Reportáže v regionech
Broumovský klášter
Český král Přemysl Otakar I. daroval celé Broumovsko v roce 1213 benediktýnům z pražského Břevnova. To je historicky dokladovatelný fakt stejně tak jako to, že břevnovští benediktýni pak založili klášter v Polici nad Metují a Broumově. A broumovská barokní stavba byla naším dalším cílem. Původně byl totiž klášter vystavěn v duchu gotickém, punc baroka získal až v 18. století a stalo se z něj centrum kulturního života. Jedinečná figurální ornamentální výzdoba a unikátní knihovna s originály rukopisů nebo prvotisky – to všechno si můžete prohlídnout osobně nebo s naší kamerou.


Broumovský klášter
Exotárium
A zavítali jsme i do náchodského exotária. Už jenom proto, že tam chovají nejmenší opičky na světě, byste měli vyrazit s námi. Exotická zvířena vegetuje v náchodském Domě dětí a mládeže a vzorně tu o ni pečují dva nadšenci, laičtí zoologové-chovatelé. Budou našimi průvodci a byli to oni, kteří vysvětlili dětem, že had není slizký, a ukázali jim, co všechno umějí vakoveverky, nebo jak to vypadá, když vrubozubec a krunýřovka budují společný příbytek s kajmany.


Exotárium
Ranč Vápenka
Pan Votava si na svém pozemku v Jestřebích horách zřídil ranč. Důvod k tomu měl vlastně jediný: obliba v indiánech a indiánském způsobu života. Už jako malý si přál mít koně. Sen si splnil až jako sedmadvacetiletý. Dnes už má početné dvacetihlavé stádo – bizonů. Na své farmě tráví většinu volného času a není sám, kdo si tohle rančování zamiloval a na Vápenku se rád vrací.


Ranč Vápenka
Sběratelka krojů
Paní Eva Tatoušková z Nového Města nad Metují si oblíbila lidové kroje. Začala je sbírat, a když měla několik kousků doma, pozorně je prohlížela a pak se rozhodla, že je zkusí šít a opravovat. Je to složitá práce, protože kroj – to je vlastně bohatě vyšívaná šněrovačka a paní Tatoušková, chtějíc být co nejvěrnější originálu, si při vyšívání nového kroje zajistila střihy původní včetně popisů.


Sběratelka krojů
Cukrářská výstava
Sladká, přesladká pak bude naše další reportáž. Z mlýnice se totiž přesuneme do náchodské cukrárny. O tom, jak taková výrobna na dobroty funguje, i o tom, jaké vybavení k tomu potřebuje, nám bude povídat cukrářka Věra Ducháčková. Triky a fígle na to, jak získat nebo nalákat zákazníka, mají cukrářští mistři promyšlené do detailu. Aby ne! Jde totiž o řemeslo, které se u nás objevuje už od roku 1335. Ve výstavní síni regionální náchodského muzea se dozvíte i to, co byly balcarky, nebo kdy Náchodští vyráběli cukrové kraslice.

