Reportáže v regionech
Na kole okolo Štětí
Štětí má sice většina z nás spojené především s výrobou papíru, my vám ale ukážeme, že v jeho okolí najdete spoustu zajímavých pamětihodností i řadu pokladů paní Přírody. Abychom toho stihli víc, vyrazíme na kole. Po značené turistické stezce se dostaneme do CHKO Kokořínsko a nemůžeme minout jeskyni Mordloch. Už její název je strašidelný. Za třicetileté války v ní prý sídlili loupežníci, kteří měli políčeno hlavně na kupce cestující po nedaleké stezce. Nedaleko jeskyně objevíme dvě kaple. Ta Hraběcí vyrostla jako připomenutí tragické smrti místního pana hraběte, kterého tu přepadli a zabili jeho vlastní poddaní. Pak si ještě prohlédneme památkovou zónu lidové architektury v Brocně a zastavíme se také na louce nedaleko Radouně, kde na jaře rozkvétají nejrůznější krásné květy včetně vzácných orchidejí.


Na kole okolo Štětí
Alchymistická dílna na Budyni
Stejně jako na Pražském hradě a na dalších šlechtických sídlech, usadili se v časech Rudolfa II. i na Budyni nad Ohří různí alchymisté, kteří se pro zdejšího pána snažili vytvořit elixír mládí nebo vyrobit zlato. Jejich dílna se dochovala dodnes, takže se můžeme symbolicky přenést do minulosti a do světa tajemna. Při prohlídce dílny narazíme na několik symbolů, které tajuplnost dílny zvyšovaly. Například sovu, která fandila alchymistům nebo hadí kůži, která byla zase blízká lékárníkům. A samozřejmě lebku, která symbolizovala nekonečno a věčnost, tedy dimenze, v nichž se pohybovali hvězdáři a astrologové. Prozradíme vám také něco o umu místních mistrů, kteří třeba při výrobě zlata vytvořili čistý vápník nebo vymysleli úžasný žaludeční likér, který dokonce zaznamenali do kuchařské knihy.


Alchymistická dílna na Budyni
Dómský pahorek
Při návštěvě Dómského pahorku nad Litoměřicemi budete mít pocit, že jste se ocitli v úplně jiném světě. Za zdmi, které nechal v 17. století po zřízení diecéze vybudovat první místní biskup, vyrostl areál cirkevních staveb, který se dnes postupně otevírá návštěvníkům. Prohlédneme si katedrálu svatého Štěpána, která sice nemá dvě věže, jak bylo plánováno, ale pyšní se krásnými interiéry, na jejichž výzdobě se podílel mimo jiné náš nejznámější barokní malíř Karel Škréta. Za katedrálou se skrývá další barokní skvost, biskupská rezidence. Ta je návštěvníkům uzavřená, ale my nahlédneme. Za zastavení určitě stojí například trůnní sál. A nenecháme si ujít ani krásný výhled ze zvonice, která je nejvyšším vyhlídkovým mistem v Litoměřicích. Je nejmladší stavbou v areálu na Dómském pahorku, vyrostla až na konci 19. století a na její vrchol se dostaneme po dvou stovkách schodů.


Dómský pahorek
Husitské hrady
České středohoří se pyšní celou řadou zajímavých pamětihodností. Patří k nim i trojice hradů, která sice nepatří k nejznámějším, ale rozhodně má zajímavou historii. Nejprve zavítáme na Kalich na Litoměřicku. Nechal ho postavit Jan Žižka z Trocnova. Donedávna se mnozí domnívali, že šlo o nepříliš významnou vojenskou pevnost, ale poslední bádání prokázalo, že tu husitský vojevůdce vybudoval velmi důstojné sídlo. Jakousi protiváhou měl být hrad, který jen krátce po Kalichu nechal vybudovat Žižkův protivník Zikmund z Vartenberka. Dal mu jméno Panna. Jenže husité ho rychle obsadili, a tak Zikmund stavěl znovu. Opět nedaleko, ale o mnoho důsledněji. Litýš prý husité dobýt nedokázali. Po jejich definitivní porážce přikázal císař zbořit nepřátelské hrady Kalich i Pannu. Kalich toto rozhodnutí přežil, ale stejně jako Litýš, i on byl později odsouzen k chátrání.


Husitské hrady
Galerie Kraslic
Už bezmála deset let se pyšní Libotenice na Litoměřicku neobvyklou expozicí. V tamní Galerii kraslic mohou návštěvníci obdivovat na čtyři a půl tisícovek kraslic pocházejicích z různých krajů naší země. Společné mají hlavně to, že jsou zdobené tradičními technikami, konkrétně pěti. Škrabáním, batikou, reliéfním zdobením, obkládáním slámou a také ne moc známým olepováním dužinou z jezerní sítiny. Dozvíme se, že zdobení kraslic je naší specialitou, spousta cizinců je pomalovanými vejci hodně překvapená. A při okukování krásy, která se rodí pod rukama šikovných maléreček, si také prozradíme něco o výrobě. Například, jaké obilí může sloužit jako zdroj slámy a jak probíhá její příprava, přidáme pár zajímavostí o jezerní sítině a povíme si i o tom, jaká vejce se mohou zdobit.

