Reportáže v regionech
Štěpánov nad Svratkou
Štěpánov nad Svratkou u Bystřice nad Pernštejnem vznikl už někdy ve 13. století. Podle jedné z teorií dostal název po loupeživém rytíři Štěpánovi sídlícím na nedalekém Hradisku. Pravděpodobnější ovšem je verze, že jméno mu dal Štěpán z Medlova. Ten tu působil jako správce dolů, v nichž se těžily stříbro, železná ruda a měď. Dobývání bohatství ukrytého v zemi je už dávno minulostí. Ze slavné éry se dochovaly jen zbytky štol a šachet. Ale dlouhou historii obce připomíná několik památek, které si společně prohlédneme.


Štěpánov nad Svratkou
Z Bobrové do Radešína
Bobrová leží zhruba 10 kilometrů jihovýchodně od Nového Města na Moravě. První písemné zmínky o ní pocházejí ze 13. století. Tehdy ovšem existovaly dvě stejnojmenné osady s přívlastky Dolní a Horní. K jejich sloučení došlo až v polovině minulého věku a v roce 2006 byla obec povýšená na městys. Jejím okolím vedou dvě naučné stezky, jejichž trasy navrhly děti z místní základní školy. My se vydáme na tu delší, která měří 17 kilometrů.


Z Bobrové do Radešína
Velké Dářko na běžkách
Když se řekne Velké Dářko, mnohým z nás se vybaví známé letovisko nedaleko Žďáru nad Sázavou. Je vyhlášené čistou vodou a ideálními podmínkami pro vodní sporty. Když ale Žďárské vrchy pokryje sníh, promění se celá krajina v ráj milovníků běžeckého lyžování. O úpravu tras se stará Skiregion Velké Dářko, který je součástí Bílé magistrály Vysočiny. Ta se táhne od Bystřice nad Pernštejnem ke Žďáru nad Sázavou a od Hlinska až do Nového Města na Moravě. Zdejší trasy zatím neobjevily davy běžkařů, a tak si můžete užít klidný výlet.


Běžky Velké Dářko
Údolím Balinky
Velké Meziříčí vyrostlo ve středověku na soutoku řek Oslavy a Balinky. Krajinou kolem obou zmíněných toků vede naučná stezka Balinského a Nesměřského údolí. Skládá se z několika okruhů, které dohromady měří skoro 40 kilometrů. My jsme si pro podzimní společný výlet vybrali nejzápadnější z nich. Čeká nás zhruba 16 kilometrů v pohodovém terénu přírodního parku.


Údolím Balinky
Malinská skála
Žďárské vrchy pravidelným divákům našeho pořadu asi nemusíme představovat. Chráněná krajinná oblast v severovýchodním cípu Vysočiny oslavila půl století od svého vyhlášení a novinkou jubilejní sezóny se stalo otevření Domu přírody v Krátké. Ta se nachází mezi Sněžným a Kadovem a je jedním z míst, odkud se dá vyrazit za krásami zdejších skal i kopců. Historie malebné vesničky je spjatá s průmyslem, který psal dějiny této oblasti. Ať už šlo o sklářství, pilníkářství nebo těžbu a zpracování železa.

