Reportáže v regionech
Jak se žilo na vsi
Neznámá vesnička Dědov-Jarov u Teplic nad Metují. Kol dokola samé kopce a na kopcích samé ovce. Půvabný Večerníček Pohádky ovčí babičky jako by nacházel předlohu právě tady. Protože právě tady, v místě, kde není nouze o kvalitní vlnu, existují takové šikovné babičky, které mají svůj kolovrátek, česačku, vřetánko... Zkrátka všechny ty nezbytnosti, které připomínají onu starou práci, krásný um i řemeslo, kdy ovčí srst „doroste“ do vlny. Muzeum, které tu založila jedna šikovná přadlena, je ojedinělé svého druhu nejen u nás, ale i ve světě. Zkrátka moc jich není.


Jak se žilo na vsi
Teplické skály
Nedělní putování po Česku odstartujeme v teplických skalách. V nich jsme se vydali na výšlap do Teplického skalního města. Jeho objevení pomohl přírodní živel – oheň. Pan Sýkora, průvodce a horolezec v jedné osobě, nám ukáže Velké chrámové náměstí – lidské příbytky tady stály už v 15. století. Podíváme se i na poklady téhle lokality, která byla vyhlášena přírodní rezervací, a projdeme se i naučnou stezkou.


Teplické skály
Kaktusy
O tom, že jablko nepadá daleko od stromu, nás přesvědčí vášnivý kaktusář Miloš Duben z Jásenné u Jaroměře. Pichlavé kráse propadl i jeho syn Tomáš. Oba nám ukážou, na co jsou ve své sbírce ostnatých krasavců pyšní, a povědí nám, jak se takový kaktus pěstuje či jak se o něj pak starat.


Kaktusy
Bischofstein
Pak se přeneseme do Jiráskových skal nedaleko od Adršpašsko-teplického bloku a projdeme si tady Bišík. Tak totiž říkají tamní zámečku, který se papírově jmenuje Bischofstein. Původně osada Skály, v níž se barokní zámeček nachází, tu stojí už od roku 1393, se Matyáši Ferdinandovi Sobekovi zalíbila natolik, že se rozhodl koupit si toto hospodářské stavení, které později přestavěl na raně barokní zámeček, kde se dokonce vařilo i pivo. Další důvody, proč se na tento zámek vydat, vám přiblíží Pavel Volk, správce objektu. My jen dodáváme, že právě tohle místo si oblíbil Alois Jirásek a že právě tady se odehrává děj jeho románů Skály a Skaláci.


Bischofstein
Restaurování Kafka
Restaurátorský ateliér pana Břetislava Kafky z Červeného Kostelce nás přivítá na závěr. Pan Kafka proslul i jako parapsycholog, ale náplní našeho povídání bude především práce umělecká: práce mistrů sochařských, řezbářských, pozlacovačských nebo malířských. Zdařilá dílka můžete vidět třeba v kostele sv. Bartoloměje v Praze, ale i jinde v okolí.

