Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Melechov

Melechov Melechov je nejvyšším vrchem Havlíčkobrodska. Přesto láká turisty i cyklisty. Jenže každý, kdo se k jeho vrcholu vydá, musí počítat s tím, že ho hned na úvod čeká na několika málo kilometrech převýšení 300 metrů. Zdejší krajina je oázou pro všechny milovníky přírody. A těšit se můžeme i na řadu zajímavých zastávek. Tou první bude Čertův kámen. Přidáme pověst o línem sedlákovi, který upsal svou duši pekelníkovi. A prozradíme, jak tenhle příběh souvisí se slavnými Stvořidly, která okouzlila i Jaroslava Foglara. Při toulkách narazíme rovněž na studánku nesoucí jméno skauta Mariana Vágnera nebo kámen připomínající dobu druhé světové války. Na západní straně vrchu se pak zastavíme u zříceniny malého hrádku, který vyrostl k ochraně obchodní cesty z Rakouska do Kutné Hory.

MapaMelechov
videoMelechov
...
video video

Melechov

Národní památník odposlechu

Národní památník odposlechu Ve skalách u Lipnice nad Sázavou nás čeká Národní památník odposlechu. Ale neděste se, žádné nebezpečí tu nehrozí. V památníku najdete neobvyklé sochařské dílo Radomíra Dvořáka. Má tři části. Ta první se jmenuje Bretschneiderovo ucho. Pokud se vám právě vybavil Jaroslav Hašek a jeho Osudy dobrého vojáka Švejka, není to náhoda. Vzpomínkou na spisovatele, který v Lipnici nad Sázavou prožil kus svého života, neobvyklé dílo vlastně je. O kus dál pak narazíte na Ústa pravdy a zastavit byste se měli i u Zlatých očí. Co si pod těmito názvy máte představit? Nechte se překvapit. Rozhodně kromě souvislosti s Jaroslavem Haškem nebude chybět zajímavá symbolika a samozřejmě ani nadsázka. A na závěr naší zastávky v Lipnici nás čeká další neobvyklá vzpomínka na Haškova Švejka.

MapaNárodní památník odposlechu
videoNárodní památník odposlechu
...
video video

Národní památník odposlechu

Podlipnické kostelíky

Podlipnické kostelíky K ozdobám krajiny Humpolecké vrchoviny patří tři gotické kostelíky, které sice notně poznamenal zub času, ale díky úsilí členů sdružení Přátelé podlipnických kostelů je návštěvníci mohou dnes obdivovat v plné kráse. Prvním pokladem je kostel v Loukově. Vyrostl ve 14. století a býval centrem vesnice. Ta ale nejspíš během třicetileté války zanikla a kostelík se stal samostatným výrazným bodem kraje. Zajímavá je nejen stavba, ale i její výzdoba. Druhý zachráněný kostelík najdeme v Dolním Městě. Ten byl postaven už na přelomu 13. a 14. století a je nejstarší stavbou regionu. Jeho silné zdi pevnostního charakteru připomínají, že kostely bývaly taky místem ochrany v době nebezpečí. A do třetice se zastavíme v Řečici, které dominuje kostel sv. Jiří.

MapaPodlipnické kostelíky
videoPodlipnické kostelíky
...
video video

Podlipnické kostelíky

Posázaví

Posázaví Kraj kolem řeky Sázavy láká milovníky památek i krásné krajiny. My se motoráčkem svezeme podél řeky do Vilémovic. Nevelká obec se může pochlubit zámečkem, u kterého se samozřejmě zastavíme. A prohlédneme si také jeho zahradu. Dalším cílem naší cesty bude Sluneční zátoka. Místo, kam jezdíval Jaroslav Foglar se svými skauty a které se mu stalo inspirací pro knihu Hoši od Bobří řeky. A pak se vydáme do Ledče nad Sázavou. Už od 13. století jí dominuje hrad, který sice v 19. století poničil požár, ale přesto je jeho část přístupná, takže můžeme nahlédnout dovnitř. A připomenout si, že do zdejších dějin se zapsala i samotná císařovna Marie Terezie. Prozradíme vám, čím. A naše putování zakončíme u zříceniny Chřenovického hradu.

MapaPosázaví
videoPosázaví
...
video video

Posázaví

Vodáci na Sázavě

Vodáci na Sázavě Od jara do podzimu vyrážejí na české řeky milovníci toulek po vodě. K oblíbeným tokům patří i Sázava. My zavítáme do okolí Ledče nad Sázavou, kde budeme obdivovat řadu zajímavých míst. Zastavíme se například ve Sluneční zátoce. Proslavil ji spisovatel Jaroslav Foglar, který tu pořádal známé skautské tábory. Místo určitě nenechá chladným žádného příznivce Foglarových knih. K nejromantičtějším částem řeky pak patří Stvořidla. Obrovské kameny tu ve vodě vytvářejí spoustu ostrůvku. To, co vypadá ze břehu kouzelně, je ovšem prubířským kamenem pro všechny vodáky, hlavně ale pro ty příležitostné. Při našem putování zapátráme také po původu slavného vodáckého pozdravu ahoj a poradíme, jak si naplánovat vhodnou trasu v případě, že s sebou chcete vzít i ratolesti.

MapaVodáci na Sázavě
videoVodáci na Sázavě
...
video video

Vodáci na Sázavě

Další stránky:« 2 3 4 5 6 »