Reportáže v regionech
Michalův statek
Michalův statek najdeme v obci Pohleď na Vysočině. Žije tu sice už jen necelá stovka obyvatel, ale ti se snaží, aby jejich domov neupadl v zapomnění. K jejich chloubám patří škola z 19. století, na počátku našeho století tu pak vybudovali zvonici. Ne jen tak nějakou, řídili se starými letopisy. Ve zmiňovaném statku pak zřídili selské muzeum. Statek byl vybudován na konci 16. století a hospodařilo se v něm až do počátku devadesátých let toho minulého. Pak hospodáře vystřídala obec a statek se pomalu vrátil k podobě z období po třicetileté válce. Starosta obce a správce statku se kvůli tomu dokonce pustil do výroby šindelí, kterou nám ukáže a popíše. A prohlédneme si samozřejmě i stavení. Zjistíme, jak se v něm žilo, co to byl a k čemu sloužil kamnovec a podíváme se i pod střechu.


Michalův statek
Světlá nad Sázavou
Broušené vázy a další výrobky ze skláren ve Světlé nad Sázavou bývaly vyhledávanou ozdobou. Bylo to asi právě sklářství, které město proslavilo nejvíc. Před ním tu vládla výroba kamenická, která ovšem taky nebyla neúspěšná. Do historie nás zavede expozice na místním zámku, ale nesmíme zapomenout, že jedním z nejzajímavějších exponátů je zámek samotný. Vyrostl v 19. století pro reprezentaci knížat ze Salm-Reifferscheidů, na jeho místě už ale od 16. století původně stávala tvrz vystavěná pány Trčky z Lípy. Přehlédnout nemůžeme ani kostel svatého Václava, který toho pamatuje ještě mnohem víc. V historických pramenech je totiž zmiňován už ve 14. století. Místem, které nadchne všechny milovníky tajemna, je pak nedávno zpřístupněné podzemí. Kdo a kdy ho vykopal, to se ovšem zatím nepodařilo vypátrat.


Světlá nad Sázavou
Kraj Karla Havlíčka Borovského
Karel Havlíček Borovský se narodil v Borové, ta má od roku 1949 jméno slavného rodáka v názvu. Najdeme tu také jeho pomník, školu, do které chodil a faru, kde trávil hodně času. Jednou tam dokonce stonal, protože měl brát léky a jediný, koho poslechl, byl pan farář. Řadu let prožil Karel Havlíček také v nedalekém Německém, dnes Havlíčkově Brodě. Tam ho dali rodiče na gymnázium a dokonce se za ním sami přestěhovali. Dům, ve kterém bydleli, dnes slouží jako expozice. Zařízení připomíná časy, kdy tu Havlíček Borovský pobýval nejen za studií, ale i později, třeba po návratu z Ruska, kde víc než rok působil jako učitel. Tady také zaznamenával zážitky a postřehy ze svého pobytu. Dokonce tu měl velkou lásku, s níž byl i zasnouben, jenže odjezd do Prahy a jeho novinářská práce nakonec způsobily, že ze svatby sešlo.


Kraj Karla Havlíčka Borovského
Ledeč nad Sázavou
Do Ledče nad Sázavou před desítkami let zamířil vlakem z Prahy se svým přítelem malířem Panuškou Jaroslav Hašek. Usadil se v nedaleké Lipnici a tenhle kraj si zamiloval. My vám ukážeme, čím může zaujmout přímo Ledeč. Začneme na náměstí, kde najdeme jednu z mála zdejších vzpomínek na období renesance – měšťanský dům. Pak zavítáme do kostela svatých Petra a Pavla. Ten se pyšní unikátní klenbou vytvořenou z nepálené hlíny. K raritám patří také pranýř připravený k trestání nevěrných žen. Ale v historii města není zmíněna ani hříšnice, která by si potupný pobyt na něm vysloužila. Nabídneme vám také procházku židovskou čtvrtí a nakonec vystoupáme na ostroh nad řekou Sázavou, který už od 13. století zdobí hrad.



Ledeč nad Sázavou
Údolí Doubravy
Údolí řeky Doubravy u Chotěboře je rájem pro ty turisty, kteří milují náročnější terén. Rodiny s kočárky by cestu asi brzy vzdaly. My jsme se ale skamerou odvážili, a tak vám můžeme zprostředkovat krásy krajiny. Průvodcem nám byly cedule naučné stezky, které turistům nabídnou řadu informací o údolí. Ač vzniklo už v období třetihor, nejslavnější období zažilo zřejmě ve 14. století, kdy tudy vedla důležitá kupecká stezka. Podél ní vyrostlo několik strážních hradů, které ovšem časem vzaly za své. Zato se dochovaly mnohem starší zajímavé skalní věže a taky vodopád na Doubravě stojí za zastávku. Ale k tomu jsme se ani my s kamerou díky kluzké cestě nedostali, za tím musíte vyrazit sami.

