Reportáže v regionech
Bonsaimuseum
Životní láskou Josefa Valucha se staly bonsaje. Před lety viděl v televizi reportáž, jak sám říká, o stromečcích v misce. Nadchl se pro ně, ale protože v té době u nás nebyla k mání žádná literatura, vydal se cestou pokus omyl. V devadesátých letech pak hned vyrazil do světa sbírat zkušenosti, shánět informace i vhodný materiál. A v roce 1999 založil ve Starém Městě u Uherského Hradiště muzeum věnované svým milovaným rostlinkám. Už dvacet let ho stále vylepšuje. Ukáže nám své největší poklady, dozvíme se, kde všude je získával a co všechno péče o ně obnáší. Těšit se můžete kupříkladu na hloh, který vyrostl v blízkosti Draculova hradu.


Bonsaimuseum
Čarověníky
V Jalubí u Uherského Hradiště se pyšní doslova magickým královstvím čarověníků. Před víc než čtyřiceti lety se do jeho budování pustil Miroslav Kostelníček. Díky své profesi lesáka měl k přírodě velmi blízko. Při procházkách si všímal záhadných útvarů v korunách stromů, čarověníků. Lidé jim říkají čarodějná či hromová košťata. Dlouho si jejich vznik nedokázali vysvětlit. Dnes víme, že jsou výsledkem mutace. V přírodě se prostě zblázní jedna buňka a začne nekontrolovaně tvořit spoustu větviček. Miroslav Kostelníček jako jeden z prvních lidí v České republice začal čarověníky sbírat, roubovat a rozmnožovat. Letos převzal pomyslné žezlo jeho syn společně se svou sestrou. Nás zahradou provedou.


Čarověníky
Jízda králů
Jízda králů patří k nejvyhlášenějším tradičním slavnostem u nás. Podle jedné z pověstí má připomínat útěk uherského krále Matyáše Korvína po prohrané bitvě s vojsky Jiřího z Poděbrad zpět na Slovensko. My si tuhle slávu užijeme v Kunovicích. Podobnou akci tu uspořádali v roce 1771 u příležitosti návštěvy Josefa II. Nejstarší zmínka o té, kterou známe dnes, pak pochází z roku 1897. S přestávkami se jezdila až do roku 1972. A o čtvrtstoletí později ji místní obnovili. Nemineme samozřejmě ani průvod, kterému vévodí král vskutku zvláštní. Je oblečený v dámských šatech a v ústech má růži. Zeptáme se i na to, s jakými zvyky byla tahle slavnost v časech našich předků spojena a jak moc se proměnila.


Jízda králů
Ze Salaše k Nazaretu
Z kdysi pastevecké osady se vypravíme na nejvyšší vrchol Chřibů Brdo. Cestou si připomeneme významný moment zdejší novodobé historie. Událost, která je spjata s posledními dny druhé světové války. Místní se tehdy rozhodli přidat k partyzánům. Jenže padli do léčky a řada z nich zaplatila životem. Cestou se zastavíme taky u dvou přírodních rezervací. Jedna z nich má neobvyklé jméno Nazaret. Prý proto, že atmosféra v ní lidem připomínala známé biblické místo. Bez povšimnutí ale nemineme ani sousední Máchovu dolinu. Na vrcholu Brda vystoupáme na kamennou rozhlednu. Je vysoká 24 metrů a nabízí krásný výhled na Pálavské vrchy, ale taky třeba na Kroměříž. Poté nám zbude ještě chvilka na vzpomínku na časy, kdy krajem měla vést dálnice.


Ze Salaše k Nazaretu
Drslavice
Se svátky jara je spojena celá řada nejrůznějších lidových zvyků. K těm nejznámějším patří loučení se zimou, tedy vynášení Smrtky nebo Morany. V některých místech na Moravě ale dodnes dodržují taky takzvané chození s Létečkem. Jednou z obcí, kde bychom na tuhle tradici mohli narazit, jsou Drslavice. Pokud netušíte, co si pod zmíněným názvem představit, prozradíme vám, že špičku jehličnatého stromu ozdobenou pentlemi a papírovými květinami. Naši předci věřili, že právě věčně zelený jehličnan je dokonalým symbolem časů, které na konci zimy všichni netrpělivě vyhlížejí. Tahle akce je záležitostí děvčat, která obcházejí jednotlivá stavení. Ani chlapci ale nezůstávají stranou. O tom, co na tenhle den chystají, bude taky řeč.

