Reportáže v regionech
Mlýn Dřevíček
Mlýn Dřevíček stojí u Velkého Dřevíče na Náchodsku už skoro sto let. Původní dvě stě let starou roubenku s kolem si před koncem první světové války koupil mlynář Ladislav Baudyš, který ji společně s kamarády přestavěl na moderní mlýn. Obilí tu mlel až do začátku druhé světové války. Po zabrání Sudet se většina obyvatel přihlásila k německé národnosti a k českému mlynáři přestali jezdit. Ten nakonec skončil v pracovním táboře. Po válce se sice pustil do obnovy své živnosti, ale krátce po nástupu komunistů skončil s mletím definitivně. Dnes se o mlýn stará jeho vnuk a proměnil ho v muzeum. Návštěvníky nechá nahlédnout do bývalého provozu, ukáže jim technologii, například kapsový výtah, čistírnu nebo rovinný vysévač. A také Francisovu turbínu. My vám k jeho povídání přidáme i pár tipů na výlety v okolí mlýna.


Mlýn Dřevíček
Poutní cesta z Police nad Metují
Kroky poutníků ze severovýchodních Čech několik stovek let často mířívaly k soše Panny Marie Vambeřické. Poustní cestu vedoucí z Police nad Metují do Vambeřic, dřív slezských dnes polských lemuje celý soubor plastik, které jsou chráněnou kulturně historickou památkou. My se na cestu vydáme od kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polici nad Metují. K jeho chloubám patří ranně gotický portál a také pískovcová křtitelnice nebo malba znázorňující hlavu Ježíše Krista. Kousek od kostela začíná poutní cesta a můžeme si tam prohlédnout nejcennější plastiku celé poutní cesty – sochu sv. Václava z dílny Ferdinanda Maxmiliána Brokofa. Pokračovat budeme údolím, kde cestu lemuje celá řada křížů a zavedeme vás až do Vambeřic. Počátky tradice tohoto poutního místa jsou spojeny se zázračným uzdravením slepého mládence v roce 1218.


Poutní cesta z Police nad Metují
Mechanické hračky
Za trochou hry vyrazíme na zámek v Novém Městě nad Metují. Vzácné kousky ze svých sbírek tam vystavují pánové Michal Widenský a Miroslav Smaha. Oběma učarovaly staré mechanické hračky. Prvnímu hlavně různé pohyblivé a laterny magiky. Kromě toho, že je sbírá, tak se také pouští do restaurování. Na výstavě najdeme mimo jiné jeho první sběratelský úspěch, starou promítačku z počátku 20. století. Na jednom hodně starém kinematografu na výstavě dokonce pouští němý film o myšákovi z disneyovské produkce. Miroslav Smaha zase miluje vláčky, tramvaje, auta a parní stroje. Hodně ho zajímvá vývoj pohonu od 18. až do 20. století, od parních strojů po elektromotory.



Mechanické hračky
Plavba Ratibořickým údolím
Božena Němcová sotva mohla tušit, jak oblíbeným místem se stane „její“ Babiččino údolí. Láká k výletům turisty i cyklisty a zajímavým cílem je i pro vodáky. Ti mohou vyrazit na řeku Úpu, která má dostatek vody vždycky už od jara díky tání. Vedle prohlídky samotného údolí se jim naskytnou další zajímavé pohledy. My vás upozorníme například na osadu Boušín. Za pozornost stojí kostel zasvěcešný Panně Marii a také studánka, jejíž voda prý dokáže uzdravovat. Pak nás čeká Viktorčin splav. Není to sice ten původní, u kterého sedávala Viktorka, ale měli byste si na něj dát pozor. Je dost záludný. Naši cestu pak zakončíme kousek od ratibořického zámku.


Plavba Ratibořickým údolím
Kněžské ornáty
Ornát, dalmatika, pluviál. Mluvíme o kněžských oděvech používaných při liturgických obřadech. Několik zrestaurovaných slavnostních rouch a jejich doplňků je právě k vidění v broumovském klášteře. K nejvzácnějším patří mešní souprava prvního hradeckého arcibiskupa a patnáctého arcibiskupa pražského Matouše Ferdinanda Sobka z Bílenberka ze 17. století. Při prohlížení oděvů vyrobených ze vzácných látek a krásně zdobených si povíme o tom, co všechno při takové slavnostní církevní příležitosti musel mít kněz na sobě a při sobě a zároveň zapátráme po tom, jak je možné, že vystavené oděvy vypadají i po tak dlouhé době jako nové.

