Reportáže v regionech
Vila Adler
V Uherském Ostrohu stojí na náměstí naproti renesančnímu zámku funkcionalistický skvost. Prvorepubliková stavba sloužila od roku 1936 jako obchod Arnošta Adlera se železářským a smíšeným zbožím. Jeho rozkvět však ukončily válka a nucená arizace. Rodinu pak postihl osud mnoha dalších židovských obyvatel města, kteří skončili v koncentračních táborech. Obchodní dům po roce 1948 sloužil jako státní maloobchodní prodejna a od 90. let chátral. Před úplnou zkázou ho zachránil nadšený sběratel starých předmětů, který budovu opravil a vytvořil v ní netradiční muzeum. To je poctou nejen někdejším majitelům, ale všem místním podnikavým živnostníkům.


Vila Adler
Klenotnice v Modré
Vzácné šperky, zbraně nebo součásti oděvů velkomoravských knížat, ale i předměty spojené s vírou starých Slovanů můžete od loňska obdivovat v Klenotnici Velké Moravy. Tento prostor připomínající římský Pantheon je součástí archeoskanzenu Modrá u Velehradu. Expozice v něm se pravidelně mění a každý rok se věnuje jinému tématu z éry slavné středověké říše. Ta letošní je zaměřená na víc než tisíc let stará vyobrazení lidí a zvířat.


Klenotnice v Modré
Bonsaimuseum
Životní láskou Josefa Valucha se staly bonsaje. Před lety viděl v televizi reportáž, jak sám říká, o stromečcích v misce. Nadchl se pro ně, ale protože v té době u nás nebyla k mání žádná literatura, vydal se cestou pokus omyl. V devadesátých letech pak hned vyrazil do světa sbírat zkušenosti, shánět informace i vhodný materiál. A v roce 1999 založil ve Starém Městě u Uherského Hradiště muzeum věnované svým milovaným rostlinkám. Už dvacet let ho stále vylepšuje. Ukáže nám své největší poklady, dozvíme se, kde všude je získával a co všechno péče o ně obnáší. Těšit se můžete kupříkladu na hloh, který vyrostl v blízkosti Draculova hradu.


Bonsaimuseum
Čarověníky
V Jalubí u Uherského Hradiště se pyšní doslova magickým královstvím čarověníků. Před víc než čtyřiceti lety se do jeho budování pustil Miroslav Kostelníček. Díky své profesi lesáka měl k přírodě velmi blízko. Při procházkách si všímal záhadných útvarů v korunách stromů, čarověníků. Lidé jim říkají čarodějná či hromová košťata. Dlouho si jejich vznik nedokázali vysvětlit. Dnes víme, že jsou výsledkem mutace. V přírodě se prostě zblázní jedna buňka a začne nekontrolovaně tvořit spoustu větviček. Miroslav Kostelníček jako jeden z prvních lidí v České republice začal čarověníky sbírat, roubovat a rozmnožovat. Letos převzal pomyslné žezlo jeho syn společně se svou sestrou. Nás zahradou provedou.


Čarověníky
Jízda králů
Jízda králů patří k nejvyhlášenějším tradičním slavnostem u nás. Podle jedné z pověstí má připomínat útěk uherského krále Matyáše Korvína po prohrané bitvě s vojsky Jiřího z Poděbrad zpět na Slovensko. My si tuhle slávu užijeme v Kunovicích. Podobnou akci tu uspořádali v roce 1771 u příležitosti návštěvy Josefa II. Nejstarší zmínka o té, kterou známe dnes, pak pochází z roku 1897. S přestávkami se jezdila až do roku 1972. A o čtvrtstoletí později ji místní obnovili. Nemineme samozřejmě ani průvod, kterému vévodí král vskutku zvláštní. Je oblečený v dámských šatech a v ústech má růži. Zeptáme se i na to, s jakými zvyky byla tahle slavnost v časech našich předků spojena a jak moc se proměnila.

