Reportáže v regionech
Dlouhé stráně
Víte, co mají společného Pražský hrad, Karlův most, Karlštejn? Možná ano. Napadne vás třeba spojitost s Karlem IV. A jak k těmto architektonickým monumentům, jimiž kráčely české dějiny a které je často i utvářely, patří moravská vodní elektrárna Dlouhé Stráně?
Jde o stavbu, která spolu s těmi ostatními zmiňovanými byla zařazena do seznamu sedmi divů České republiky. Každoročně vyrobí víc než čtvrt miliardy elektřiny, napájí ji přitom docela malá říčka Dolní Desná vinoucí se vrcholky pradědského pohoří a jde o největší české vodní dílo.
Její horní nádrž byla vybudována tak, že se vyhloubil vrchol kopce Dlouhé Stráně a rozdíl mezi hladinou vody v horní a dolní nádrži je víc než 500 metrů – a to je další nej téhle stavby: je to elektrárna pracující s největším převýšením.
V době energetické špičky voda teče z horní nádrže přivaděčem na lopatky turbín, roztáčí je a ta přes generátor vyrábí elektrickou energii. V nočních hodinách je tomu přesně naopak. Elektrárna byla zprovozněna v roce 1996. Nachází se v chráněné krajinné oblasti – i proto musely být provozní části přehrady umístěny do podzemí.


Dlouhé stráně
Po stopách čarodějnic
Říkalo se jim putifarky. A po jejich stopách se vypravíme i my. Čarodějnice – ty které proklety byly a které samy proklít mohly. Ve středověku jim inkvizice pěkně zavařila. Ale pěkně popořádku: startujeme na turistické cestě v Šumperku, u domu první popravené šumperské měšťanky Marie Sattlerové. Putování samo má 22 zastavení a příhody některých žen jsou vskutku nepochopitelné. Způsoby nelidského vyslýchání a týrání měly ženy přivést k neuvěřitelným útrapám. Jistě se to jejich trýznitelům podařilo – některé však vzdorovaly a nevydaly ani hlásku.


Po stopách čarodějnic
Bunkry pod Kralickým Sněžníkem
Zavedeme vás i na pět kilometrů dlouhou naučnou stezku. Ta vede po bunkrech Starého Města pod Králickým Sněžníkem. Podle dochované dokumentace tady mělo být zbudováno na devadesát takovýchto bunkrů. Z těch funkčních stojí za zmínku určitě střílna pro protitankový kanon vzor 36.0 a podíváme se i do kasemat pěchotního srubu, kterému se říká Ozdravovna – a to všechno kousek pod Hrubým Jeseníkem.


Bunkry pod Kralickým Sněžníkem
Zábřeh na Moravě
V padesát metrů vysoké věži svatého Bartoloměje v Zábřehu na Moravě startujeme naše toulání. A proč právě tady? Mají tady totiž jedno dost neobvyklé muzeum. Narazili jsme na něj ve věži svatostánku a založila ho parta lidí, kteří chtěli obnovit tradici ručního vyzvánění. 117 schodů vás dovede ke zvonici z roku 1794 a vy se můžete podívat mimo jiné i na sbírku víc než tisícovky mincí nebo barokní kleště na pečení hostií.


Zábřeh na Moravě
Damascenská ocel
Damascenská ocel má své kvality a své o tom ví právě pan Brixi. Ten má v Mohelnici svou kovářskou dílnu a tuhle ocel, která je proslulá svou tvrdostí, zná už velmi dobře. Vyrábí z ní krásné nože a meče – a o výrobním postupu povypráví i nám. Za zvlášť zajímavé pak lze považovat sběratelské nože se zajímavými rytinami nebo malé nožíčky sloužící jako šperk.

