Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Arboretum Paseka

Arboretum Paseka Dřeviny z nejrůznějších koutů světa, ale také trvalky nebo skalničky. Dohromady víc než tři tisíce druhů rostlin vítá návštěvníky v arboretu u obce Paseka nedaleko Šternberka. Ještě nedávno na tohle místo zdejší obyvatelé ukládali odpad, pak se manželé Slabí pustili do jeho úpravy a zkrášlení. Dokonce se ke svým pokladům přestěhovali. Na teráskách tu sousedí rostlinky, které by se sotva ve volné přírodě potkaly, najdeme tu třeba jestřábník huňatý, který je doma ve vysokých nadmořských výškách Himalájí. Ale také rostliny pocházející z Turecka, Afriky nebo Ameriky. I když to vypadá neuvěřitelně, všechny se tu obejdou bez zalévání. Většina z nich má za úkol hlavně potěšit lidské oko, některé jsou ale také poživatelné či dokonce léčivé.

MapaArboretum Paseka
videoArboretum Paseka
...
video video

Arboretum Paseka

Rybí dům Chotěbuz

Rybí dům Chotěbuz Zatím ještě pořád platí, že českou vánoční rybou je kapr, zhusta nechybí spolu s bramborovým salátem na štědrovečerních stolech. Připlul k nám z Asie už ve středověku, a svůj pobyt u nás začínal jako ryba vzácná, okrasná.

Dnes jich v rybnících žije nepočítaně. Toho prvního smaženého připravila snad nejznámější česká kuchařinka i spisovatelka Magdaléna Dobromila Rettigová.

S kamerou jsme se zatoulali až do Chotěbuzi nedaleko Karviné. Důvod naší návštěvy byl Rybí dům, který do provozu dala rodina Szotkowských – jejich akvarijní centrum stojí rozhodně za návštěvu.

Neustále ho rozšiřují a doplňují o nové kousky. Třeba o kostlina skvrnitého, kterému se říká aligátoři ryba – tlamu má totiž plnou zoubků, které jako by vypadly „z pusy“ aligátorovi. A naši průvodci nám prozradí i recept na slavnostní vánoční tabuli.

MapaRybí dům Chotěbuz
videoRybí dům Chotěbuz
...
video video

Rybí dům Chotěbuz

Kotulova dřevěnka

Kotulova dřevěnka V nejmladším českém městě v Havířově přímo uprostřed sídliště narazíte na jednu unikátní stavbu. Je o to bizarnější, že stojí mezi domy ve svahu na svém původním místě a to už od roku 1781. Říká se jí Kotulova roubenka, a to podle rodu, který chaloupku vlastnil nejdéle. Dnes funguje jako muzejní expozice a my se podíváme na to, jakže to byli naši předkové důvtipní a důmyslní, jaký komfort si dokázali vymyslet a vyrobit dvě stě let před námi.

MapaKotulova dřevěnka
videoKotulova roubenka
...
video video

Kotulova roubenka

Archeologická lokalita v Těšínském Slezsku

Archeologická lokalita v Těšínském Slezsku Až na samotné hranici s Polskem začneme naše toulání. V Těšínském Slezsku je totiž hradiště, které kdysi sloužilo jako významná obchodní spojka Pobaltí s jižní Evropou. Pastva pro archeology – už před víc než dvěma tisíci let obývaná lokalita snad zaujme i vás. V Podoboře u Chotěbuzi v Muzeu Těšínska se dozvíte i uvidíte mnohem víc, třeba to, jak souvisí větrný živel, který loni postihl Vysoké Tatry, právě s tímto místem.

MapaArcheologická lokalita v Těšínském Slezsku
videoArcheologická lokalita v Těšínském Slezsku
...
video video

Archeologická lokalita v Těšínském Slezsku

Fryštát v Karvinné

Fryštát v Karvinné Před časem jsme s Toulavkou zavítali na ostravsko do dolu Michal. Přesvědčili jsme se o tom, že není jen nevlídnou průmyslovou oblastí. A dnes v tomto duchu budeme pokračovat. Zajedeme si na Fryštát v Karviné, kdysi dřevěný hrad, dnes empírový zámek. Stavební styly se tu střídaly tak, jak přicházely požáry.

MapaFryštát v Karvinné
videoFryštát v Karvinné
...
video video

Fryštát v Karvinné

Další stránky:1 2 3