Reportáže v regionech
Máchovo jezero
K Máchovu jezeru se v létě vypravují tisíce milovníků odpočívání u vody, ale taky vodních radovánek. Mnozí z nich ale nejspíš netuší, jak to bylo se vznikem téhle vodní plochy. Ve skutečnosti se totiž nejedná o jezero, ale o lidskou rukou vytvořený rybník. A s docela dlouhou historií. O zaplavení údolí blízko Bezdězu totiž rozhodl už ve čtrnáctém století sám Otec vlasti. Objevil ho při jednom ze svých honů. Tehdy se rybník jmenoval Velký. Máchovo jezero se mu začalo říkat až v 19. století, a to na počest K. H. Máchy, který do kraje rád jezdíval a zvěčnil ho i ve svém díle. To ale není jediná zajímavost z historie „Mácháče“. Je taky kupříkladu spojen se začátky českého jachtingu a dodnes se tu pravidelně konají závody nebo nostalgické plavby.


Máchovo jezero
Hamr na Jezeře
V okolí obce Hamr na Jezeře se, jak už její název napovídá, kdysi těžila železná ruda. Později se místo stalo oblíbenou rekreační oblastí, chvíle odpočinku tu dokonce trávil i oblíbený filmový hrdina Gustav Anděl ve filmu Dovolená s Andělem. Po delší přestávce se sem zase turisté vracejí a my vám ukážeme, co všechno mohou v okolí obce obdivovat. Naší první zastávkou bude zřícenina hradu Děvín, ke které se váže hned několik pověstí. Pak se projdeme skalním divadlem se Schwartzvaldskou bránou. Vyšlápneme si taky na kopec Stohánek, na kterém prý ve středověku stával skalní hrádek a taky tu v 18. století byla zřízena poustevna. A naší poslední zastávkou bude Černý rybník a jeho rašeliniště, kde najdeme řadu vzácných rostlin a možná narazíme i na některého z chráněných obyvatel.


Hamr na Jezeře
Zámek Zákupy
Ze zhruba dvou tisícovek hradů a zámků, které na konci první poloviny minulého století začal spravovat stát, nebyly samozřejmě všechny zpřístupněny k prohlídkám. Ale i mnohé z těch, jejichž brány zůstaly uzavřeny, mají zajímavou historii a taky příběhy tamních hradních či zámeckých pánů si zaslouží pozornost. Nahlédnout za zavřená vrátka můžeme teď na výstavě na zámku v Zákupech. Dozvíme se tam, jak se na některých sídlech žilo a prohlédneme si taky předměty, které majitelé používali. Můžete se těšit například na vázu, u které sedávali Kinští večer na svém sídle ve Sloupu. Ale ne proto, že by až tolik milovali květiny, do vázy vkládali svíčku. Dozvíte se taky, jakou hudbu měl nejraději habsburský panovník Ferdinand Dobrotivý, který pobýval právě v Zákupech. A spoustu dalších zajímavostí.


Zámek Zákupy
Karnevalové masky
Blíží se čas masopustního veselení a to se nikdy neobejde bez masek. K průvodu patří medvěd, Žid i rozverná a neposedná kobylka. Tyhle masky si můžete pořídit v Zákupech na Českolipsku, kde je vyrábí dnes jediný producent kompletního papírového masopustního a karnevalového sortimentu nejen v České republice, ale v celé Evropě. Tahle tradice se v Zákupech zrodila už na konci 19. století. V nabídce bychom tu v průběhu desítek let našli kromě masek taky lampiony, a dokonce i prvomájová mávátka. Pokud chcete vědět, co a jak se vyrábělo za časů našich babiček nebo maminek, určitě si na své přijdete v nedávno otevřeném muzeu. Sešly se v ní hotové poklady, třeba sádrová forma německé ocelové helmy. A nahlédneme taky do výroby, kde je pořád, hlavně v sezóně, rušno.


Muzeum masek
Vrch Ronov
Vrch Ronov nedaleko České Lípy asi sotva přehlédnete. Příroda mu dala symetrický kuželovitý tvar a lidské ruce jeho vrchol ve středověku ozdobily šlechtickým sídlem. Jenže to čas a švédské války proměnily ve zříceninu, která se stala už jen cílem romantických výletů. Navštívil ji prý i Karel Hynek Mácha, který ji podle některých zdrojů dokonce zachytil na kresbě. Nicméně my se vydáme i do okolí. Naše putování začneme ve starobylé obci Kravaře, kde narazíme mimo jiné na největší roubenku u nás – Víseckou rychtu a taky na stodolní hradby. Pak se budeme kochat krásnou přírodou. V údolí Bobřího potoka nás čeká soutěska s vodopádem a zavítáme i ke skalním útvarům, které potěší každého milovníka díla paní Přírody.

