přístrojů a také se spoustou dalších pomůcek, bez kterých by se pálenka z jakéhokoliv ovoce sotva mohla narodit. Kdybyste pečlivě počítali, zjistili byste, že exponátů je v muzeu na sedm set.


Muzeum pálenic Vlčnov
Památník Velké Moravy
Ve Starém Městě u Uherského Hradiště si prohlédneme Památník Velké Moravy. Jak už jeho název napovídá, vypravíme se do časů první říše západních Slovanů na našem území. V místech dnešního památníků stával kdysi Veligrad, jedno z hlavních center Velké Moravy. Při prohlídce cenných archeologických nálezů se dozvíme, jak naši dávní předci žili, jakým činnostem se věnovali, co všechno uměli vyrábět. Jádro celé expozice tvoří základy kostela z 9. století a také pohřebiště, kde bylo objeveno přes dva tisíce hrobů.


Památník Velké Moravy
Hrad Buchlov
Vítejte na Buchlově! Počátky tohoto hradu spadají už do první poloviny 13. století. Byl založen českým králem jako strategicky obranná pevnost a správní středisko se soudní pravomocí a tzv. loveckým právem. Nejstarší část hradu tvořily obranné věže s obytným palácem a kaplí. Kaple byla vystavěna v 80. letech 13. století pražskou kamenickou hutí po vzoru St. Chapelle královského hradu v Paříži.
I když byl hrad v trvalém majetku krále až do 16. století, byl často dáván do zástavy šlechtickým rodům. Poslední majitelé hradu páni z Berchtoldu byli velice sečtělí a jezdili po celém světě. Z jedné z cest si přivezli jako svatební dar mumii. Je stará tři a půl tisíce let a jde o úředníka, který sloužil na faraonově dvoře. Jmenoval se Nefer Sobek.
V místnosti s mumií se zjevuje neznámější buchlovský duch – černá paní, pak vylétá oknem a obchází hrad. Nakonec se vrátí do místnosti a rozplývá se v páru. Kamera Toulavé kamery ale žádné strašidelné stopy nezaznamenala.


Hrad Buchlov
Tupeská keramika
Proslulou hrnčířskou vesnici Tupesy najdete v malebné krajině nedaleko hradu Buchlova. A tamní Muzeum tupeské keramiky pak v nejstarším z vesnických domků z roku 1837. Oblast moravského Slovácka a zejména okolí Tupes má pro výrobu keramiky mimořádně vhodné přírodní podmínky. Řečeno konkrétně a viděno očima hrnčířů to znamená dostatek hlíny potřebného chemického složení. Není divu, že nejstarší nálezy keramiky v této oblasti pochází už z 10. století.
Nejvíce však vesnici proslavila teprve až mnohem mladší majolika s typickými barevnými vzory. Novodobá historie tupeské keramiky se začala psát po roce 1904, kdy se do Tupes přistěhovala rodina Úředníčků – a ti se věnovali téhle činnosti, zkušenosti si předávali v rodu z generace na generaci.

