Reportáže v regionech
Muzeum nové generace
Příznivce výletů do dávné historie, ale i ty, kteří dávají přednost moderním technologiím potěšíme návštěvou Muzea nové generace na zámku ve Žďáru nad Sázavou. Vypravíme se třeba do časů, kdy do regionu přišli cisterciáčtí mniši. Návštěvníci se vše podstatné o téhle době ale dozvědí formou pohádky. A nejsou tu odkázání na procházení kolem zamčených skleněných vitrín. Vše mají doslova na dosah ruky. Zjistí třeba to, jak ve středověku vznikaly knihy. Další patro nás přenese do éry baroka. Takže samozřejmě nemůže chybět opat Václav Vejmluva a stavitel unikátního kostela nad městem Jan Blažej Santini Aichel. Celou procházku pak zakončíme v sušárně chmele, která vznikla přibližně ve stejné době. Možná, že se v blízké budoucnosti dočká znovu využití.


Muzeum nové generace
Lyže
K místům, které proslavilo lyžování, a hlavně lyže, patří Nové Město na Moravě. Připomeneme si tamní dlouhou historii výroby dřevěných prkýnek, zjistíme, jak se její postup za víc než století změnil a kdy se tu začalo v bílé stopě závodit. A pak se vydáme na výlet do okolí.


Lyže
Okolí Žďáru nad Sázavou na elektrokoloběžce
Trochu zabrat svému tělu dáme na Vysočině, konkrétně v okolí Žďáru nad Sázavou. Ale ne zas tak moc, takže se bez obav můžete přidat. Dopřejeme si totiž výlet Žďárskými vrchy na elektrokoloběžce. Prozradíme vám, v čem spočívá kouzlo tohohle čím dál oblíbenějšího stroje, ale i některá úskalí jízdy na něm. S pomocí elektrického pohonu zvládneme krajinu prozkoumat lépe. Zavítáme mimo jiné k Pilské nádrži, která je častým cílem místních. Ale taky k Drátenické skále vyhledávané pro změnu horolezci. V její blízkosti narazíme například na kámen připomínající výstupy jednoho z našich nejznámějších – Radka Jaroše. Nemineme ani nejvýznamnější památku Žďáru nad Sázavou, kostel na Zelené hoře. A dozvíme se taky spoustu zajímavostí o přírodě Žďárských vrchů.


Okolí Žďáru nad Sázavou na elektrokoloběžce
Japonská kamenná zahrada
Milovníci exotických zahrad si přijdou na své ve Sněžném u Nového Města na Moravě. Pavel Šimon tam vytvořil japonskou kamennou. Do historie i kultury asijských národů se zamiloval během vojny a tahle záliba mu vydržela. Dílo budované v duchu buddhistických a šintoistických tradic hlídají dva kamenní draci. Tomu, kdo je pohladí, splní prý i ta nejtajnější přání. Samec Pratonda je zasvěcený Slunci, jeho partnerka Klotilda zase noci. Bude nás zajímat, co symbolizují. V zahradě nás nečekají pestré květy, zato si užijeme nejrůznějších tvarů dřevin a taky mnoha odstínů zeleni. A projdeme kupříkladu branou Torri, zvanou ptačí nebo Samurajskou, která je vlastně poctou legendárním bojovníkům. Zajímavostí je ovšem v zahradě k vidění mnohem víc.


Japonská kamenná zahrada
Centrum Eden
V Bystřici nad Pernštejnem váz pozveme do ráje. Centrum Eden vyrostlo v areálu bývalého školního statku a azyl našlo i v bývalém zámečku Mitrovských. V jednotlivých částech nahlédneme do časů minulých. Dozvíme se vše podstatné o řemeslech, která sloužila k obživě našim předkům, o půdě a jejím využití. V jednotlivých staveních dokonce budeme mít šanci sledovat řemeslníky při práci a udělat si představu, co všechno obnášela. Nahlédneme taky do prostor, v nichž žilo zdejší panstvo. V zámečku najdeme dobové vybavení, ale rovněž spoustu zbraní, protože Vladimírové Mitrovští byli náruživými lovci. A možná ještě raději hodovali, což se prý projevovalo i na jejich figuře.

