Reportáže v regionech
Automuzeum Terezín
Unikátní automuzeum najdeme v Terezíně. Čekají nás tam králové silnic z éry socialismu. Moskviče, Wartburgy, Škodovky i legendární Trabanty. Ideální šance zavzpomínat na nedávno minulé časy, ke kterým patřily dlouhé fronty před Mototechnou, pořadníky a kdy automobil byl doslova rodinnou chloubou a hýčkaným mazlíčkem. Vratislava Tomáška nastartovaly k vybudování muzea vlastní vzpomínky. Vyprávěl odrostlým dětem o svém prvním autě, slavné „šestsettrojce“ a poté se rozhodl ji sehnat, koupit a repasovat. A pak začaly přibývat další vozy. K unikátům patří Wartburg v podobě formule, který kdysi jel závod právě v Terezíně nabo třeba Wartburg Camping. Těšit se můžete i na několik „západních bouráků“ ze stejných časů, které slouží jako srovnání.


Automuzeum Terezín
Japonská zahrada Budyně nad Orlicí
Japonské zahrady jsou u nás poměrně vzácné. My jsme jednu objevili v Budyni nad Ohří. Před pětatřiceti lety ji založil pan Jan Svoboda. Před několika lety se dokonce porozhlédl po inspirací v oblasti kolem Tokia a ve středním Japonsku. V jeho zahradě nás přivítá část plná kamínků a omšelých kamenů ledovcového původu. Najdeme tu různá zákoutí, která ovšem dohromady vytvářejí harmonický celek. V celé zahradě převládají borovice, které jsou jakýmsi stromem života. Dokáží růst všude – na skále, v písku, na suchu i částečně ve vodě. Společnost jim dělají třeba javory a určitě nepřehlédneme metasekvoji žlutou. Doplňkem jsou kamenné lucerny, které symbolizují duchovní světlo a jsou také strážci jednotlivých zákoutí.


Japonská zahrada
Čertí muzeum
Do nefalšovaného pekla vás pozveme v Úštěku. Zdejší Čertí muzeum v podzemních chodbách vytesaných do skály je unikátem nejen u nás, ale i v celé střední Evropě. Děti se úšteckých pekelníků bát nemusí, protože jejich dušičky jsou čisté, zato dospělí by měli podumat nad svými hříchy. Celé Luciferovo království se zrodilo v hlavě výtvarníka Jaroslava Stejného, který pak ke spolupráci přizval další kolegy z branže a pekelníci sem dorazili i ze zahraničí, dokonce třeba až z Mexika. V neobyklém muzeu jde z některých exponátů opravdu hrůza. Kdo by se nebál kotlů nebo čertovy koule, která odhalí nevěru. A nechybí ani pověstná váha pro hříšníky.


Čertí muzeum
Třebívlice
Jednou z nejslavnějších obyvatelek, a nejspíš nejslavnější vůbec, Třebívlic na Litoměřicku byla Ulrika von Levetzow. Velká pozdní láska básníka Johana Wolfganga Goetha se tady usadila nedlouho poté, co se rozhodla odmítnout jeho nabídku k sňatku. Nikdy se neprovdala, na třebívlickém zámku žila až do své smrti, je dokonce pochována na zdejším hřbitově. V bývalém sídle bylo vybudováno malé muzeum, které připomíná její život. Dozvíme se, že ráda vyšívala, zajímala se o přírodu, sbírala minerály a vytvářela herbáře, ale také například podporovala všechno nové. Její sadař například vypěstoval jabloň, jejímž plodům se říkalo granátová jablíčka.


Třebívlice
Vinařství na Litoměřicku
S vinnou révou máme všichni spojené především sluncem prozářené svahy jižní Moravy. Ale ani v Čechách není o vinařské úspěchy nouze. Jednou z oblastí, kde má vinařství dlouhou historii, je Litoměřicko. Hrozny se tam začaly pěstovat v časech Karla IV., který měšťanům k těmto účelům poskytl kopec Radobýl a městu svou bulou právo k výrobě moku z hroznů. Poté, co čeští panovníci přestali využívat litoměřický hrad, hodil se vinařům pro skladování úrody i výrobků. Pak se tu na čas usadil chmel a pivo, ale dnes už je hrad zase centrem vinařství. Je v něm umístěna expozice představující historii výroby lahodného nápoje nejen ve zdejším kraji a také řadu vinařských pomůcek.

