Reportáže v regionech
Mělčanské lamy
Ten chová to a ten zas tohle. I tady si vypůjčíme parafrází úspěšné písničky. Máte doma psa? Normální. Kočku? Běžné. Křečka? No a. Hada? No dejme tomu. Lamu? Asi ne. V Mělčanech nedaleko Dobrušky žije rodina, jejichž domácím mazlíčkem je právě lama. Klubu chovatelů těchto zvířat se daří úspěšně šířit jejich popularitu v Česku stále víc. Mají tedy trochu zvláštní chování, tihle tvorové, ale jsou krásní a zajímaví. Uvidíte sami, co péče o ně a život s nimi obnáší.


Mělčanské lamy
Židé v Dobrušce
V roce 1995 objevili v Dobrušce mikvi. Tak se židovsky označuje rituální očistná lázeň, která byla nutná jak pro muže, tak i ženy. V době holokaustu byly zničeny, rabínský dům na dobrušském židovském náměstí však jednu takovou mikvi zachoval. V domě teď sídlí Židovské muzeum a ve městě samém už od roku 1675 i židovský hřbitov, na kterém je pochován i vojenský lékař Filip Agulár – výrazná postava dobrušské židovské obce.


Dobruška
Rychnov nad Kněžnou
Rychnov nad Kněžnou je s tvorbou a životem nejen Karla Poláčka spjato. Právě tady vznikala jeho kniha Bylo nás pět. Bravurní vyprávění o pětici kluků, kteří právě tady prožívali své příběhy. Vy spolu s námi máte možnost podívat se do těch skutečných míst, kde se to vlastně všechno odehrávalo. Krásná kniha, její autor bohužel krásný osud neměl. Zemřel za své židovství v Osvětimi v roce 1946.


Rychnov nad Kněžnou
Muzeum zimních sportů Deštné
Známé středisko Orlických hor Deštné má své muzeum. A v něm je k vidění jedna z největších sportovních expozic u nás – sbírka zaměřená na zimní sport, konkrétně na skiboby. Ten první si nechal patentovat v roce 1891 Američan Stevens, dnes jsou skiboby sportem rozšířeným a obdivovaným a o skibobování v Česku a jeho úspěšných reprezentantech si budeme povídat i my, a třeba i o lyžování, které se tady nejprve s rozpaky, a pak naplno rozjelo díky knížeti Kolowratovi.


Muzeum zimních sportů Deštné
Dobruška
Kdo by neznal noční můru všech čtenářských deníků. Číst Jiráska, to bylo! Proslavil Dobrušku, tedy nejslavnějšího tamního rodáka Františka Vladislava Heka. Málokdo ovšem tuší, že Jirásek při psaní důkladně pátral i v dobrušském archivu, snažil se být historicky co nejvěrohodnější. O velkém literárním díle i historické osobě bude naše předposlední zastavení.

