Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Klášter Broumov

Klášter Broumov Klášter v Broumově vybudovali benediktýnští mniši ve 14. století. Jeho osud poznamenaly husitské války, velký požár města i doba nepřející řeholníkům. V posledních letech se ale dočkal nového kabátu a obnovou prošla i umělecká díla v interiéru. Právě v těchto dnech můžou návštěvníci památku v plné parádě znovu obdivovat, takže se samozřejmě přidáme. Čeká nás kupříkladu vzácná stropní freska v knihovně, v níž se mimochodem natáčel seriál F. L. Věk. Rekonstrukcí by zanedlouho měly projít i mnišské cely, v nichž pak budou smět hosté přenocovat. Ve stejně skromných podmínkách, jaké tu mívali jejich původní obyvatelé. Nahlédneme taky do rozlehlé zahrady, která klášter obklopuje a kterou zdobí několik staveb. Zastavit se můžeme například v kuželníku, kde si bratři krátili dlouhou chvíli.

MapaKlášter Broumov
videoKlášter Broumov
...
video video

Klášter Broumov

Nové Město nad Metují

Nové Město nad Metují Na samém počátku 16. století vyrostl v Novém Městě nad Metují pozdně gotický hrad. Vystavět ho dal Jan Černčický z Kácova. Postupně se na něm střídali majitelé a každý z nich si ho podle svých potřeb a představ upravoval. Současnou podobu získal zhruba před stovkou let zásluhou rodů Bartoňů, kterému patří i dnes. Přestavbu a zároveň úpravu zahrad dostal tehdy na starosti známý architekt Dušan Jurkovič. A zároveň se zasloužil modernizaci panského sídla. Byly zavedeny vodovod, výtahy, telefony, ústřední topení. My si ale při prohlídce připomeneme i časy starší. Vydáme se například do věže Máselnice a dozvíme se, proč k jejím ozdobám patří sv. Antonín Paduánský. A taky zapátráme po tajných chodbách ve sklepeních, v nichž prý bloudí černá paní.

MapaNové Město nad Metují
videoNové Město nad Metují
...
video video

Nové Město nad Metují

Krajinou Broumovska

Krajinou Broumovska Krajina Broumovska je rájem pro milovníky krásné, místy skoro divoké, přírody, skalních měst, historických památek i lidové architektury. Turistům je tu k dispozici celá řada stezek pro pěší, cyklisty i bruslaře. Na jednu z nejnovějších se vypravíme společně. Začíná v Broumově u olivětínského pivovaru. Dozvíme se, že v kraji bohatí sedláci často stavěli kříže u svých polí, aby jim zajistili ochranu. Jeden velký najdeme i v místech, kde za první světové války vyrostl zajatecký tábor, kterým prošly tisícovky mladých mužů. Měli tu k dispozici táborovou školu, ale také třeba divadlo. O kus dál narazíme na zajímavé novogotické sousoší. Podobná bychom našli spíš v Bavorsku nebo ve Slezsku. A dojdeme až do polského městečka Radków.

MapaKrajinou Broumovska
videoKrajinou Broumovska
...
video video

Krajinou Broumovska

Loutková divadla

Loutková divadla Manželům Bauerovým učarovalo loutkové divadlo. Jedno velké provozují a ještě sbírají malá domácí. Ta kupříkladu na počátku minulého století nechyběla takřka v žádné české rodině. Ovšem chybou by bylo domnívat se, že si s nimi hrály děti. Miniaturní scény sloužily totiž jako bytové dekorace. A některé byly opravdu hodně malé, měřily jen 30 x 40 centimetrů. S výrobou loutek a dekorací začali v západní Evropě, dařilo se jí hodně v Německu, odkud divadla putovala i k nám. Do konce 19. století se pak datují první pokusy o tištěné loutkové scény u nás. Dozvíme se, z čeho se vyráběly, kdo všechno se na nich podílel i to, že v roce 1913 přišla na řadu jejich sériová produkce. A samozřejmě si některé zajímavé kousky ze sbírky manželů Bauerových prohlédneme. Jsou totiž zrovna vystavené v Jaroměři.

MapaLoutková divadla
videoLoutková divadla
...
video video

Loutková divadla

Farma

Farma Za velbloudy, pštrosy i klokany se tentokrát nevypravíme do žádné zoologické zahrady, ale na farmu nedaleko Broumova. Prvopočátky jejího fungování bychom našli už zhruba dvě desítky let zpátky, kdy se Martin Netík a Martin Weber rozhodli chovat pár domácích zvířat. Jejich království se ale poněkud rozrostlo a zabydlela se v něm řada zvířat pro naše končiny dost exotických. O tom, že se jim na Broumovsku líbí a daří, svědčí i jejich přírůstky. Kupříkladu pštrosí nebo velbloudí mládě. A k prohlížení přidáme i trochu poučení. Víte třeba, že velbloudi dokážou za den ujít i osm desítek kilometrů? A že v hrbech nenosí vodu, jak se často říká? Nebo to, že zvládnou běhat i třicetikilometrovou rychlostí? A těšit se můžete i na místního mazlíčka nosála červeného.

MapaFarma
videoFarma
...
video video

Farma

Další stránky:« 7 8 9 10 11 »