Reportáže v regionech
Velké Losiny
Cestování ukončíme ve Velkých Losinách na Šumpersku. Dva dřevěné kostelíky, maršíkovský a žárovecký, které navštívíme, pocházejí ze 17. století. Chrání je nátěr z býčí krve a kolem obou byly kdysi hřbitovy. Dnes už zůstal jen ten žárovecký. Řeč bude i o tom, jak Žárová ke svému jménu přišla nebo proč nesměly na kůr ženy a děti.


Velké Losiny
Veterán muzeum
V Rapotíně na Šumperku se rozhodli z uhořelého panství vybudovat zemědělský skanzen a muzeum veteránů. Expozice se pravidelně obměňuje a návštěvníci si můžou ohmatat výrobky a věci, které prošly lidskýma rukama třeba už v 16. století – třeba taková přenosná dnes bychom řekli lednice – byla v dobách dřívějších nahrazena důmyslným hrncem. Pokochat se můžete i unikátními čézetami nebo kočárky našich prabáb a pradědů.


Veterán muzeum
Paškál
Pak potěšíme všechny filology a možná nejen je. Už si vás vzal někdo někdy na paškál? A víte, co tohle jméno vlastně znamená, co označuje a jak vzniklo? Jestli ne, pak se podívejte, jak to vypadá, když v Palonínu u Olomouce vyrobí paškálů rovnou čtyřicet. A nedivte se, že o tom mluvíme i v Toulavé kameře v tento velikonoční čas – paškál totiž s Velikonocemi souvisí.


Paškál
Hrnčířské muzeum v Lošticích
Že to v Lošticích u Olomouce nevoní příliš libě, si může myslet každý, kdo ví, že se tady vyrábějí Olomoucké tvarůžky. Víte ale, co jsou to loštické poháry? Podivně a snad i krásně škaredé číše, které tady mají svou tradici od 15. století. Pojďme se tedy podívat do hrnčířského muzea v Mohelnici na ty různé bizarní tvary pohárů s puchýřky na povrchu. Dozvíme se i to, jak tyhle poháry dělali středověcí mistři hrnčíři.

