Reportáže v regionech
Křižánky
Křižánky, vesnice na řece Svratce ve Žďárských vrších, bývaly obcí pilníkářskou. Od poloviny 19. století až do poloviny toho minulého tu snad v každé chaloupce bývala dílna, kde pilníky vyráběli. Mistři měli pořád dost zakázek, a tak obec bez velkých následků přečkala i světovou hospodářskou krizi. Historie Křižánek je ale mnohem delší. První zmínka o nich pochází z konce 14. století, dlouhé věky tu ovšem bývaly obce dvě. Každá na jednom břehu Svratky, která tvořila zemskou hranici. Jedny Křižánky tedy byly české a druhé moravské. Zkusíme vypátrat, odkud pochází jejich název a pořádně si prohlédneme chalupy, které tvoří památkovou rezervaci, největší v kraji Vysočina. A vyrazíme i do okolí, kde nás čeká krásná příroda a v ní třeba zajímavý skalní útvar zvaný Milovské perníčky.


Křižánky
Sochy Michala Olšiaka
Už jste se někdy potkali třeba s Hamroněm? Může se vám to poštěstit, pokud budete putovat okolím Žďáru nad Sázavou na Vysočině. A narazíte tu dokonce i na draka, který střeží cestu z Přibyslavi do Hamrů. Ve výčtu prapodivných stvoření, která se tu zabydlela, bychom mohli ještě chvíli pokračovat, jsou jich totiž už víc než dvě desítky. A na svědomí je, v tom dobrém slova smysl, má sochař Michal Olšiak. Ač působí hrůzostrašně, bát se jich nemusíte, jsou totiž vytvořené z betonu. A jak na tenhle neobvyklý sochařský materiál Michal Olšiak přišel? V době, kdy v Thajsku stavěl sochy z písku, zatoužil něco podobného vytvořit i doma v Čechách. A protože písek by dlouho nevydržel, vymyslel si práci s betonem. Vytvořil velký zvěřinec a pozor, letos taky obří houby.


Sochy Michala Olšiaka
Šlákhamr
Umíte si představit, jak vypadala práce na hamru? Pokud ne, můžete se vypravit do nejnovější „expozice“ Technického muzea v Brně. Zrekonstruovaný a vybavený Šlákhamr najdete v Hamrech nad Sázavou. Dozvíte se, jak vypadalo vybavení i to, že nešlo vůbec o práci snadnou. Prozradíme vám také, že ve středověku stávalo v Hamrech nad Sázavou hned šest hamrů, kde se zpracovávalo železo a také další rudy. Možná tu dokonce bývaly i stříbrné žíly. Pozornost si ovšem v údolí Sázavy zaslouží i příroda. Narazíte v ní na skály, ale také třeba na mamuta a další sochy. Jak se sem dostaly a kdo je jejich autorem, o tom samozřejmě bude řeč taky.


Šlákhamr v Hamrech nad Sázavou
Zámečtí hasiči
Staré uniformy, historické fotky, ale také nejrůznější pomůcky a součásti vybavení. To všechno uvidíme na výstavě, kterou u příležitosti 125. výročí od svého vzniku připravil sbor zámeckých hasičů ve Žďáru nad Sázavou. Zajímá vás, proč mají v názvu zámečtí? No proto, že na zámku sídlí. A i to má svůj důvod. K zakladatelům sboru patřila totiž hraběnka Clotilda Cllam Galasová, prababička majitele zámku. Přidáme samozřejmě i celou řadu dalších zajímavostí z historie sboru, řeč bude o prvním zásahu, o vývoji hasičské techniky včetně automobilů a také o chystané muzejní noci, během níž předvede stará i moderní hasičská technika, co všechno dovede.


125 let hasičů ve Žďáru nad Sázavou
Chalupa ve Víru
Když získáte starou chalupu, můžete s ní naložit všelijak. Manželé Říhovi na Vysočině podědili dům, který je ve starých dokumentech zmiňován už v 17. století. A až do poloviny století minulého býval hostincem, který dlouhá léta provozovali předci Říhových. Z úcty k tradici se noví majitelé rozhodli oprášit vše staré a skoro zapomenuté, co objevili na půdě a dům zas uvést do centra místního dění. Přes zimu se tu například schází hospodyně při draní peří a samozřejmě při tom proberou všechno důležité, co se v okolí událo. My se tu dozvíme třeba to, že na pořádný polštář by bylo potřeba peří z deseti hus. Nemusíte se ovšem bát, že teď s koncem zimy chalupa osiří. Rušno tu určitě bude i před svátky jara.

