Reportáže v regionech
Broumovský kostelík
V České republice je přes 200 národních kulturních památek: hradů, zámků, klášterů či kostelů, které patří do nejvyšší kategorie významu kulturního dědictví. Nově řady této „vybrané společnosti“ rozšířil i dřevěný hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově.
Hřbitovní kostel Panny Marie je nejstarší dřevěnou sakrální stavbou ve střední Evropě. Podle údajů břevnovského kláštera byl předchůdce současného kostela postaven už v roce 1177. Po vypálení husity byl znovu postaven po roce 1449.
Ochoz po obvodu kostela byl obnoven za opata Tomáše Sartoria na konci 17. století. V ochozu jsou umístěny renesanční i empírové náhrobníky a zavěšeny desky s kronikářskými zápisy. Vchody jsou osazeny gotickými portálky, uvnitř trámový strop s částečně dochovanou původní ornamentální a zoomorfní polychromií z poloviny 15. století. Nejstarší autenticky dochovaný dřevěný kostel je výjimečnou ukázkou lidové architektury. Přestože je kostel v relativně uspokojivém stavu, zub času hlodá do dřeva například v ochozu, kde jsou na některých místech nahnilé okraje prken.
Věřící na bohoslužby do kostela Panny Marie docházejí jen několikrát v roce. Kostel je hlavně určen pohřebním obřadům. O kostelíku si budeme povídat a paní Lydii Bašteckou, ředitelkou Státního okresního archivu v Náchodě.


Broumovský kostelík
Muzeum magie
Věděli jste, že v Jaroměři vzniklo první divadlo kouzel v Evropě? Že právě tohle město může být proto označováno jako kolébka kouzelnictví? Svět chce být klamán – Mundus volt decipi – heslo, které přivítá každého příchozího návštěvníka, který se rozhodne navštívit jaroměřské Muzeum magie.
Jde o jediné muzeum kouzelnictví v České republice zaměřené na historii a přiblížení kouzelnictví jako divadla pro zábavu diváků. Duchovním otcem a strůjcem celého projektu je samozřejmě člověk, který magii a kouzlům zasvětil celý svůj život, pan Jaroslav Zach.
Jeho unikátní muzeum přiblíží divákům české principály, snímky z jejich vystoupení, historické plakáty a rekvizity používané v některých představeních. Mluvit se bude i o tom, jak dnes vznikají kouzla nová.


Muzeum magie
Adršpašské skály
V letošním roce je pro návštěvníky zpřístupněn okruh po skalním městě v Adršpachu. Má něco do sebe i v zimě, sněhu se tady docela daří a vydatná sněhová pokrývka dokáže vykouzlit zajímavé scenérie.
Pískovcové útvary nutí naši fantazii pracovat snad ještě víc než v létě. Turistická cesta je udržována až k velkému vodopádu.
Zimní toulky Adršpachem začneme na zamrzlém jezírku bývalé pískovny. Asi 1,5kilometrový turistický okruh k tomu přímo vybízí, a to i proto, že právě tady se natáčely záběry z pohádky Třetí princ nebo Z pekla štěstí a taky z Pekla s princeznou.
Výhodou zimní návštěvy Adršpachu jsou nově otevřené krásné průhledy – a sama sněhová pokrývka nám odkryje i tzv. průhledy: třeba Paní starostovou nad Cukrovou homolí.


Adršpašské skály
Výstava motocyklů
Jawa, Harley Davidson, Indian – co značka, to kus historie. V jaroměřském Městském muzeu začala výstava „Já mám motocykl“ a určena je samozřejmě i těm, kteří motorku nemají.
Toulavá kamera přijela i sem, a dorazila ne příliš stylově. Autem. Na výstavě jsou k vidění nejen historické stroje české i zahraniční výroby, ale také motory a příslušenství.
Nechybějí ale ani dobové inzeráty, třeba ten jaroměřský na Indian Motocycles: „Stroje a součásti se přitom dají pořád sehnat. Na skladě je má oficiální zástupce pan Vladimír Wenke.“ V domě slavné rodiny Wenkeových jaroměřské muzeum sídlí. Inzerát rámuje rada dobrých obchodníků: „Vyžádejte si prospekt!“
Výstava byla připravena s Veteran Car Clubem Dvůr Králové nad Labem, který loni oslavil třicet let a má za sebou řadu výstav a soutěží. Výstavu zahájil Dušan Erlebach, závodník a majitel muzea veteránů v Kuksu, a na vernisáži nechyběli ani závodníci. První patro je pak určeno pro ty, kteří si chtějí připomenout i fotky – k vidění je Braunův Betlém ve fotografiích Jiřího Šourka.


Výstava motocyklů
Křížový vrch
Zavítáme do malého skalního městečka Křížový vrch v Adršpachu. Najdeme ho ve výšce 667 metrů. Název dostalo podle toho, že na jeho malém vrcholku je vztyčen železný kříž.
Křížový vrch je jedna z nejmladších českých přírodních rezervací rozkládající se téměř na 13 hektarech. Někdy se mu taky říká Rozscochatec, ale úplně původní název byl Holsterberg.
Na jeho vrchol vede strmá cesta, občas budeme stoupat i po dřevěných žebříkách či do skály vytesaných schodech. Půjde o jakýsi minihorolezecký výstup, koneckonců nic nového, protože už v roce 1925 se o něj pokusili dva členové horolezeckého klubu ze saské Pirny.
Kříž umístěný na vrcholu musel být často obnovován, a to hlavně proto, že se na něm podepsalo počasí. Je doloženo že během 18. století ho místní kovář z Dolního Adršpachu Johann Jakel čtyřikrát opravoval, a sám k němu na vlastní náklad také pořídil lucernu která visela pravděpodobně v těchto místech a pokud mu dovolilo počasí, chodil ji každý pátek rozsvěcet.

