Reportáže v regionech
Šicí stroje
Anna Chovánková z Vlčnova na Moravě vskutku mistrně ovládla šicí stroj. Na šlapacím dokáže hotová kouzla. Maluje si nádherné, ale taky složité, výšivky a s pomocí stroje je pak přenáší hlavně na tradiční kroje. Vlastně jehlou maluje a dokáže s ní dokonce i psát. Dozvíme se, jak se k téhle zálibě dostala a taky to, co je při vyšívání nejdůležitější. Paní Chovánková navíc staré šicí stroje sbírá a taky vystavuje. Prvním jejím pokladem byla stará mašina po babičce, dnes má unikátních kousků sedm desítek. Nejstarší z nich spatřil světlo světa už v roce 1870, a to rovnou v dílně vynálezce šicího stroje Američana Eliase Howeho. Najdeme mezi nimi taky jeden, který stehy řadí obráceně, než je obvyklé, tedy odspoda nahoru. A navíc i různé poklady, které bývají ve strojích ukryty.


Šicí stroje
Archeoskanzen Modrá
Okolí Uherského Hradiště obývali už naši dávní předci. Proto není divu, že právě tady vyrostl unikátní archeoskanzen Modrá. V jeho areálu se na chvíli staneme obyvateli slavné Velkomoravské říše. Se vším všudy. Prohlédneme si stavení, v nichž tehdy žili, a nakoukneme i do kaple nebo paláce, který mohl obývat kníže. Všechny stavby jsou hypotetickými rekonstrukcemi, ale materiál použitý na jejich vybudování je stejný, jaký měli k dispozici tehdejší stavebníci. V jednotlivých obydlích vládne čilý ruch. Můžeme nahlédnout kupříkladu do kovárny nebo pod ruku výrobkyni šperků. V peci se tu rodí placky podle receptu velkomoravských hospodyň. Zastavíme se taky ve škole a vyzkoušíme si, jestli bychom obstáli mezi tehdejšími bojovníky.


Archeoskanzen Modrá
Vesnické muzeum v Jankovicích
Do časů našich babiček a dědečků se přeneseme ve vesnickém muzeu v Jankovicích. Před sedmi lety se do jeho budování pustili otec a syn Štainerové. Začali shromažďovat a taky opravovat různé pomocníky při práci na poli, takže v jejich expozici najdete nejen traktory, ale taky mlátičky, kombajn nebo lis na slámu. Ale neodmítali ani drobné exponáty, které nacházely uplatnění hlavně v domácnostech. Někteří z vás si možná připomenout chvíle u babičky při prohlídce mlýnku, decimálek, odstředivky nebo valchy, ke které mají jankovičtí muzejníci osobní vztah. Jednou ročně své velké poklady pěkně vyparádí a představí všem zájemcům na obecní traktoriádě, takže se všichni mohou přesvědčit, že jsou ještě v dobré kondici.


Vesnické muzeum v Jankovicích
Buchlov
Hrad Buchlov patří na Moravě rozhodně k těm známějším. A přitom nikdo přesně neví, kdy byl vlastně založen. Pravděpodobně se tehdy psalo 13. století, ale písemné doklady se nedochovaly. Za staletí své existence byl hrad svědkem trojího obléhání. A zažil taky zázrak, když tu vypučela lípa zasazená kořeny nahoru. Prozradíme vám, proč se jí říká lípa neviny. A zaměříme se na černou paní, která se tu prý o půlnoci zjevuje. Není úplně jednoznačné, kdo se tu po nocích prochází. Existují dvě verze, o obou bude řeč. Faktem ale je, že místní ji tu nevídají moc rádi. Její zjevení prý nevěstí nic dobrého, předpověděla například požár hradu a taky jeho vykradení. Prohlédneme si rovněž poklady, které připomínají panování rodu Berchtoldů, kteří na hradě kdysi zřídili rodinné muzeum.


Buchlov
Kraslice
Přestože Ostrožská Nová Ves je vyhlášená výrobou zajímavých kraslic, Jana Mikulcová se ke zdobení dostala poměrně pozdě, až po mateřské dovolené. Nicméně dnes je známá v širokém okolí a my si k ní zajedeme pro inspiraci. Nejprve vám prozradíme, že pro Ostrožskou Novou ves jsou typické kraslice haluzkové, zelové a kostelové. A teď schválně zkuste hádat, v čem spočívají jednotlivé techniky. Odpovědi se dočkáte až při našem nedělním výletu. Zajímat se samozřejmě budeme o typické barvy a Jana Mikulcová nám poví o tom, jak vytváří kraslice reliéfní. Dokonce dostaneme pár rad, jak postupovat, aby se dílo podařilo. A že se paní Janě daří, o tom svědčí i její vítězství ve velkém klání krasličářek na přelomu tisíciletí.

