Reportáže v regionech
Zámek Libochovice
Český vědec Jan Evangelista Purkyně se narodil na zámku v Libochovicích u Lovosic. K rozlehlému zámeckému areálu patří 25hektarový nádherný park s květinovými záhony, palmové listí a zámečtí pyšní pávi. Zámeckou lahůdkou jsou prostřené stoly z různých historických období a spolu s nimi i tomu odpovídající nádobí a nebo i koberce – jeden z nich má svůj ornament pootočený o 180 stupňů. Dozvíte se proč.


Zámek Libochovice
Roudnice nad Labem
Jen málokdo ví, že Roudnice nad Labem je staré město, o němž se první dochovaná zmínka vztahuje už ke 12. století. Současný urbanistický rozvoj se nevyhnul ani jí, přesto ale můžete dodnes vidět právě tady poslední zbytky městského opevnění – říkají mu tady hláska. Oba labské břehy spojuje pak most – stojí na místě toho původního, třetího nejstaršího v Čechách – a věřte, že nikdy ho nevzala velká voda. Dominantou města je ale Lobkovický zámek – zavítáme i tam.


Roudnice nad Labem
Zámek Ploskovice
Víte, že první česká věta se zmiňuje o Ploskovicích? My jsme se sem s kamerou vypravili, protože právě tady mají díky velkovévodkyni Toskánské rezidenci – ta se jí prý pěkně prodražila, a proto prý všechny účty pálila. Krásu místa ocenil i sám císař Ferdinand a jeho krásná císařovna Sisi, kteří se sem rádi vraceli. I zámecký park totiž stál za to.


Zámek Ploskovice
Úštěk
Pak se vypravíme na Litoměřicko. Tady jsme narazili na jedno městečko, které se pyšní jednou raritou. Zatímco jiná města vznikala pod už postaveným hradem, v tomhle se jezuité rozhodli zasadit hrad už do vystavěného města. To město se jmenuje Úštěk a se svou raritou, tedy hradem, který sloužil i jako skladiště, má své plány. O těch ale mluvit nebudeme, raději vám ještě ukážeme, že v této nekonečné zimě se dá jít i tady na severu Čech kam se podívat – kromě hradu mají Úštěčtí ještě židovskou synagogu.


Úštěk
Výroba papíru
Bez některých věcí si nedokážeme představit náš svět. Jednou z nich je taková banalita, kterou je papír. Ten byl „vymyšlen“ v prvním století našeho letopočtu v Číně. U nás tohle řemeslo zpopularizoval Karel IV. – dnes však tradiční papířina upadá. Přesto se nám podařilo vypátrat paní, která se o renezanci tohoto kumštu snaží... a daří se jí to. O spletité cestě k výrobě ručního papíru a o šťastných náhodách, které ji přivedly právě na tuto cestu, nám bude vyprávět paní Štyrandová. A víte odkud? Z Litoměřic.

