Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Kachle a kachlová kamna

Kachle a kachlová kamna Um dávných mistrů kamnářského řemesla budeme obdivovat na výstavě v Mostě, která mapuje sedm set let dlouhou historii téhle profese. K vidění jsou na ní vzácné historické kousky, ale taky třeba kuriózní kachly. Připomeneme si samozřejmě, jak vypadala kamna v době, kdy se začala vyrábět. I to, že na konci 15. století byl velkou novinkou příchod lesklé barevné glazury. Výhřevnost tohle lákadlo nezvýšilo, jeho přínos byl výhradně estetický. Ale stalo se velkým hitem. Taková kamna si mohli dopřát jen ti nejbohatší, šlo o velmi luxusní zboží. V minulém věku se začalo zdát, že téhle formě topení definitivně odzvonilo, obor se dokonce přestal učit na školách. Dnes ovšem kachláče slaví zase velký úspěch. Dozvíme se i spoustu zajímavostí o tom, jak se taková stará kamna restaurují.

MapaKachle a kachlová kamna
videoKachle a kachlová kamna
...
video video

Kachle a kachlová kamna

Plechové hračky

Plechové hračky Patřily k dětství našich dědečků a babiček, ale dnes už je obdivujeme spíš jen v muzeích. Řeč je o plechových hračkách, zvláště těch na klíček. Autíčka, vlaky i sady nádobíčka v době první republiky vládly pokojíčkům těch nejmenších. Mezi jejich výrobci pak zase vládla továrna Husch v Litvínově. V tomhle severočeském městě se hračky z plechu začaly vyrábět už v 60. letech 19. století. Slavnou tradici se tu teď rozhodli připomenout unikátní výstavou. Značka Husch zmizela z trhu v roce 1939. Ještě za války pokračovala továrna ve výrobě hraček pod jiným názvem. Po osvobození ale téhle výrobě odzvonilo definitivně. Dnes jsou kousky, které se v litvínovské firmě narodily, žádaným sběratelským artiklem. Asi největší kolekci shromáždilo soukromé Muzeum technických hraček z Velvar. A právě poklady z jejich sbírky budeme společně obdivovat.

MapaPlechové hračky
videoPlechové hračky
...
video video

Plechové hračky

Zámek Litvínov

Zámek Litvínov Možná ani netušíte, že v severočeském městě Litvínov mají zámek. A na první pohled byste ho klidně mohli přehlédnout. Jeho fasáda totiž není nijak oslnivá a díky tomu tahle památka takřka splývá s dalšími domy. V minulosti patřila Valdštejnům, kteří sem ovšem jezdili jen za lovem a letním odpočinkem. Proto jejich zdejší sídlo nebylo nikdy tak reprezentativní jako to v Duchcově. Přesto i tady pobýval hraběcí zaměstnanec, pověstný svůdník Giacomo Casanova. Na konci 19. století to ale začalo vypadat se stavbou ještě hůř. Velký rokokový sál byl rozdělen na bytové jednotky. Obnovy se dočkal až na počátku našeho věku. Dnes do zámku míří kupříkladu svatebčané, kteří tu do společného života vcházejí unikátní branou. Nejen zamilované láká taky dlouhodobá výstava Srdceráj.

MapaZámek Litvínov
videoZámek Litvínov
...
video video

Zámek Litvínov

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie K chloubám města Most patří pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie. Vyrostl po velkém požáru, který v roce 1515 poničil původní svatostánek i spoustu domů. Stavěl se bezmála celé století a je na něm na první pohled patrný vliv jihoněmeckých představitelů zmíněného slohu. Má jednu věž a jeho fasáda působí poněkud stroze. Je ovšem dílem vskutku monumentálním. Přesto měl i on namále. V sedmdesátých letech minulého věku totiž muselo celé staré město ustoupit zásobám uhlí. A stejný osud měl potkat i chrám. Jenže odborníci se ho jako vzácnou architektonickou památku rozhodli zachránit. Přesunout ho o necelý kilometr dál do bezpečí. Jak tahle nevídaná akce probíhala a co všechno muselo následovat, aby se svatostánek mohl znovu otevřít veřejnosti? I na to se zeptáme.

MapaKostel Nanebevzetí Panny Marie
videoKostel Nanebevzetí Panny Marie
...
video video

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Tužka

Tužka Do světa obyčejné tužky nahlédneme v Mostě. V tamním Oblastním muzeu totiž připravili výstavu pokladů ze sbírky Emanuela Petráně. Napočítali byste v ní na sedm tisíc kousků, z nichž některé jsou opravdovými raritami. Nadšený sběratel nashromáždil psací potřeby nejrůznějších tvarů, ale má třeba i takovou, která je spojená s otvírákem na lahve a dokonce jednu s označením tužka pro nepoctivého číšníka. Až si prohlédneme různé kuriozity, připomeneme si taky nejzajímavější okamžiky z historie téhle zdánlivě jednoduché pomůcky. Prozradíme vám třeba to, jak se do ní nesmazatelně zapsal dvorní architekt rodu Lichtenštejnů Josef Hardtmuth. A pokud si lámete hlavu tím, jak se do dřevěného válečku nebo hranolku dostane tuha, i na to nabídneme odpověď.

MapaTužka
videoTužka
...
video video

Tužka

Další stránky:1 2 3