Reportáže v regionech
Kostel v Kopřivné
K dominantám obce Kopřivná na Šumpersku patří kostel Nejsvětější Trojice, který v sobě ukrývá jednu mimořádnou památku. Je jí dřevěné oltářní sousoší Immmaculaty - Neposkvrněného početí Panny Marie, které vytvořil slavný bavorský umělec Ignaz Günter. Prozradíme vám, jak se tenhle skvost do svatostánku dostal.


Kostel v Kopřivné
Hrkač v Úsově
Roli řehtaček, klepaček i různých hrkačů v době od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty zná snad každý z nás. Nahrazují zvony, které na znamení smutku odlétají podle legendy do Říma. V některých obcích bývaly dokonce hrkače umístěny ve věžích kostela, odkud se rozeznívaly. Jeden takový historický nás čeká v Úsově. Vysoký je víc než metr a čtvrt. Objevil ho náhodou teprve před pěti lety Josef Ryšavý. Bylo to jen torzo, ale jemu to nedalo a pustil se do skládání jednotlivých prken. V té chvíli ovšem nikdo netušil, o jak unikátní kousek se jedná. Až později Josef objevil nápis dokladující, že hrkač pamatuje rok 1746 a je podle všeho jen o pět let mladší než svatostánek. Zajímavostí je i fakt, že dodnes dovede pořádně rachotit, o čemž se přesvědčíme.


Hrkač v Úsově
Biskupský hrádek
Jedním z nejstarších dochovaných objektů severně od Olomouce a chloubou Mohelnice je takzvaný Biskupský hrádek. Vznikl nejpozději ve 13. století. Jeho příběh začali psát olomoučtí biskupové. Zdejší panství jim totiž v té době patřilo a potřebovali mít důstojné místo pro své pobyty v něm. Později ve 14. století se hrad dostal do majetku mohelnického fojta a v 16. věku se stal farou a sídlem děkana. Římskokatolická fara a děkanství v domě sídlila až do poloviny 20. století. V přízemí objektu, v renesančním sále, najdeme vzácnou malbu ze 16. století s podobenstvím o boháči a Lazarovi z evangelia svatého Lukáše. V prostorách bývalého církevního sídla se ale vypravíme i do historie regionu. V současnosti se v nich totiž nachází i Muzeum Mohelnicka.


Biskupský hrádek
Mohelnice
První zmínka o Mohelnici, tehdy Mogilnici, pochází z roku 1131. Městem se stala o půl druhého století později. A krátce na to tady vznikla zřejmě první škola na území severní Moravy. Místní dominantou je kostel Tomáše Becketa se 72 metrů vysokou věží. Zajímavostí této věže je, že nikdy nepatřila církvi, vždy náležela městu. Zpočátku sloužila jako hláska. Nabízí unikátní výhled na trojici hradů a zámků Úsov, Bouzov a Mírov. Musíte však zdolat 36 pískovcových a 136 dřevěných schodů. Kostel byl mnohokrát pobořen nebo vypálen. Ale vždy ho postavili a vysvětili znovu. Společně si prohlédneme i další chlouby města, které bývalo centrem nejsevernějších držav olomouckých biskupů.


Mohelnice
Zámek Úsov
Hrad v Úsově byl vybudován někdy na začátku 13. století po vzoru francouzského kastelu. Podobných staveb je v Česku asi jenom šest. Během třicetileté války byl téměř celý vypálen a vydrancován. Od konce 16. století až do roku 1945 patřil Lichtenštejnům. Právě oni vestavěli mezi čtyři zbylé gotické věže honosný barokní palác, dnešní zámek. A postupně své sídlo přebudovávali na lovecko-lesnické muzeum které tu funguje do současnosti. Panstvo do něj soustředilo lovecké trofeje ze svých panství v Evropě i z výprav do Afriky. Zejména preparáty savců, ptactva, ryb, obojživelníků i plazů. Ve zdejších sbírkách byste našli několik tisíc kusů. Při prohlídce expozice se navíc dozvíme, že na zámku údajně straší.

