Reportáže v regionech
Hodiny v Ledči
Hrad v Ledči nad Sázavou nabízí teď návštěvníkům výpravu do světa časoměřičů. Sešly se tu poklady hned z několika soukromých sbírek. Nejstaršími stroji v expozici jsou renesanční, vybavené většinou jen hodinovou ručičkou. Byly hodně nepřesné. Výsadní postavení v hradní sbírce mají takzvané regulátory. Zjistíme, k čemu našim předkům sloužily a jak se lišily od tehdejších běžně dostupných hodin. Nemineme ani nejvzácnější kousek. Vznikl v dílně královského hodináře Bertholda, který ho dělal pro Ludvíka XVI. Veškeré stroje dělal tento mistr výhradně na zakázku. V kolekci ledečského hradu najdete celkem 150 kusů historických stolních, nástěnných i sloupových hodin. Mezi nimi třeba i takové, kterým se říká mysteriózní. Jsou taky kyvadlové, jen mají kyvadélka důmyslně ukryta uvnitř.


Hodiny v Ledči
Chotěboř
Řek, říček, potoků a bystřin máme u nás bezpočet, ale Zkamenělou řeku nejspíše jen jednu. Najdete ji při severním okraji Českomoravské vrchoviny, nedaleko Chotěboře. Dlouhou dobu byla lidem v kraji utajena, skryta pod hustým smrkovým porostem. Teprve nedávno ji docela náhodou objevili dřevorubci. Kamenných zajímavostí je však v tomto kraji víc. Ideálním výchozím místem k jejich návštěvě je zmiňovaná Chotěboř.


Chotěboř
Po stopách Jana Zrzavého
Po stopách malíře Jana Zrzavého se vydáme Vysočinou. Naše putování začneme ve škole v obci Okrouhlice. Postavena byla v roce 1880 a o deset let později se v ní řídícímu učiteli a jeho ženě jako šesté dítě narodil syn Jan. Už od mládí ho to táhlo k malířskému plátnu. A taky do Francie, kam poprvé odjel v sedmnácti letech. Po Mnichovské dohodě ale na zemi galského kohouta zanevřel a vrátil se domů do vlasti. Od roku 1959 pak pobýval i v rodné obci. Krajinu, kde vyrůstal, taky zachycoval na svých obrazech. Do míst, která měl rád, nás zavede stezka s deseti zastaveními. Jedním z nich je třeba hrad v Lipnici nad Sázavou, který Jan Zrzavý zvěčnil v roce 1940.


Po stopách Jana Zrzavého
Zámek Světlá nad Sázavou
U jeho zrodu stáli ve 14. století Šternberkové. V dalších staletích se tu vystřídalo několik šlechtických rodů. Dnes jsou pány na zámku ve Světlé nad Sázavou manželé Viktor a Helena Degerme, kteří se pustili do jeho postupné obnovy. Velká část reprezentačních prostor se už díky nim dočkala návratu zašlého lesku a návštěvníky vítá hned několik zajímavých expozic. Společně budeme kupříkladu obdivovat skvostná díla starých mistrů sklářů, ale taky unikátní soubor bohatě vykládaných renesančních dveří. A nabídneme vám i tip, jak při návštěvě zabavit své ratolesti, abyste si mohli prohlídku vychutnat v klidu.


Zámek Světlá nad Sázavou
Chřenovice
Jednou z nejstarších osad v okolí Ledče nad Sázavou jsou Chřenovice. Založili je pravděpodobně benediktýni ze Sázavského kláštera už v 11. století. Počátky obce připomíná kostel na návsi, který tu zřejmě vyrostl ve věku třináctém. Svatostánek si společně prohlédneme, zastavíme se například u starobylého románského portálu nebo raně gotického presbytáře. K zajímavostem patří i schránka na svátost oltářní. Pak se společně vydáme o několik kilometrů dál, do údolí řeky Sázavy. Na skále se tam mezi stromy ukrývá zřícenina středověkého hradu. Bude nás zajímat, kdo byl jeho zakladatelem a jak dlouho sloužil svému účelu. A nezapomeneme ani na legendární Posázavský pacifik, který trampy a turisty do tohohle kraje vozí déle, než jedno století.

