Reportáže v regionech
Evangelický kostel v Hrabové
Do kostela, nebo na hvězdárnu, nebo to spojíme? Spojíme! Podíváme se totiž do Hrabové na Šumpersku, do tamního svatostánku, který asi v Česku nemá obdoby. Jednak je mimořádný
po architektonické stránce a jednak tam už za první republiky vznikla malá astronomická observatoř. Zasloužil se o to pokrokový kněz Rudolf Šedý, který v kostele řadu let působil a staral se o věci pozemské
i nebeské s mimořádným zápalem.


Evangelický kostel v Hrabové
Franz Schubert
Slavného hudebního skladatele Franze Schuberta zná nejspíš každý z nás. Narodil se ve Vídni, proto je samozřejmě chloubou Rakušanů. Víte ale, že své kořeny měl u nás? Konkrétně v malé moravské vísce v podhůří Jeseníků. Ve Vysoké na Šumpersku. Pochází z ní totiž jeho dědeček a otec. A dokonce i Franzova matka se narodila na Jesenicku, ve Zlatých Horách. S umělcovým otcem se ale seznámila až v rakouské metropoli. Nicméně takřka neznámá minulost rodiny láká do Vysoké návštěvníky ze všech koutů naší země, ale taky třeba z Polska nebo právě Rakouska. A zlákala taky nás. Prohlédneme si nejen expozici tomuto tématu věnovanou, ale samozřejmě taky vesničku. Údajně sem ve svých deseti letech zavítal i budoucí věhlasný skladatel a hrál tu na varhany, ale oficiální dokumenty o této události nic neříkají.


Franz Schubert
Velké Losiny
Velké Losiny jsou známé především svými sirnými lázněmi, zámkem a ruční papírnou. To všechno tady zanechal rod Žerotínů, kteří byli dlouhou místními pány. Obec je však taky ideálním výchozím místem k výletům do hor a toulkám okolní přírodou. Vede tu hned několik turistických tras po naučných stezkách. My se společně zastavíme taky u několika svatostánků. Kostel svatého Jana Křtitele ve Velkých Losinách patří mezi největší jednolodní vesnické stavby svého druhu na Moravě. V roce 1603 ho nechal na místě původního dřevěného postavit Jan mladší ze Žerotína. Nemineme ovšem ani kapli Nejsvětější trojice v Maršíkově. Cestou budeme navíc obdivovat zajímavé květiny a dopřejeme si i krásný výhled do údolí Desné.


Velké Losiny
Štíty
Město Štíty patří k nejstarším v zábřežském regionu. Vzniklo ve středověku jako osada pod hradem Šilperk. A podle něj taky tehdy dostalo jméno. Až v minulém století se do map zapsalo pod současným názvem. My si společně prohlédneme místní pamětihodnosti, díky nimž si historické jádro vysloužilo památkovou ochranu. Zastavíme se u renesanční radnice, která vyrostla v 16. století a taky u nejstaršího domu, kterému dnes všichni říkají Černá kočka. Nejprve sloužil jako pivovar, později jako zájezdní hostinec. Dominantou města je kostel, jehož věž se stala svědkem tragické události. Bude nás zajímat taky to, proč se o Štítech kdysi mluvilo jako o moravském Kocourkově. Zasloužili se o to místní obyvatelé, kteří se proslavili nejednou veselou historkou.


Štíty
Rozhledna Bukovka
Po Šumpersku se rozhlédneme z ptačí perspektivy. Na Bukovém kopci nad Rapotínem totiž vyrostla nová rozhledna. Z obce nás k ní dovede 7,5 kilometru dlouhá naučná stezka s devíti zastaveními. Už jejich názvy svědčí o tom, že nudy se bát nemusíme. Jedním je třeba Švédská kaplička, dalším Skalní krčma. Z vrcholu vyhlídkové věže uvidíme i budovu bývalé sklárny, která vyrostla zásluhou Lichtenštejnů. Od nich ji převzal vídeňský obchodník se sklem Josef Schreiber a vybudoval velké impérium s pobočkami po celém světě. Čeká nás i lesní balneo a taky několik pověstí. Třeba ta, podle níž za to, že v obci najdeme dva kostely, může spor dvou sester..

