Reportáže v regionech
Gorolové
Jedním z největších lákadel okolí Dolní a Horní Lomné na severovýchodě naší země jsou dřevěné stavby, tradiční řemesla a množství zvyků takzvaných Gorolů. Tahle specifická kultura začala vznikat koncem 15. století spojením životních stylů místních obyvatel a kočovníků z Balkánu – Valachů. Okolí obou obcí je navíc tak malebné, že si zahrálo v řadě filmů. Naposledy jste ho mohli vidět v pohádce Když draka bolí hlava. Zastavíme se například v kostele Povýšení sv. Kříže v Horní Lomné, který podle legendy pomohl obyvatelům nedalekého Jablunkova v době boje s cholerou. A vydáme se na výlet Lomnou dolinou, která je nejdelším a zároveň nejmalebnějším údolím Těšínského Slezska.


Gorolové
Těšínské Beskydy
Nejvýchodnější cíp České republiky, kraj svérázných Gorolů na pomezí s Polskem, nepatří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Přitom je celá oblast protkaná sítí pěších tras i cyklostezek. Při toulkách nad městy Jablunkov, Třinec nebo Český Těšín navíc s trochou nadsázky na každém kroku narazíte na horskou chatu, kde můžete ochutnat krajové speciality, třeba vyhlášený bigos. Cestou se pak můžete kochat krásami Slezských nebo, chcete-li, Těšínských Beskyd včetně jejich nejvyššího vrcholu na naší straně Velké Čantoryje. Túru podzimní barevnou přírodou si dopřejeme i my.


Těšínské Beskydy
Těrlicko
Těrlicko je jednou z nejstarších doložených obcí v Těšínském Slezsku. Jeho podobu výrazně ovlivnilo na počátku druhé poloviny minulého století vybudování stejnojmenné vodní nádrže. Zatopeno při něm bylo původní náměstí i kostel. Z historických památek jich přežilo jen několik. Některé připomínají časy, kdy v kraji vládl rod Larisch - Mönichů. V Těšínském knížectví mu od poloviny 16. století patřilo panství Karviná, které později rozšiřoval. Společně si prohlédneme například středověkou krčmu, která je podle všeho nejstarší fungující u nás nebo Larischův letohrádek, který panstvo využívalo při lovech. Vyšlápneme rovněž na Babí horu a zjistíme, čím je tohle místo zajímavé.


Těrlicko
Kryt civilní obrany v Havířově
V éře studené války se u nás začaly budovat protiatomové kryty. Jeden vyrostl i v Havířově. Využití se naštěstí pro nás všechny nedočkal. Dlouhé roky chátral a kvůli útlumu těžby uhlí v OKD mu dokonce hrozila demolice. Po roce 2007 se ho ale ujala parta nadšenců, která ho opravila a proměnila v muzeum civilní obrany. Společně se jeho několika patry projdeme, zjistíme, co všechno v něm bylo pro případ nouze připraveno, jak bylo zajištěno například zásobování vodou nebo elektřinou a pro kolik lidí byl určen. Nechybí v něm ani improvizovaný operační sál, kde by mohli lékaři zachraňovat lidské životy.


Kryt civilní obrany v Havířově
Archeopark Chotěbuz
Archeologická lokalita Chotěbuz Podobora patří mezi nejvýznamnější pravěké a středověké památky. Nejen v oblasti Těšínského Slezska. Archeologové ji začali zkoumat už před víc než stoletím, ale na systematické bádání se čekalo ještě dalších padesát let. Probíhá dodnes a za dobu svého trvání už přineslo řadu pozoruhodných svědectví o životě našich předků. Ti první sem přišli už před víc než dvěma a půl tisíci lety. V roce 2001 tu začal růst archeopark, který připomíná dobu, kdy v lokalitě našli domov a vybudovali hradiště první Slované. Projdeme jednotlivé stavby, bude nás zajímat, podle čeho a jak je jejich tvůrci vybudovali a taky to, co se při jejich prohlídce návštěvníci dozvědí. Zavítáme i do interaktivní expozice, kde si zájemci můžou dokonce ledacos vyzkoušet.

