Reportáže v regionech
Bludov
Bludov je nepříliš známou obcí v Jeseníkách. My vás ale přesvědčíme, že při jeho návštěvě vám rozhodně nuda nehrozí. Nejprve vás zavedeme k žerotínskému zámku, k jehož chloubám dodnes patří panská oranžérie. Rostly v ní vzácné druhy ovocných stromů a tropických rostlin. Moc konkurentů u nás nemá. Pak zamíříme k lesoparku Gryngle. K největším vzácnostem, které v něm objevíme, patří tři stovky let staré lípy a duby. Cestou zahlédneme kopec Brusnou, na němž by měla vyrůst rozhledna. Naším cílem pak bude Bludovská stráň. Tenhle název patří lesu rostoucímu na příkrém svahu. Je dlouhý tři kilometry a místy připomíná prales. Milovníky starých staveb pak ještě potěšíme procházkou mezi drobnými sakrálními památkami, které jsou rozesety v okolí Bludova.


Bludov
Slezský Semmering
Milovníci romantických jízd vlakem i krásné krajiny si přijdou na své při našich toulkách vlakem. Vyrazíme po takzvaném Slezském Semmeringu. Slouží už od konce 19. století, své jméno dostal podle první horské železnice na světě, která vyrostla v Rakousku. Při prohlídce náročného terénu, kterým koleje vedou, musíme i dnes obdivovat práci všech, kteří se na budování podíleli. Pětatřicetikilometrová vlnící se trať s nemalým stoupáním jim musela dát pořádně zabrat. Turisté si ovšem užívají. Okouzlující výhledy na vrcholy Jeseníků i Rychlebských hor jsou bonusem k jízdence. Nezůstaneme ale jen u výhledu z oken vláčku. Vypravíme se taky lanovkou na Šerák, z něhož pohlédneme do Ramzovského sedla. A na konci naší cesty, v Jeseníku, si dopřejeme relax v místním balneoparku.


Slezský Semmering
Hora Matky Boží
Zajímavé pamětihodnosti, ale taky krásná příroda. To vše nás čeká při putování ze Šumperka na Horu Matky Boží. Nejprve se zastavíme u dvou šumperských svatostánků. Ten zasvěcený svatému Janu Křtiteli patří k nejstarším památkám města. Ten mladší se zase pyšní unikátním oltářem z 18. století. Krásný výhled na město, ale i do okolí, nám nabídne ochoz radnice. A pak už vyrazíme směrem k rozhledně Háj na stejnojmenném kopci. Za druhé světové války sloužila nacistům, pak ji poničila bouře, ale díky místním je zase ve skvělé formě. No a pak už zamíříme cestou, kterou po staletí proudí poutníci, k cíli naší cesty. Poutní areál vyrostl už na počátku 18. století. Vybudovat ho nechal kněz Tobiáš Jan Becker, který se procesí na horu účastnil už jako malé dítě.


Hora Matky Boží
Kostel Božího těla
Vysoko v lesích u Bludova se ukrývá osamocený kostelík Božího těla. Podle historických pramenů vyrostl v polovině 16. století, traduje se ale, že tu stával už o dost dřív. Býval vyhlášeným poutním místem, dodnes se v něm konají bohoslužby. Na své si tu ale přijdou i milovníci záhad a pověstí. Jedna z nich se váže i k samotnému vzniku stavby. Kdysi prý jedna lakotná selka ukradla v šumperském kostele hostii, kterou si chtěla donést domů. Jenže cestou ji ztratila. A právě v místě, kde se tak stalo, se později ve vykotlaném stromě objevila vosková monstrance zmíněnou hostii ukrývající. Tak se lidé rozhodli postavit právě tady kostelík. O hostiích se tu vypráví pověstí víc. A pokud jde o záhady, k těm patří i původ pískovcových Božích muk, která si taky prohlédneme.



Kostel Božího těla
Hrad Bouzov
Hradu Bouzov se často říká pohádkový. A jak zjistíme, čas od času se na něm taky takřka pohádkové nebo minimálně tajemné věci dějí. O Bílé paní se tu nejen vyprávějí legendy, ale našli jsme pamětníky, kteří měli možnost ji zahlédnout. A nejen ji, zjevil se tu prý už několikrát taky Černý rytíř. Jednou prý přišel upozornit na blížící se nebezpečí. Chvíli poté totiž jednoho z účastníků slavností píchla vosa do krku. Dozvíme se ale i o dalších podivných jevech, kterých jsou občas zejména místní na hradě svědky. Třeba o hlasitých krocích, cinkání lustrů. A taky o obraze, který se po přesunu vrátil na původní místo. K tomu ovšem nabídneme zcela prozaické vysvětlení. A přidáme i pár informací z historie. Víte například, že právě na Bouzově se podle pověsti narodil Jiří z Poděbrad?

