Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Kouřící hora

Kouřící hora Tajemně působí na kolemjdoucí vrch Boreč v Českém středohoří. I když ne po celý rok. V létě je docela nenápadný, pozornost začne poutat, když se teploty přiblíží k nule nebo slezou pod ní. To se pak začnou dít věci. Do dění vstoupí celá řada puklin na povrchu, které najdeme už na úpatí, ale i na zbytku kopce. Do nich se dostane studený vzduch, hornina ho uvnitř ohřeje, on pak stoupá vzhůru a divák získá pocit, že se z hory kouří. Zejména po ránu je pohled uchvacující, pro někoho možná i strašidelný, takhle nějak by přece mohla vypadat brána do pekla. Zajímavým a možná i kultovním místem hora Boreč bývala už v časech našich dávných předků. Svědčí o tom historický poklad nalezený v blízkosti vrchu krátce po skončení druhé světové války. Odpočíval tu už od obdobi mladší doby kamenné a obsahoval na svou dobu dokonalé nástroje.

MapaKouřící hora
videoVrch Boreč
...
video video

Vrch Boreč

Litoměřickem na kole

Litoměřickem na kole S koly se tentokrát vypravíme na Litoměřicko. Zahrada Čech nabízí nejen spoustu ovoce a zeleniny, ale také téměř ideální krajinu pro cyklistiku. Odstartujeme v Litoměřicích, které si pak ještě na závěr naší cesty trochu blíž prohlédneme. Třeba místní parkány nebo podzemí. Nejdřív se ale zastavíme v Terezíně. Tamní pevnost sice spojujeme především s druhou světovou válkou, ale vyrostla už za Josefa II. Ten jí dal za úkol chránit před Prusy cestu z Prahy do Drážďan, ale taky dopravu po Labi. Povíme si i to, jestli uspěla. A zastavíme se rovněž u přívozu přes Labe v Nučničkách. Ten už hodně pamatuje, ale v padesátých letech tu místo něj přes vodu přejížděly spíš tanky.

MapaLitoměřickem na kole
videoLitoměřicko na kole
...
video video

Litoměřicko na kole

Galerie Libotenice

Galerie Libotenice Už jste někdy viděli stovky kraslic pohromadě? V Galerii kraslic v Libotenicích na Litoměřicku jich dali dohromady už na čtyři tisícovky. Většina z nich je zdobená tradičními technikami. A návštěvníci nemusejí jen obdivovat. Mohou se i přiučit, protože tu pravidelně probíhají kursy. Mistři zdobení z Asociace malířek a malířů kraslic České republiky, která libotenickou galerii provozuje, jezdí předvádět své umění i za hranice naší země. Byli dokonce až v Číně i Americe.

MapaGalerie Libotenice
videoGalerie Libotenice
...
video video

Galerie Libotenice

Obec Kamýk

Obec Kamýk Kamýk na Litoměřicku je prý nejmalebnější obcí Českého Středohoří. Zdobí ho rozlehlé sady a také tajemná zřícenina nad obcí. Hrad, ze kterého zůstalo už jen torzo, nechalo prý místní panstvo vystavět už na počátku 14. století. Tehdy ho alespoň poprvé zmiňují historické dokumenty. Až do 17. století sloužil jako sídlo, pak ale zůstal opuštěný a začal chátrat. Vbrzku by se prý měl dočkat rekonstrukce. Ze zříceniny se rozhlédneme daleko do kraje a také se projdeme po naučné stezce. Ta připomíná, že tu kdysi pobýval Bedřich Smetana. A nebyl prý jediným umělcem, kterému zdejší krajina učarovala.

MapaObec Kamýk
videoObec Kamýk
...
video video

Obec Kamýk

Merkur

Merkur A tak trochu retro bude naše další reportáž. Mluvit se v ní bude hlavně o legendární české stavebnici Merkur. Vypravili jsme se za panem Mládkem z Kyškovic, který nashromáždil na šest stovek této hračky a k tomu ještě asi dalších 200 stavebnic podobného typu. Počátky dnes už legendární stavebnice Merkur sahají až do roku 1925, kdy si pan Jaroslav Vancl nechal patentovat geniální a vlastně docela jednoduchý nápad.

Stavebnice se začala vyrábět v jeho továrně v Polici nad Metují a okouzlila jak malé kluky, tak i jejich tatínky. Sbírka pana Mládka je největší na světě a se svoji stavbou ocelového města se dokonce dostal do Guinnessovy knihy rekordů. Pan Jiří Mládek samozřejmě ze stavebnic stále něco tvoří. Bohužel se jeho dílka doma moc dlouho neohřejí. Hned jak se dokončí, putují na nějakou výstavu.

Most, který zatím stojí u Mládků v kuchyni, bude dlouhý 7 a půl metru. Jakmile budou všechny tři oblouky hotové, převezou se do Muzea hlavního města Prahy, kde se také pospojují. V prosinci tu totiž začne výstava věnovaná dětským stavebnicím a dílo největšího fanouška Merkuru tu samozřejmě nesmí chybět. Na jednom oblouku pracuje pan Mládek zhruba měsíc a ke své práci si také musel vlastnoručně vyrobit nářadí. 30 tisíc šroubků, hmotnost 240 kilogramů – i takových rozměrů můžou dosahovat Mládkovy vyrobené modely. Zkrátka opravdový koníček.

MapaMerkur
videoMerkur
...
video video

Merkur

Další stránky:« 8 9 10 11 12 »