Reportáže v regionech
Cukrářská výstava
Sladká, přesladká pak bude naše další reportáž. Z mlýnice se totiž přesuneme do náchodské cukrárny. O tom, jak taková výrobna na dobroty funguje, i o tom, jaké vybavení k tomu potřebuje, nám bude povídat cukrářka Věra Ducháčková. Triky a fígle na to, jak získat nebo nalákat zákazníka, mají cukrářští mistři promyšlené do detailu. Aby ne! Jde totiž o řemeslo, které se u nás objevuje už od roku 1335. Ve výstavní síni regionální náchodského muzea se dozvíte i to, co byly balcarky, nebo kdy Náchodští vyráběli cukrové kraslice.


Cukrářská výstava
Betlémy
Jaroměřský výtvarník Jiří Škopek a výtvarnice Jarmila Haldová vytvořili krásné betlémy. Papírový, vystřihovací a měšťanský vystřihovací. K vidění jsou v Novém Městě nad Metují. Město totiž o svůj betlém přišlo v restituci, a teď se pyšní hned třemi novými přírůstky. Raritní je to, že novoměstský betlém je nejen prvním venkovním a největším v Česku, ale i tím, že si ho stavějí sami novoměstští. Ztvárňují buď sami sebe, nebo ty nejbližší či ty, které mají rádi. Nebo si některou postavu třeba jentak vymyslí.


Betlémy
Bunkr
Za Dobrošovem na Náchodsku byste mohli potkat skupinky turistů, kteří si to míří do původně zamýšleného tajného objektu. Před 20 lety prodělal významnou rekonstrukci – potřeboval ji, protože byl opuštěn někdy od roku 1938. Dnes se ho ujal klub vojenské historie Montace a podařilo se mu ho uvést do funkčního stavu. O tom, jak to v takovém bunkru vypadá, bude naše další reportáž.


Opevnění na Náchodsku
Nemocnice Milosrdných bratří
Když se řeklo „Přes tělo k duši“, věděli všichni, že jde o heslo řádu Milosrdných bratří, kteří do našich zemí přišli na začátku 17. století, aby tady zřizovali nemocnice a lékárny. Jednu z nich nechali zbudovat i v Novém Městě nad Metují. Představitelé tohoto řádu pomáhali těm, kteří to potřebovali, bez ohledu na jejich sociální postavení či poměry. Jejich znakem je granátové jablko a pyšní jsou i na jeden obraz. Na něm je portrétovaná madona; leč tak, že pobouřila v polovině 16. století i koncil. Jde totiž o madonu kojící.


Nové město nad Metují
Stárkov
Stárkov – možná ani netušíte, kde ho hledat. Malé městečko v broumovském výběžku se sedmi sty obyvateli se ale má čím pochlubit. V jeho lokalitě totiž leží třeba nejstarší roubená fara ve východních Čechách. Na co jsou ale místní obzvlášť pyšní, je Smolná kniha. Čtení o čtyřech desítkách hrdelních soudů a o životě kata a jeho rodiny prázdninově moc nevypadá a ani není. Přidá-li se k tomu ještě pověst o dřevorubci, kterého napadl medvěd, pak by se jeden mohl začít i bát. Záchranu či snad spíš ochranu najdeme na Křížové cestě – drobná, ale nejcennější a nejhodnotnější sakrální stavba v okolí.

