Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Lesní park Bezděz

Lesní park Bezděz Okolí Hradčan v Ralské pahorkatině bylo dlouhá léta uzavřeným vojenským prostorem, o jehož návštěvě mohli běžní turisté jen snít. V posledních letech ale tamní krajina zase nabízí všechny své krásy turistům pěším i těm na kolech. Lesní park Bezděz, který se rozkládá na ploše bezmála dvaceti ticíc hektarů, se pyšní nejen zajímavých rostlinami, ale také skalními útvary. My si prohlédneme jednu z největších skalních bran u nás a zastavíme se také u Psích kostelů. Nečekejte žádné svatostánky, tohle jméno patří jeskyni, která má sedm vchodů a osmdesát metrů chodeb. Pokud dáte přednost přírodě, určitě vás zaujmou stovky let staré buky a možná při troše štěstí zahlédnete jeřába popelavého, sokola stěhovavého nebo dokonce orla mořského. Parkem vás provede hned několik turistických tras, takže se určitě neztratíte.

MapaLesní park Bezděz
videoLesní park Bezděz
...
video video

Lesní park Bezděz

Lužické hory

Lužické hory Do Lužických hor se tentokrát vypravíme za mezinárodní naučnou stezkou, která byla v rámci spolupráce našich a německých ochránců přírody vybudována v roce 2001. Zavede nás na několik zajímavých míst u nás i za hranicemi. Jedním z nich je skalní útvar zvaný Sloní kameny. Název dostal podle vyhlazených kamenů připomínajících sloní hřbety. Pak se přesuneme do německé části hor, kterým se říká Žitavské. Hned za hranicemi nám vyhlídka Fuchskanzel nabídne rozhled do kraje. Podobná místa byla dřív i tady využívána ke stavbě strážních hradů. Doma se ještě zastavíme u Popové skály, na kterou se dřív dalo dostat jen s pomocí lana. Od roku 1904 mohou turisté využít železné schodiště se zábradlím. A při našem toulání vám prozradíme třeba i to, že většinu území Lužických hor tvoří druhohorní pískovce, do kterých později zasáhly vulkanické, tektonické a erozní procesy.

MapaLužické hory
videoLužické hory
...
video video

Lužické hory

Hrad Houska

Hrad Houska Hrad Houska je opředem mnoha pověstmi. Kaple zasvěcená Archandělovi Michaelovi je prý jakýmsi špuntem na sklaní puklině, kterou vede cesta do pekla. Dřív se právě pro spojení s pekelníky hradu lidé vyhýbali, dnes je naopak neustále plný turistů. Při prohlídce si připomeneme, že původně tu stávalo dřevěné hradiště, které ve třináctém století nahradil hrad. Dnešní podoba je ovšem ještě o něco mladší. Stavbou prorůstá skála, do které byl hrad vytesán. Můžete se vydat na prohlídkovou trasu, ale také do pekelného království, které tu ovšem nemusí nikoho děsit. A už vůbec ne hodné děti. Pokud pak ještě zatoužíte po rozhledu do kraje, svatá Ludmila vám ukáže cestu k vyhlídce.

MapaHrad Houska
videoHrad Houska
...
video video

Hrad Houska

Plavba po Ploučnici

Plavba po Ploučnici Romantickou plavbu si dopřejeme po toku Ploučnice mezi obcemi Noviny pod Ralskem a Brenná. Narazíme na krásnou přírodu, hned na začátku nás čeká Čertova stěna, tedy unikátní místo, kde řeka protéká otvorem proraženým ve skále. Projedeme meandrující úsek řeky, který je rájem pro milovníky romantiky a zavítáme i do míst, která ještě nedávno byla uzavřena jako vojenský prostor. Připomeneme si, že u obce Hradčany bývalo největší vojenské letiště ve střední Evropě i to, že bývalý vojenský prostor Ralsko je dnes skvělým cílem pro cyklisty nebo bruslaře.

MapaPlavba po Ploučnici
videoPlavba po Ploučnici
...
video video

Plavba po Ploučnici

Sklárna Lindava

Sklárna Lindava Zajímavý sklářský ateliér jsme objevili v Lindavě u Nového Boru. Jmenuje se AJETO. Vznikají v něm unikátní tvary, z nichž mnohé se narodily v hlavě architekta a designéra Bořka Šípka. Zdejší skleněná krása putuje i za hranice naší země, těší se s ní dokonce i královna Alžběta II. nebo třeba Mick Jagger. Všichni zájemci se mohou potěšit i pohledem na práci mistrů sklářů. Celá dílna je totiž uzpůsobena tomu, aby návštěvník mohl být s malým odstupem přítomen veškerému dění. A ve vedlejší krčmě se dokonce může zapojit přímo a vyfoukat si svůj vlastní výtvor.

MapaSklárna Lindava
videoNovoborská sklárna
...
video video

Novoborská sklárna

Další stránky:« 8 9 10 11 12 »