Reportáže v regionech
Restaurování Kafka
Restaurátorský ateliér pana Břetislava Kafky z Červeného Kostelce nás přivítá na závěr. Pan Kafka proslul i jako parapsycholog, ale náplní našeho povídání bude především práce umělecká: práce mistrů sochařských, řezbářských, pozlacovačských nebo malířských. Zdařilá dílka můžete vidět třeba v kostele sv. Bartoloměje v Praze, ale i jinde v okolí.


Restaurování Kafka
Stavebnice Merkur
V roce 1920 založil ve svém rodném městě v Polici nad Metují pan Vancl firmu, která začala vyrábět stavebnice. Těm se tehdy říkalo Inventor a brzy získaly popularitu, a to nejen mezi dětmi. Téměř po stu letech se s ní setkáváme i dnes – princip jejího fungování je stejný, změnil se jen název. Z Inventoru se stal Merkur. A právě po jeho stopách se vydáme ve druhé reportáži – a dozvíte se i to, jak tahle stavebnice pomohla Ottovi Wichterlemu.


Stavebnice Merkur
Společnost pro výzkum kamenných křížů
A pak se podíváme na baby. I tak se totiž říká smírčím křížům – různě velkým kamenům, které už od středověku lemovaly některé naše cesty a měly mnoho různých významů. Dnešní badatelé rozdělují tyhle vzácné kameny do tří typů a Radek Rolek nám poví o těch, které jsme objevili na Náchodsku a Broumovsku.


Společnost pro výzkum kamenných křížů
Stopy Jiráskovy
Pak se vydáme po stopách Jiráskových a putovat budeme až na hřeben Broumovských stěn, k Hvězdeckému kostelíku. Než tam ale dostoupáme, zastavíme se v Křinicích, kde koukat bude na co. Od sakrálních plastik až po ojedinělý statek nebo Bránu času. Krásu celého pohledu, který se nám naskytne, pak umocní Dientzenhoferova barokní pískovcová kaple. Starosta Křinic pan Šleis nám ukáže a poví víc.


Stopy Jiráskovy
Expozice hornictví
A pak vzhůru k výškám. Směr Jestřebí hory a Městské muzeum ve Rtyni v Podkrkonoší. Zjistili jsme, že právě tohle město se pyšní největší stálou expozicí hornictví v této oblasti. Od primitivního kutání s pomůckami dnes už historickými přes hornické stejnokroje se dostaneme až do terénu samého – tedy na naučné stezky a zavalené důlní štoly. Nebezpečné prolákliny, cesty a cestičky dnes už mají své mapy. Do těch je zakreslil pan Václav Jirásek, který nám bude průvodcem. Zabloudit tedy nemůžeme.

