Reportáže v regionech
Prostějov
Do Prostějova sice nezavítáme poprvé, ale jak sami uvidíte, máme tam pořád co objevovat. Nejnovější turistickou atrakcí se stala věž nové radnice, ze které se porozhlédneme po městě i po okolí. Představíme si samozřejmě budovu radnice jako takovou. Vyrostla v roce, kdy Evropu ochromila první světová válka, prozradíme vám, proč má jen jedno křídlo a cestou na věž se seznámíme s českými starosty Prostějova i s historií města. Při pohledu z výšin si povíme něco i o dalších památkách. Zapomenout nesmíme na orloj, který je jedním ze čtyř v naší zemi, takže je opravdovým unikátem. Pak si prohlédneme pět městských náměstí, zámek i komplex staré radnice a farního kostela, kterému se někdy říka porstějovské Hradčany.


Prostějov
Muzeum kočárů
Za největší vynález v historii lidstva považuje Václav Obr kolo. Nejvíc si pak oblíbil kola vozící krásné historické kočáry, které už skoro dvě desítky let sbírá. V Čechách pod Kosířem dokonce otevřel muzeum, ve kterém je k vidění na šest desítek exponátů. K nejvzácnějším patří ten, kterým se vozíval olomoucký biskup a pozdější kardinál Troyer. Označení nejluxusnější by pak nejvíc slušelo tomu, který byl vyroben v 19. století, je kabrioletem i limuzínou současně a dokázal sloužit v rovníkové Africe i na Sibiři. Zajímavý je i největší smuteční vůz všech dob, který by měl být hotov na svátek svatého Václava. Pokud byste chtěly muzejní exponáty vidět v akci, doražte do Čech pod Kosířem o víkendu 21. a 22. července, kdy se tu bude konat už tradiční Josefkol.


Muzeum kočárů
Výstava starých gramofonů
Hřebíkové přehrávací přístroje, polyfony, Edisonův fonograf, nejstarší gramofony s velkými plechovými troubami i ty modernější se zvukovody zabudovanými uvnitř. To všechno si užijeme na výstavě „Babiččin svět na kliku“ v Prostějově. Můžeme se na chvíli přesunout do časů, kdy se zaznamenaný zvuk nelinul z různých digitálních přístrojů, ale bylo potřeba hezky zatočit klikou a rozeznít váleček či později gramofonovou desku. Na výstavu přispěli tři soukromí sběratelé, každý má samozřejmě své neoblíbenější kousky a některé nich mají i zajímavou historii. A nemyslete si, že jde jen o naleštěné k odpočinku odsouzené přístroje. Polovina z nich ještě pořád dokáže předvést, co umí. My vám nabídneme pár ukázek. A také některé kuriozity. Jednou z nich je takzvaná rolmonika.


Výstava starých gramofonů
Kartáčník Alois Štěpánek
Takový ručně vyrobený kartáč nebo smeták by určitě přivítala každá hospodyňka. Pořídít byste si ho mohli v Brodku u Konice v Olomouckém kraji. Tam totiž provozuje kartáčnické řemeslo Alois Slepánek. Jeho příběh nezačíná kdesi u prarodičů, kteří by předávali řemeslo dalším generacím. Je tomu přesně naopak. Výrábět kartáče se naučil on sám a pak zaučil rodiče, kteří jsou v důchodu a v případě velké poptávky mohou přiložit ruku k dílu. Dozvíme se, jaké dřevo pan Slepánek nejčastěji a nejraději používá a kde shání například žíně, které dřív bývaly běžně dostupné. Pan Slepánek vyrábí kartáče pro silničáře, speciální smetáčky pro včelaře, ale třeba také důležité pomůcky pekařů, takzvané „vlažovky“ z prasečích štětin. A všechno hezky postaru a ručně.


Kartáčník Alois Slepánek
Ozdoby ze slámy
Tradiční výrobu ze slámy a lýka udržuje při životě paní Miloslava Zatloukalová, za kterou se vypravíme do Brodku u Konice. Pracovat s přírodním materiálem se naučila od své maminky, které v dětství pomáhala. Nejraději používá slámu žitnou a o svůj materiál se stará od samého začátku. Dbá na to, aby sláma byla správně připravená, čistá a dobře se s ní pak pracovalo. Dalším tradičním materiálem v její dílně je lýko. Prohlédneme si, jak vyrábí různé ošatky, bez kterých by se dřív hospodyně sotva obešly, a v adventním období samozřejmě v její nabídce nemohou chybět ozdobičky a také řetězy. Prozradí nám něco o jejich výrobě a my zase prozradíme vám, kde byste mohli její baňky, zvonečky, srdíčka nebo hvězdičky v předvánočním čase vidět na vlastní oči.

