Reportáže v regionech
Podkrušnohorské muzeum
Jak jistě dobře víte, naší Toulavé kameře je letos krásných dvacet let. My vám při té příležitosti představujeme i další dvacátníky. Dnes to bude Podkrušnohorské muzeum. Sídlí v Kopistech u Mostu a připomíná slavnou hornickou minulost regionu. Ještě v polovině minulého století fungovalo v severozápadních Čechách na 60 dolů. Jenže v roce 1991 vyhlásila tehdejší vláda útlumový program. Před sedmi lety tam byl poslední hlubinný uzavřen. Současně musela být zlikvidována i důlní technika. Havířům se jí ale zželelo, a tak pár cenných kusů zachránili. Azyl našly v bývalém dole Julius III, který se proměnil v ono už zmiňované muzeum.


Podkrušnohorské muzeum
Podkrušnohorské muzeum v Mostě
V květnu loňského roku ukončil na Mostecku těžbu poslední hlubinný hnědouhelný důl v zemi. Horníci vytáhli na povrch všechny stroje a vstup do podzemního labyrintu víc než devíti kilometrů chodeb nadobro zaslepili. Konec této epochy inspiroval Podkrušnohorské technické muzeum k unikátnímu rozšíření expozice. Jejich novinka vypadá při pohledu zvenčí jako dlouhý hangár zastřešený těžkými gumovými pasy z dopravníků. Uvnitř však bez nutnosti sfárat pod povrch zemský zprostředkovává neobvyklý zážitek. Přibližuje práci horníků v prostorách běžnému smrtelníkovi nepřístupných.


Podkrušnohorské muzeum v Mostě
Přehrada Fláje
Flájská přehrada vyrostla na severu Čech v letech 1951 – 1963 a byla chloubou vodního stavitelství poválečného Československa. Její hráz sice nepatří k nejvyšším u nás, vyniká však v jiných ohledech. Už jen fakt, že se budovala v těžko dostupné krajině hřebenů Krušných hor s nadmořskou výškou přesahující 700 metrů, celý projekt náležitě komplikoval. Od poslední železniční stanice museli kvůli dopravě materiálu dokonce postavit osm kilometrů dlouhou lanovku. Letos bylo tohle vodní dílo zpřístupněno veřejnosti, takže jeho unikátnost můžeme obdivovat pěkně zblízka. Projdeme se taky jeho okolím, které nabízí i spoustu dalších zajímavostí.


Přehrada Fláje
Jezeří
V roce 1991 se k zámku Jezeří společně s prezidentem Václavem Havlem vypravil britský princ Charles. Před sebou měli měsíční krajinu severočeských povrchových dolů na hnědé uhlí a za zády ruinu barokního sídla. Od té doby se mnohé změnilo. Zámek restituoval rod Lobkowiczů, aby ho následně daroval státu. Památka získala nové střechy, ale na zásadní rekonstrukci zatím marně čeká. Nicméně už přes dvacet let je přístupná veřejnosti, mezi severočeskými pamětihodnostmi je dokonce čtvrtou nejnavštěvovanější. Do jejích prostor nahlédneme i my. Přestože v mordoru, jak se přezdívá uhelné díře pod ní, ještě stále hučí důlní stroje.


Jezeří
Most
Severočeský Most měla většina z nás spojený především s těžbou uhlí a kostelem Nanebevzetí Panny Marie, který dokázali odborníci přestěhovat. Jenže pak přišel stejnojmenný seriál České televize a město se rázem stalo jedním z nejznámějších u nás. Do míst, kde žili jeho hlavní hrdinové Luďan, Franta či Dáša alias Pavel, dnes míří turisté, aby zjistili, jak to tam vypadá doopravdy. Neodolali jsme ani my. Legendární Severku sice společně nenavštívíme, ale zato vám představíme soubor architektury z dob vrcholného socialismu, který byste jinde hledali marně. Jak se sami přesvědčíte, i v době, která bývá vnímána s despektem, vznikaly zajímavé stavby.

