Reportáže v regionech
Muzeum Litoměřice
Muzeum v Litoměřicích vzniklo v roce 1874 zásluhou místního průmyslového spolku. V roce 1910 se jeho sídlem stála budova bývalé radnice, která patří k největším místním chloubám. Nejstarší zmínky o ní pocházejí z konce 14. století. O sto čtyřicet roků později ale byla vážně poškozena velkým požárem a následně přestavěna v renesančním slohu. V posledních letech prošla rozsáhlou rekonstrukcí, díky níž se opět zaskvěla v plné kráse. Veřejnosti byla zpřístupněna teprve nedávno a my si prohlédneme její nejvzácnější prostory.


Muzeum Litoměřice
Lázně Mšené
Malebná obec Mšené na Litoměřicku dostala své jméno po mechovém porostu, kterému se v kraji dařilo. Vůbec první písemné zmínky o ní pocházejí z roku 1262. Dlouhou historii připomíná zámek, který vznikl přestavbou středověké tvrze. Asi nejvíc ovšem obec proslavily prameny železité vody s vysokým obsahem minerálních látek, které stály u zrodu místních lázní. Ty byly založeny na konci 18. století a později v nich začali ke kurýrování pacientů užívat i rašelinu objevenou v okolí v roce 1841. Dozvíme se, co všechno místní procedury pomáhají léčit i to, jak rušno je v areálu dnes.


Lázně Mšené
Roudnice nad Labem
Roudnice nad Labem vyrostla pod památnou horou Říp na levém břehu řeky Labe. Bývala původně tržní osadou na důležité obchodní stezce, takzvané Lužické cestě. Městská práva získala už ve 12. století a obdobím největšího rozmachu pro ni byly časy, kdy v ní působil biskup Jan IV. z Dražic. Ten mimo jiné nechal v roce 1333 postavit most přes Labe, po Kamenném v Písku a pražském Juditině teprve třetí v Čechách. Tato památka se bohužel nedochovala, za třicetileté války ji pobořili Švédi. Mnohé další ale připomínají dlouhou místní historii dodnes a my si společně ty nejzajímavější prohlédneme.


Roudnice nad Labem
Mašťov
Historie Mašťova na Žatecku se začala psát už ve 12. století.Tehdejší majitel panství Milhost mladší se rozhodl proměnit ho v jedno z center duchovního života v Čechách. Chtěl v něm založit klášter cisterciáků. Nakonec ale městu k rozmachu pomohl rozvoj řemesel a obchodu. Podle výše odvedené daně se na začátku 15. století řadilo k největším v Litoměřickém kraji. Na zdejším zámku sídlily významné rody jako Šlikové, Štambachové, Mladotové nebo Ditrichštejnové, a všechny tu po sobě zanechaly nepřehlédnutelné stopy. Projdeme se mezi místními pamětihodnostmi a připomeneme si nejvýznamnější momenty, které ovlivnily život lidí ve městě.


Mašťov
Muzeum nostalgie Terezín
Pod pojmem kavalír si asi většina z nás představí čestného, velkorysého a charakterního muže. Tohle slovo pochází z francouzštiny a původně označovalo příslušníka vojenského jezdectva, tedy kavalérie. V přeneseném významu se ale dostalo i do architektury. V barokních pevnostech se tak nazývají speciální obranné prvky vnitřního opevnění. Několik se jich zachovalo i v Terezíně, který lze považovat za dokonalou vojenskou stavbu 18. století. V rámci projektu Terezín – město změny byl Kavalír s označením „dva“ kompletně opraven a dnes nabízí vyžití pro celou rodinu. Společně si ho prohlédneme.

